Jakie okna wybrać do salonu?

Salon jest pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają przeważnie najwięcej czasu w trakcie dnia, oddając się relaksowi, rozrywce czy też podejmując w nim gości. Jest to zarazem najbardziej reprezentacyjny punkt na mapie domu. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni dobór stolarki. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając okna do salonu?

Spis treści:

Salon – reprezentacyjny punkt domu

W trakcie dnia najważniejszym pomieszczeniem, w którym czas spędzają domownicy, staje się salon. Jest to najczęściej miejsce, gdzie można oddać się rozrywce, odpocząć po ciężkim dniu w pracy lub przyjąć gości. Dlatego wnętrza te są przeważnie umieszczone na parterze i stanowią największe pomieszczenia w domu. Dodatkowo często łączą się z jadalnią czy kuchnią. Co za tym idzie – okna w salonie muszą być nie tylko estetyczne i pasujące do wystroju, ale i funkcjonalne.

Jedną z najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę wybierając okna do salonu, jest ich termoizolacja. Ponieważ salony to pomieszczenia o dużej powierzchni, istotne jest, aby zbyt wiele ciepła nie uciekało przez stolarkę. Pomoże to przede wszystkim ograniczyć wydatki na ogrzewanie pomieszczenia.

Ponadto okna w salonie powinny zapewnić jak najlepsze nasłonecznienie. Ich odpowiednim doborem można nawet dopasować poziom światła do odpowiedniej sekcji pomieszczenia, na przykład bardziej doświetlić jadalnię, a lekko zacienić okolice kominka czy telewizora. Należy jednak uważać, aby nasłonecznienie nie było mimo wszystko zbyt intensywne. Latem może prowadzić to do przegrzewania pomieszczenia. W takiej sytuacji niezbędne będą dodatkowe rolety zewnętrzne bądź żaluzje fasadowe.

Duże okna do salonu

Jakie okna do salonu są na czasie?

Obecne trendy architektoniczne wskazują, że najmodniejszym rozwiązaniem w salonie są aktualnie duże przeszklenia i okna panoramiczne. Zastępując poniekąd jedną ze ścian dużą taflą szkła można optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu nowoczesny wygląd. Takie przeszklenia zapewniają dobre naświetlenie salonu, a dzięki wysokiej klasy materiałom, z których wykonuje się współcześnie okna, ich parametry termoizolacyjne nie odbiegają znacznie od tych oferowanych przez zwykłe murowane ściany.

Zobacz też: Mity na temat dużych przeszkleń

Salony, jako że przeważnie mieszczą się z tyłu budynku, często pełnią także funkcję przejścia na taras bądź ogród. Takie duże przeszklenia, obecne chociażby w produktach typu Patio HST, mogą więc służyć jako kolejne drzwi do domu. Nie należy się jednak obawiać, że obsługa tak dużych i ciężkich drzwi tarasowych będzie trudna – obecnie stosowane rozwiązania zapewniają ich bezproblemowe działanie.

A co, gdy jednak nie można zastosować dużych przeszkleń? Tak jak w bloku czy kamienicy. Może tak być na przykład również w sytuacji, gdy problemem będzie zachowanie prywatności, chociażby wtedy, gdy salon musi być z różnych powodów umieszczony po stronie ruchliwej ulicy lub ciągu komunikacyjnego. Duże przeszklenia pozwoliłyby w takim układzie na wgląd do środka domu i pozbawiły domowników swobody oraz prywatności. Alternatywą może być wtedy zastosowanie kilku mniejszych okien w salonie oraz ewentualnie samych drzwi tarasowych, jeśli będą oczywiście potrzebne.

Okna do salonu

PVC, drewno czy aluminium?

Wybierając okna do salonu, należy również zdecydować się na materiał, z którego zostaną wykonane. W przypadku naprawdę dużych przeszkleń dobrym pomysłem będzie inwestycja w konstrukcje aluminiowe. Zapewniają one największą wytrzymałość, a ich siła nośna umożliwia realizację nawet najtrudniejszych i najbardziej wymagających projektów.

Zobacz też: Trzy powody, dla których warto wybrać okna aluminiowe

Jeśli jednak nasze okna salonowe nie będą aż tak wymagające realizacyjnie, można postawić na sprawdzone rozwiązania z PVC. Okna wykonane z plastiku zapewniają bardzo dobre warunki termoizolacyjne, odpowiednią wytrzymałość, a bogactwo dostępnych oklein pozwala dopasować je do nawet najbardziej wymagających planów designerskich.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zmiksować produkty z dwóch różnych materiałów. Przykładowo świetnie współgrać będą aluminiowe drzwi tarasowe, na przykład Patio HST 77, z plastikowymi oknami ALU LOOK, które wizualnie bardzo udanie imitują ślusarkę aluminiową.

W sytuacji, gdy dodatkowo zależy nam na bogatych zdobieniach, takich jak na przykład ozdobne ślemiona lub głowiczki, warto zainwestować w okna drewniane. Produkty wykonane z tego tradycyjnego materiału są nie tylko niezwykle eleganckie, ale przede wszystkim ocieplają wizualnie pomieszczenie i wprowadzają do niego naturalny urok.

Okna w salonie

Styl okien do salonu

To, jakie okna do salonu wybierzemy, w dużej mierze determinowane jest przez estetykę oraz architekturę budynku, kolor jego fasady, a także wykończenie wnętrz i ich charakter.

Jeśli nasz dom ma nowoczesny charakter, został wykonany w stylu minimalistycznym, industrialnym czy skandynawskim, świetnie sprawdzą się w nim okna w odcieniach metalicznych lub grafitowych (takich jak antracyt), a nawet całkowicie czarne, na przykład w okleinie Jet Black Matt! Bardzo ładnie wygląda skontrastowanie jasnej elewacji i ścian budynku z ciemniejszymi oknami bądź odwrotnie – ciemnych ścian z uniwersalnymi, białymi okleinami. Do takiego stylu idealnie pasować będą okna aluminiowe bądź imitujące aluminium okna ALU LOOK.

Gdy natomiast nasz dom ma charakter bardziej klasyczny, jest wykończony w tradycyjnym, być może nawet nieco rustykalnym stylu, wtedy warto rozważyć drewnianą stolarkę albo jej alternatywę w postaci okien PVC z drewnopodobnymi okleinami, na przykład Wood Look. Tego typu okna wywołają efekt przytulności, a także sprawią, że nasz salon będzie emanował klasyczną elegancją.

Ostatecznie jednak to, na jaki wygląd okien się zdecydujemy, uzależnione jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji i gustów inwestorów, planów architektów, a także generalnego stylu domu. Producenci okien oferują bogatą paletę kolorystyczną swoich produktów i tym samym pewne jest, że uda się je wpasować nawet do najbardziej ekstrawaganckich projektów.

Zobacz też: Bogata paleta kolorów okien MS więcej niż OKNA

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS