Regulacja okien PVC – najważniejsze zasady

Codzienne użytkowanie stolarki, oddziaływanie siły grawitacji oraz rozszerzanie się i kurczenie profili na skutek zmian temperatury powodują konieczność regulacji okien. Czynność ta wymaga nie tylko wiedzy na temat konkretnego systemu okuć, ale i zastosowania odpowiednich narzędzi. Przedstawiamy najważniejsze aspekty prawidłowej regulacji okien PVC.

Spis treści

Regulacja nowoczesnych okien PVC

Współczesne systemy okuć okiennych składają się z wielu elementów, które mają wpływ zarówno na komfort użytkowania stolarki, jak i bezpieczeństwo jej użytkowników. Wielokrotne zamykanie i otwieranie oraz opadanie skrzydeł pod wpływem siły grawitacji sprawiają, że komponenty współpracują ze sobą nieco gorzej. Skutkuje to obniżeniem wygody obsługi okna. Problemy ze zmianą położenia skrzydła względem ramy wynikają także z reakcji materiału profili na zmiany temperatury. Podczas upałów PVC rozszerza się, co skutkuje zwiększonym dociskiem skrzydła do ramy i pogorszeniem wentylacji. Z kolei w okresie zimowym materiał ulega kurczeniu przez co docisk zmniejsza się, a co za tym idzie – okno może stać się niewystarczająco szczelne i przepuszczać do wnętrza zbyt dużą ilość chłodnego powietrza. Realizacja procedur dostosowujących funkcjonowanie okna do warunków atmosferycznych określana jest zazwyczaj jako regulacja okien na zimę lub regulacja okien zima/lato. Sygnały sugerujące, że może być ona niezbędna, to przede wszystkim niewystępujący wcześniej opór podczas otwierania lub zamykania okna oraz nieszczelność stolarki. Czynność ta obejmuje procesy takie jak regulacja zawiasów czy docisku punktów ryglowania.

Regulacja docisku punktów ryglowania.
Regulacja docisku punktów ryglowania.

Jak prawidłowo regulować okna PVC?

Procedury opisywane jako regulacja okien to nic innego jak regulacja okuć okiennych. Przeprowadzenie jej w sposób prawidłowy jest możliwe przy spełnieniu pewnych warunków. Należą do nich:

  • wykonywanie czynności zgodnie z wytycznymi producenta systemu okuć;
  • wykorzystywanie odpowiednich narzędzi;
  • stosowanie się do ograniczeń regulacji określonych przez producenta okuć;
  • wiedza umożliwiająca zidentyfikowanie oraz wymianę uszkodzonych elementów.

Samodzielna regulacja okien może skutkować nie tylko przekręceniem wkrętów, ale i uszkodzeniem elementów okuć. Wszelkie czynności powinny być wykonywane przez doświadczonych specjalistów, którzy poprawią funkcjonowanie konstrukcji. Warto także mieć na uwadze to, że dokonywanie na własną rękę zmian w stolarce, w okresie obowiązywania gwarancji, powoduje wyłączenie produktu z gwarancji. Dlatego istotne czynności, takie jak regulacja docisku okna, warto powierzyć fachowcom z wieloletnim stażem.

Sprawdź okna PVC dostępne w naszej ofercie.

Regulacja okien MS

Czynności serwisowe w oknach MS wykonywane są przez osoby uprawnione przez producenta. Wykonywaniem procedur mających na celu poprawę funkcjonowania stolarki zajmują się Partnerzy Handlowi, a także wyszkoleni serwisanci. Do zadań tych należy m.in regulacja zawiasów czy rozwórki. Korzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów to gwarancja wieloletniego komfortowego użytkowania okien PVC.

Jak dbać o okucia okienne?

Warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania stolarki PVC jest nie tylko właściwa regulacja drzwi balkonowych i okien, ale także systematyczne sprawdzanie stanu elementów okuć odpowiadających za bezpieczeństwo konstrukcji. Corocznej kontroli należy poddawać mocowanie oraz stopień zużycia zastosowanych komponentów. Trzeba pamiętać również o regularnym smarowaniu wszystkich ruchomych elementów. Preparaty wykorzystywane do pielęgnacji nie mogą zawierać kwasów ani żywic. Nieprawidłowe jest również używanie środków czyszczących z substancjami wpływającymi na powłoki antykorozyjne okuć. Szczegółowe informacje na temat tego, w jakich miejscach należy aplikować smar do okien, powinny znajdować się w wytycznych przekazanych przez producenta stolarki.

Smarowanie okuć w oknach PVC.
Smarowanie okuć okiennych.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS