Jak przygotować okna do zimy?

Zadbaj o swoje okna i sprawdź czy poradzą sobie w czasie mrozów i wichur. Aby cieszyć się domowym ciepłem, wystarczy odrobina uwagi i kilka nieskomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Jeśli zdążysz z nimi przed nadejściem mrozów, unikniesz kosztownych strat ciepła. Zobacz, kiedy i jak możesz samodzielnie przygotować okna i drzwi na zimę, a kiedy potrzebujesz pomocy fachowca.

Mycie okien – zrób to z głową!

Wszystko zaczyna się od dokładnego umycia okien – szyb i ram, na których gromadzi się kurz, pajęczyny czy tzw. zanieczyszczenia cywilizacyjne typowe dla rejonów uprzemysłowionych i aglomeracji miejskich. Kompleksowe mycie obejmuje również okucia i uszczelki, dlatego to doskonała okazja, by wszystkim elementom przyjrzeć się z bliska. Warto wybrać dobrą do mycia pogodę, by nie zniweczyć własnego wysiłku i nie spowodować przypadkowych zniszczeń.

Najważniejsza zasada mówi – nie myj okien w mroźną ani bardzo słoneczną pogodę. Najlepiej wybrać suchy, pochmurny dzień, dzięki czemu Twoje prace będą bardziej efektywne. Słońce powoduje zbyt szybkie wysychanie wody z płynem, czego efektem są nieestetyczne smugi powiększające się z upływem czasu. Użycie niektórych środków czyszczących może spowodować przebarwienia lub naruszyć powłoki ochronne zastosowane w produkcji profili. Dlatego nie używaj silnych detergentów ani szorstkich myjek – jeśli nie masz dostępu do dedykowanych środków myjących do mycia szyb i ram, użyj zwykłego płynu do naczyń lub wody z mydłem oraz miękkiej gąbki lub ścierki. Jeżeli nie zadowala cię końcowy efekt, skorzystaj z „babcinej metody” – wody z octem w proporcji 2 łyżeczki na ¼ l wody, którą możesz spryskać szyby z butelki wyposażonej w spryskiwacz. Polerowania szyb będzie wtedy wyjątkowo proste – ścierka z mikrofibry, nylonowe rajstopy lub zwykła gazeta zetrą niewielkie smugi i sprawią, że szkło będzie lśnić jak nowe.

Sprawdź, jak umyć okna bez smug.

Nasmaruj okucia

Solidne okucia okienne wykorzystywane przez renomowanych producentów wymagają niewielkich zabiegów konserwacyjnych. Po umyciu okien warto zastosować zakupione wcześniej specjalistyczne środki, np. smar silikonowy, który ma za zadanie zabezpieczyć okucie przed korozją i zmniejszyć opory tarcia. Smar trzeba nałożyć w niewielkiej ilości w tych punktach, w których dochodzi do zetknięcia się elementów okucia, a jego nadmiar natychmiast usunąć. Jeśli nie masz pewności, jaki produkt kupić – skontaktuj się z najbliższym Salonem Sprzedaży.

Wyreguluj okna

Nowoczesne systemy okienne powinny się łatwo otwierać i zamykać, nie stawiać oporu czy opadać. Dlatego już podczas ich otwierania przed umyciem zwróć uwagę, czy nie masz z tym problemu. Trudności z otwieraniem i zamykaniem czy opadające skrzydło to wyraźny sygnał do wezwania specjalisty, który sprawdzi stan okuć i wykona odpowiednie czynności regulacyjne .

Każde okno i drzwi balkonowe wyposażone są w punkty do ich regulacji, czyli zwiększania lub zmniejszania stopnia dociśnięcia skrzydła do ościeżnicy. Ich rozregulowanie się wynika z sił grawitacji, jakim poddawane są skrzydła okien, a także reakcji materiału (PCV, drewno, aluminium) na zmieniającą się temperaturę w pomieszczeniu i na zewnątrz. W efekcie system może stracić swoje funkcje szczelności i wentylacji. Dlatego przykładamy dużą wagę do prawidłowej regulacji okien.

Profesjonalna wymiana okien.

Sposób regulacji powinien się znajdować w instrukcji lub w książce gwarancyjnej producenta. Jeśli twoje okna wciąż obejmuj okres gwarancyjny, zleć regulację specjalistom – wyszkolonym serwisantom z salonów sprzedaży, w którym zostały zakupione okna.

Sprawdź stan uszczelek

W przypadku nowych okien uszczelki powinny doskonale spełniać swoje zadanie. Jednak z biegiem czasu mogą utracić swoją sprężystość, dlatego już podczas mycia zobacz, czy nie są spękane lub zniekształcone. Jeśli tak, należy je wymienić na nowe – najlepiej zamówić w salonie producenta, ponieważ uszczelki różnią się kształtem i rozmiarem, a przecież muszą być idealnie dopasowane. Na przykład uszczelka do okien drewnianych ma inną budowę niż uszczelka do profili aluminiowych, a w niektórych systemach PVC (poza standardowymi uszczelkami znajdującymi się na przyldze skrzydła i przyldze ramy) występuje dodatkowa trzecia uszczelka, znacznie poprawiająca parametry termoizolacyjne systemów okiennych oraz balkonowych i tarasowych. Większość naszych systemów okiennych PVC jest wyposażona w tę dodatkową uszczelkę.

Zobacz, kiedy wymienić uszczelki do okien.

Zaplanuj przegląd okien

Duża liczba okien do serwisowania zabiera sporo czasu, na które wiele osób prowadzących aktywne życie zawodowe nie może sobie pozwolić, a przy ilości innych prac wokół domu łatwo o tym zapomnieć. Jeśli posiadasz dom z nowoczesnymi oknami, dużym patio to nawet w okresie pogwarancyjnym przynajmniej raz do roku skorzystaj z usług specjalistów – współpracujących z nami.

Dobrym zwyczajem jest wyznaczenie jednego miesiąca w roku na zainicjowanie prac związanych z przygotowaniem domu do zimy. W telefonicznym lub tradycyjnym kalendarzu, obok haseł „serwis pieca” czy „przegląd kominiarski”, warto zapisać sobie nowe: „ciepłe okna”. Będzie oznaczać, że nadszedł czas na mycie okien i zamówienie serwisantów. Taka regularnie przeprowadzana konserwacja sprawi, że okna w Twoim domu będą działały bez zarzutu, a rodzina będzie cieszyć się domowym ciepłem, gdy za oknem zapanuje mróz lub jesienna szaruga.

mycie okien

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS