Regulacja okien PVC – najważniejsze zasady

Codzienne użytkowanie stolarki, oddziaływanie siły grawitacji oraz rozszerzanie się i kurczenie profili na skutek zmian temperatury powodują konieczność regulacji okien. Czynność ta wymaga nie tylko wiedzy na temat konkretnego systemu okuć, ale i zastosowania odpowiednich narzędzi. Przedstawiamy najważniejsze aspekty prawidłowej regulacji okien PVC.

Zmiany w funkcjonowaniu okien

Współczesne systemy okuć okiennych składają się z wielu elementów, które mają wpływ zarówno na komfort użytkowania stolarki, jak i bezpieczeństwo jej użytkowników. Wielokrotne zamykanie i otwieranie oraz opadanie skrzydeł pod wpływem siły grawitacji sprawiają, że komponenty współpracują ze sobą nieco gorzej. Skutkuje to obniżeniem wygody obsługi okna. Problemy ze zmianą położenia skrzydła względem ramy wynikają także z reakcji materiału profili na zmiany temperatury. Podczas upałów PVC rozszerza się, co skutkuje zwiększonym dociskiem skrzydła do ramy i pogorszeniem wentylacji. Z kolei w okresie zimowym materiał ulega kurczeniu przez co docisk zmniejsza się, a co za tym idzie – okno może stać się niewystarczająco szczelne i przepuszczać do wnętrza zbyt dużą ilość chłodnego powietrza. Wykonanie czynności dostosowujących funkcjonowanie okna do warunków atmosferycznych określane jest zazwyczaj jako regulacja okien na zimę.

Regulacja docisku punktów ryglowania.
Regulacja docisku punktów ryglowania.

Prawidłowa regulacja okien PVC

Procedury opisywane jako regulacja okien to nic innego jak regulacja okuć. Przeprowadzenie jej w sposób prawidłowy jest możliwe przy spełnieniu pewnych warunków. Należą do nich:

  • wykonywanie czynności zgodnie z wytycznymi producenta systemu okuć;
  • wykorzystywanie odpowiednich narzędzi;
  • stosowanie się do ograniczeń regulacji określonych przez producenta okuć;
  • wiedza umożliwiająca zidentyfikowanie oraz wymianę uszkodzonych elementów.

Samodzielna regulacja okien może skutkować nie tylko przekręceniem wkrętów, ale i uszkodzeniem elementów okuć. Wszelkie czynności powinny być wykonywane przez doświadczonych specjalistów, którzy poprawią funkcjonowanie stolarki. Warto także mieć na uwadze to, że dokonywanie na własną rękę zmian w stolarce, w okresie obowiązywania gwarancji, powoduje wyłączenie produktu z gwarancji.

Regulacja okien MS

Czynności serwisowe w oknach MS wykonywane są przez osoby uprawnione przez producenta. Wykonywaniem procedur mających na celu poprawę funkcjonowania stolarki zajmują się Partnerzy Handlowi oraz wyszkoleni serwisanci. Do zadań tych należy m.in regulacja rozwórki czy zawiasów. Korzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów to gwarancja wieloletniego komfortowego użytkowania okien PVC.

Jak dbać o okucia okienne?

Warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania stolarki PVC jest systematyczne sprawdzanie stanu elementów okuć odpowiadających za bezpieczeństwo okna. Corocznej kontroli należy poddawać mocowanie oraz stopień zużycia zastosowanych komponentów. Trzeba pamiętać również o regularnym smarowaniu wszystkich ruchomych elementów. Preparaty wykorzystywane do pielęgnacji nie mogą zawierać kwasów ani żywic. Nieprawidłowe jest również używanie środków czyszczących z substancjami wpływającymi na powłoki antykorozyjne okuć.

Smarowanie okuć w oknach PVC.
Smarowanie okuć okiennych.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS