Jakie okna do domu w stylu skandynawskim?

Hygge – wywodzący się z języka duńskiego termin oznaczający dosłownie wygodę, a szerzej – komfort, przytulność, błogostan, wynikające z czerpania przyjemności z drobnych i prostych rzeczy. Minimalistyczna filozofia hygge odzwierciedla się również w skandynawskim stylu architektonicznym, którego ważnym elementem są okna.

Spis treści:

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Architekturę domów w stylu skandynawskim można w skrócie opisać jako połączenie tradycji z nowoczesnością. Z jednej strony mamy więc klasyczne materiały wykończeniowe, takie jak drewniane elewacje, z drugiej nowoczesny minimalizm, stawiający na prostą funkcjonalność kosztem przepychu i bogatych zdobień.

Styl ten rozpowszechnił się niemal sto lat temu w Szwecji. Był inspirowany twórczością malarza Carla Larssona, którego akwarele przedstawiały idylliczne życie rodzinne. Dążenie do podobnej harmonii oraz spokoju miała ułatwić architektura domów, która celebrowała prostotę inspirowaną naturą. Efekt ten uzyskuje się poprzez stosowanie naturalnych materiałów wysokiej klasy, które mają służyć przez wiele lat. Jest to zgodne z minimalistyczną filozofią, aby kupować mniej rzeczy, ale za to dużo lepszej jakości, dzięki czemu mogą służyć o wiele dłużej.

W stylu skandynawskim wszystko podporządkowane jest prostocie i funkcjonalności. Stąd też niewiele w nim miejsca na wzbogacające budynek dodatki czy zdobienia, obecne są za to duże przeszklenia, których zadaniem jest otwarcie domu na naturalne światło dnia. Również stonowana kolorystyka ma służyć lepszemu rozchodzeniu się promieni słonecznych we wnętrzach budynku.

Przyjrzyjmy się więc propozycjom okien, które będą pasowały do takiego minimalistycznego, aczkolwiek klasycznego stylu.

styl skandynawski
Duże przeszklenia sprawdzają się wyśmienicie w stylu skandynawskim

Jakie okna do domu w stylu skandynawskim?

Ponieważ w domach w stylu skandynawskim bardzo pożądane są duże przeszklenia, warto swoją uwagę zwrócić ku systemom aluminiowym. Na przykład znajdujący się w ofercie MS więcej niż OKNA system Premium 86 dzięki swojej wytrzymałości i statyce umożliwia zamontowanie nawet bardzo dużych konstrukcji, których szerokość sięga do sześciu metrów.

Do tego systemy aluminiowe pozwalają na rozwiązania idealnie wpisujące się w minimalistyczny charakter domów w stylu skandynawskim. Świetnie z prostą elewacją komponować będą się na przykład okna z ukrytym za ościeżnicą skrzydłem, które sprawiają wrażenie wtopienia konstrukcji w fasadę budynku.

Systemy aluminiowe ponadto świetnie sprawdzą się jako drzwi tarasowe. Przykładowo Patio HST 77 oferuje wyjątkowe możliwości konstrukcyjne, takie jak na przykład całkowicie otwierane naroże budynku.

Warto przy tym podkreślić, że inwestycja w okna aluminiowe idealnie wpisuje się w filozofię skandynawskiego stylu, która mówi o stawianiu na jakość wykorzystanych materiałów. Aluminium jest bowiem najtrwalszym z materiałów powszechnie stosowanych w produkcji okien do domów jednorodzinnych. Najlepiej wytrzymuje nawet bardzo trudne warunki atmosferyczne. Jest również odporne na niszczący wpływ czasu. Inwestycja w aluminium jest zatem inwestycją na lata. Jeśli jednak klienci marzący o domu w stylu skandynawskim nie zdecydują się na system aluminiowy, zawsze mogą sięgnąć po rozwiązania PVC. Na przykład ALU LOOK, który do złudzenia przypomina ślusarkę aluminiową, zachowując przy tym pełną uniwersalność konstrukcji PVC.

okna do domu w stylu skandynawskim
Okna w kolorze antracytu udanie kontrastują z drewnianymi zdobieniami oraz jasną elewacją budynku

Jakie kolory pasują do okien w stylu skandynawskim?

Gdy już zostanie podjęta decyzja dotycząca materiału, z jakiego wykonane zostaną okna, trzeba jeszcze wybrać ich kolor.

Ponieważ najczęściej głównym elementem elewacji budynków w stylu skandynawskim jest naturalne drewno, łączone z jasnym tynkiem, świetnie sprawdzą się okna w kontrastujących, ciemnych kolorach. To jednak, jak będą barwione, zależy od tworzywa, z jakiego zostały wykonane.

W przypadku okien PVC do wyboru jest kilkadziesiąt oklein. Szczególnie polecane w przypadku stylu skandynawskiego są barwy antracytu, grafitu czy nawet całkowitej czerni, jak przykładowo Jet Black matt.

Gdy natomiast w domu zamontowana zostanie ślusarka aluminiowa, wtedy nie mamy do czynienia z okleinami. Kolor takich okien uzyskuje się za pomocą lakierowania proszkowego bądź procesu sublimacji. W tym przypadku również można zdecydować się na popularny antracyt bądź odcienie szarości.

Sprawdźcie pełną ofertę kolorystyczną produktów MS więcej niż OKNA

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS