Mycie okien na wiosnę. Pięć przydatnych porad

Jednym z rytuałów związanych z porą wiosenną jest tradycyjne mycie okien w domach i mieszkaniach. Mimo, że jest to zadanie trywialne, to i tak można popełnić kilka błędów, które popsują efekt końcowy. Przedstawiamy kilka przydatnych porad, które pomogą Wam ich uniknąć.

Spis treści:

Kiedy najlepiej myć okna?

Planując akcję mycia okien dobrze jest zapoznać się wcześniej z prognozami pogody na dany dzień. Przede wszystkim należy unikać mycia, gdy na dworze panuje mróz. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, mycie okien może skutkować nawet pęknięciem szyby!

Ciepłe, słoneczne dni również nie są najlepszą porą na mycie okien. Intensywne promienie słoneczne sprawiają, że płyn do czyszczenia szyb błyskawicznie paruje, wysycha i w efekcie na powierzchni szyby pozostają nieestetyczne smugi oraz zacieki.

Najlepiej więc podjąć się mycia okien w umiarkowanie ciepły i lekko pochmurny dzień, ewentualnie późnym popołudniem, gdy słońce przestanie już tak intensywnie świecić. W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo, że powstaną smugi na szybach.

Czym myć okna?

Najpopularniejszym sposobem na umycie okien jest wykorzystanie specjalnego środka do mycia szyb i papierowych ręczników, czystej ściereczki z mikrofibry bądź gumowej myjki. Najwięcej jednak zależy od zastosowanego płynu. Te słabej jakości mogą pozostawiać nieestetyczne smugi i zacieki. Warto zatem wybrać dobry płyn do mycia szyb bez smug.

Zamiast specjalnego środka do szyb można również zastosować zwykły płyn do mycia naczyń. Jego niewielką ilość należy rozpuścić w misce z ciepłą wodą. Następnie wystarczy nanieść go na szybę i dokładnie wytrzeć do sucha.

Jeśli natomiast nie chcemy korzystać ze środków chemicznych, można w celu umycia okien wykorzystać roztwór soku z cytryny i wody. Najlepsze proporcje to pół szklanki soku na szklankę wody. Taki preparat, oprócz umycia okien, nada wnętrzu przyjemnego, cytrynowego zapachu. Sok z cytryny można ewentualnie zamienić na mieszankę octu z wodą. Po takie rozwiązanie warto sięgnąć w przypadku, gdy okna nie były od dawna myte i są mocno zabrudzone. Nie należy bać się nieprzyjemnego zapachu takiego środka – ocet szybko wietrzeje, a więc już po kilkunastu minutach nie powinno być po nim śladu. Mycie okien octem, poza wysoką skutecznością, ma jeszcze jedną zaletę – niski koszt.

Mycie okien

Jak myć okna? Kolejność czyszczenia

Mycie okien należy zacząć od dokładnego odkurzenia szyb oraz ich okolic i usunięcia zalegających tam zanieczyszczeń, pajęczyn, drobinek kurzu czy owadów.

Po odkurzaniu należy przejść do czyszczenia ram i parapetów. Częstym błędem jest zaczynanie od razu od szyb, jednak w ten sposób można je dodatkowo ubrudzić i zachlapać. Najpierw więc wyczyszczone powinny zostać wewnętrzne ramy, a następnie można przejść do umycia ram zewnętrznych i zewnętrznego parapetu.

Dopiero w tym momencie powinno się nastąpić mycie szyb oraz ich polerowanie. W razie konieczności można jeszcze raz na sucho przetrzeć ramy i parapet.

Czym polerować okna?

Do polerowania okien dobrze użyć zwykłych kuchennych ręczników papierowych, chociaż mogą pozostawiać na szybach białe drobiny. Dawniej popularnym rozwiązaniem było wykorzystanie starych gazet. W takiej sytuacji należy jednak uważać, żeby papier gazetowy nie był zbyt szorstki, gdyż może spowodować powstanie mikrorys na powierzchni szyby. Ponadto tusz z nawilżonego papieru gazetowego może zabrudzić szyby i dłonie.

Najlepiej do polerowania szyb nadają się chłonne ściereczki z mikrofibry. Korzystając z nich zbierzemy nadmiar wody, wypolerujemy szybę i unikniemy powstania dodatkowych zabrudzeń czy rysek. Jeśli nie mamy pod ręką ściereczki z mikrofibry przydatne mogą okazać się… stare rajstopy nylonowe!

Mycie okien bez smug

Jak się przygotować do mycia okien?

Wspomnieliśmy już, że planując mycie okien należy unikać mrozu bądź słonecznych, ciepłych dni. Wskazaliśmy też najlepszą kolejność mycia. Czego jeszcze należy unikać?

Podejmując się umycia okien musimy mieć świadomość, że jest to czynność długotrwała i wyczerpująca. Warto więc zaplanować ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Zabieranie się do mycia okien po męczącym dniu nie jest więc najlepszym rozwiązaniem.

Dobrze też myć okna regularnie, przynajmniej dwa razy do roku. Im okna są bardziej zabrudzone, tym trudniej je później doczyścić. Warto więc wcześniej dostosować środki czyszczące do poziomu zabrudzenia.

Sprawdź, jak usunąć pleśń z okna.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS