Rodzaje drzwi tarasowych – jaki wybrać do domu?

HST czy PSK? A może klasyczne drzwi? Inwestorzy, którzy planują zakup nowych drzwi tarasowych do domu, z całą pewnością stanęli już przed dylematem, na jaki system się zdecydować. Co jednak oznaczają te tajemnicze skróty? Jaka technologia się za nimi kryje? Postaramy się to wyjaśnić w niniejszym artykule.

Spis treści:

System HST

HST jest profesjonalnym systemem najwyższej klasy, oferującym klientom możliwość konstrukcji naprawdę dużych przeszkleń, co przekłada się niestety na wyższą cenę od alternatywnych rozwiązań. Wysoka jakość i mnogość opcji rozbudowy sprawiają jednak, że cieszy się dużą popularnością, a klienci decydują się na jego montaż mając świadomość, że produkt ten jest wart poniesionych kosztów.

Skrót HST pochodzi od niemieckiego terminu Hebeschiebe Tür, oznaczającego po prostu drzwi podnoszono-przesuwne. W systemie HST jest obecne skrzydło stałe oraz ruchome. Naciśnięcie klamki sprawia, że skrzydło ruchome delikatnie podnosi się i można je wtedy przesunąć tak, aby zachodziło na skrzydło stałe. W dowolnym momencie można je zatrzymać i zablokować poprzez domknięcie klamki.

Wyjątkową nowością w ofercie MS więcej niż OKNA jest Patio HST w schemacie D z dwoma ruchomymi skrzydłami!

Zobacz też: Schematy otwierania Patio HST 82

Zobacz też: Schematy otwierania Patio HST 76

Zobacz też: Schematy otwierania Patio HST 77 – wersja dwuszynowa

Funkcjonalność drzwi HST

Przede wszystkim drzwi HST oferują funkcjonalność nieporównywalną z innymi alternatywami. Sposób ich otwarcia, nawet w przypadku największego skrzydła, nie ogranicza nawet w najmniejszym stopniu przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu. Ponadto otwarcie nawet wielkiego i ciężkiego skrzydła HST nie stanowi problemu, a dodatkowo istnieje opcja instalacji specjalnego napędu, pozwalającego na zdalną obsługę drzwi.

Zobacz też: Napęd do systemów HST

Specyficzny jest również sposób montażu drzwi HST, który umożliwia realizację niskiego, niemal niewidocznego progu. Znacznie ogranicza to ryzyko potknięcia się przy wychodzeniu na taras i może być szczególnie cenione przez osoby niepełnosprawne, seniorów czy rodziców małych dzieci.

Drzwi tarasowe HST cechują się również świetnymi parametrami termoizolacyjnymi, a co za tym idzie – nadają się idealnie do domów energooszczędnych.

Zalety systemu HST

  • Posiada świetne parametry termoizolacyjne – nadaje się do domów energooszczędnych.
  • Wpisuje się w najnowsze trendy architektoniczne oferując możliwość tworzenia modnych i naprawdę dużych przeszkleń, w tym narożnych.
  • Posiada niski próg podnoszący komfort użytkowania.
  • Łatwość i wygoda obsługi – otwarcie nawet największego skrzydła jest bezwysiłkowe.
  • Istnieje możliwość instalacji dodatkowego napędu pozwalającego na zdalną obsługę drzwi.

Drzwi HST w ofercie MS więcej niż OKNA

W ofercie MS więcej niż OKNA znajduje się kilka rodzajów drzwi tarasowych HST do wyboru. Zapraszamy do zapoznania się z ich cechami na stronach produktowych:

Drzwi tarasowe Patio HST z moskitierą

System PSK

Bardzo popularnym i alternatywnym dla HST rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest system PSK. Od droższego HST różni się przede wszystkim sposobem otwierania i obsługi.

Podobnie jak HST, skrót PSK pochodzi z języka niemieckiego i oznacza Parallel-Schiebe-Kipp-Tür, czyli drzwi uchylno-przesuwne. Tutaj również mamy do czynienia ze skrzydłem stałym oraz skrzydłem ruchomym. Otwierając drzwi w systemie PSK ruchome skrzydło najpierw się uchyla, następnie odsuwa, aż w końcu zaczyna przesuwać się po prowadnicy znajdującej się w dolnej części ościeżnicy, zachodząc za skrzydło stałe. Gdy są zamknięte, skrzydła PSK tworzą linię prostą.

Funkcjonalność drzwi PSK

Podobnie, jak w systemie HST, drzwi PSK są przesuwne, a co za tym idzie – nie ograniczają przestrzeni użytkowej pomieszczenia. Uchylanie odbywa się w podobny sposób, jak w tradycyjnych oknach. Ich obsługa jest jednak odrobinę cięższa od HST. Nie znaczy to przy tym, że może sprawić jakikolwiek problem.

Ze względu ma sposób montowania prowadnicy nie ma niestety możliwości zastosowania tak niskiego progu, jak w systemie HST.

Zalety systemu PSK

  • Niższa od HST cena.
  • Możliwość uchylania skrzydła ruchomego.
  • Nie ograniczają przestrzeni użytkowej.
  • Przy zastosowaniu odpowiednich profili ram, skrzydeł, słupków oraz wzmocnień możliwe jest stworzenie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze.

Drzwi PSK w ofercie MS więcej niż OKNA

W ofercie MS więcej niż OKNA także można znaleźć kilka rodzajów drzwi uchylno-przesuwnych PSK:

Klasyczne drzwi tarasowe otwierane do wewnątrz

Klasyczne drzwi tarasowe

Drzwi przesuwne świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych bądź mieszkaniach o dużej powierzchni. Wymagają jednak odpowiednich warunków do montażu. Co jednak, gdy nie dysponujemy wystarczającym miejscem na ich wstawienie? Wtedy pozostaje nam opcja zakupu i instalacji klasycznych drzwi tarasowych.

Klasyczne drzwi tarasowe przypominają duże, wysokie okna zamontowane tuż nad podłogą i umożliwiające wyjście na taras czy ogródek. Nie można ich jednak uchylać. W przeciwieństwie do systemów przesuwnych niestety ograniczają w pewnym stopniu przestrzeń użytkową pomieszczenia bądź tarasu, gdyż wymagają miejsca do otwarcia. Na szczęście można je zamontować tak, aby uchylały się bądź do wewnątrz, bądź na zewnątrz, w ramach możliwości i potrzeb.

Zobacz też: Sposoby otwierania drzwi tarasowych

Zobacz też: Okucia do drzwi tarasowych

Niestety, drzwi klasyczne nie oferują opcji budowy tak dużych przeszkleń, jak na przykład w systemie HST. Jednak dzięki konstrukcji dwuskrzydłowej z ruchomym słupkiem mogą zapewnić szerokie przejście na balkon bądź taras. Ponadto można je wykonać z niskim progiem aluminiowym, minimalizującym ryzyko potknięcia.

Zobacz też: Drzwi tarasowe w ofercie MS więcej niż OKNA

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS