Okucia okienne Siegenia TITAN AF

Okucia Siegenia TITAN AF to najnowsze rozwiązanie dostępne w produktach MS więcej niż OKNA. Elementy te znajdują się w oknach z systemów 76, 82 oraz 73. Ciekawą opcję stanowi m.in. możliwość wybrania rozwórki ZIMA/LATO zamiast standardowego rozszczelnienia.

Budowa okuć okiennych Siegenia TITAN AF

Standardowe wyposażenie okien z okuciami Siegenia TITAN AF obejmuje następujące elementy:

1. Ruchome, obrotowe rygle antywłamaniowe KoPiBo – elementy te znajdują się we wszystkich punktach ryglowania okuć obwiedniowych Siegenia. Wyróżnia je duża wytrzymałość oraz precyzyjne dopasowanie do zaczepów. Automatyczna regulacja wysokości grzybków pozwala na ich płynną współpracę z elementami ramowymi. Dzieje się tak niezależnie od pracy termicznej okna, czyli zmiany jego wymiarów na skutek wzrostu temperatury. Możliwość obrotu grzybków gwarantuje delikatne ryglowanie i odryglowywanie, a co za tym idzie – zapewnia wysoki komfort użytkowania okna.

Rygiel antywłamaniowy KoPiBo występujący w okuciach Siegenia TITAN AF.

2. Zaczep antywłamaniowy z najazdem rolkowym w dolnym narożniku – element przykręcany dwoma wkrętami do wzmocnienia stalowego w ramie. Współpracuje on z ryglami grzybkowymi będącymi częścią okucia obwiedniowego skrzydła. Obecność najazdu rolkowego znacząco ułatwia wprowadzenie skrzydła do ramy – pełni on zatem funkcję podnośnika skrzydła.

3. Zaczepy z kryzą – komponenty współpracujące z ryglami obrotowymi. W odróżnieniu od standardowych zaczepów nie tylko zapewniają one odpowiedni docisk uszczelek (a tym samym szczelność okna), ale i utrudniają wyważenie skrzydła okiennego przez włamywacza. Wynika to z obecności kryzy – niewielkiego metalowego elementu, dzięki któremu rygle nie ześlizgują się z zaczepów w przypadku próby włamania. Warto też wspomnieć, że – w odróżnieniu od innych okuć – wszystkie zaczepy TITAN AF są stalowe, wsparte na estetycznych kompozytowych wspornikach. Zapewniają one zatem miękką pracę rygli.

4. Rozszczelnienie w narożniku – praktyczny mechanizm umożliwiający uzyskanie niewielkiego rozszczelnienia. Co ciekawe, tej funkcji nie realizuje rozwórka tylko narożnik z dedykowanym zaczepem. Aby rozszczelnić okno, należy obrócić klamkę o 45° w górę od pozycji „otwarte”.

Zaczep mikrowentylacji umożliwiający rozszczelnienie okna.
Zaczep mikrowentylacji.

5. Blokadę nieprawidłowej obsługi klamki – element standardowo umieszczany jest w każdym skrzydle o wysokości przekraczającej 845 mm. Dzięki niemu nie można przekręcić klamki w momencie gdy okno jest otwarte lub uchylone. Można to zrobić jedynie wtedy, gdy skrzydło znajduje się w ramie.

Blokada nieprawidłowej obsługi klamki - element, który powoduje, że  nie można zmienić położenia klamki gdy okno jest uchylone albo otwarte.
Blokada nieprawidłowej obsługi klamki.

6. Wspomaganie zamykania rozwórki i blokadę przed zatrzaśnięciem – standardową rozwórkę TITAN AF wyróżnia duży zakres wspomagania zamknięcia. Dzięki temu zamykanie bardzo szerokich skrzydeł nie wymaga znacznego wysiłku. Dodatkowym atutem rozwórki Siegenia jest zintegrowane zabezpieczenie przed zatrzaskiwaniem uchylonego skrzydła w przypadku przeciągu.

Rozwórka zamontowana w oknie FORMA Viso.
Rozwórka w oknie FORMA Viso.

7. Zawiasy o podwyższonej nośności – elementy umożliwiające otwieranie i uchylanie skrzydeł. Ich nośność wynosi 130 kg. Z uwagi na to komponenty te można obciążyć bardziej niż standardowe zawiasy okienne. Jednocześnie zapewniają one konstrukcji właściwe bezpieczeństwo. Poniższe zdjęcie przedstawia okno FORMA ze standardowymi zawiasami Siegenia.

Okno FORMA z zawiasami o podwyższonej nośności.
Okno FORMA wyposażone w zawiasy Siegenia.

Opcjonalne wyposażenie okien

W konstrukcjach wyposażonych w okucia do okien Siegenia TITAN AF mogą znajdować się nie tylko wyżej wymienione elementy, ale i opcjonalne rozwiązania:

1. Okucia ukryte – wszystkie elementy tych okuć znajdują się we wrębie okna (wewnętrznej przestrzeni pomiędzy skrzydłem a ramą). Dzięki nim okna lepiej wyglądają, a dbanie o ich czystość wymaga mniej wysiłku niż w przypadku tradycyjnych zawiasów. Nośność ukrytych zawiasów wynosi 150 kg.

2. Pakiety bezpieczeństwa – okna z okuciami Siegenia mogą być wyposażone w pakiety bezpieczeństwa RC0, RC1 i RC2. Utrudniają one potencjalnemu włamywaczowi wtargnięcie do pomieszczenia.

RC1 - rozmieszczenie zaczepów.
RC2 - rozmieszczenie zaczepów.

3. Rozwórka ZIMA/LATO element pozwalający na zmianę stopnia uchylenia okna, a co za tym idzie – dostosowywanie ilości powietrza przedostającego się do wnętrza do warunków pogodowych. Warto podkreślić, że zmiana wentylacji z letniej na zimową nie wymaga stosowania żadnych narzędzi. Rozwórka współpracuje z narożnikiem wykorzystywanym do standardowego rozszczelnienia.

Poniższe zdjęcie przedstawia rozwórkę zamontowaną w oknie FORMA Viso.

Rozwórka ZIMA/LATO w oknie FORMA Viso.
Rozwórka ZIMA/LATO w oknie FORMA Viso.

4. TITAN vent secure – komponent umożliwiający bezpieczną wentylację. Pozwala on na uzyskanie niewielkiego uchyłu (10 mm) i jednocześnie zachowanie ochrony przed potencjalnym włamywaczem (RC1 lub RC2). Dzięki temu elementowi można bez obaw wietrzyć pomieszczenie podczas ulewy czy nieobecności mieszkańców domu. Jego działanie przedstawia poniższy filmik:

5. Hamulec skrzydła – element zintegrowany z klamką. Pozwala na ustalenie położenia otwartego skrzydła i zabezpiecza je przed niepożądanym otwarciem/zamknięciem. Można zastosować go od 650 mm okna/podziału.

Hamulec skrzydła zintegrowany z klamką.

6. Zatrzask balkonowy – produkt montowany w drzwiach balkonowych. Umożliwia on pozostawienie skrzydła w pozycji zamkniętej w przypadku wyjścia na balkon/taras. W ten sposób zabezpiecza drzwi przed niekontrolowanym zamknięciem albo otwarciem, np. w przypadku przeciągu.

Zatrzask balkonowy.

Funkcjonowanie zatrzasku balkonowego wyjaśnia poniższa animacja.

Działanie zatrzasku balkonowego.

7. Uchył wielostopniowy – wariant umożliwiający dostosowywanie stopnia wietrzenia do aktualnych potrzeb użytkownika. Zarówno w oknach wykonanych z profili 82 mm, jak i w produktach skonstruowanych na bazie profili 76 mm, odległość uchylenia wynosi 7-24 mm (4 stopnie wietrzenia). Funkcja realizowana jest za pomocą specjalnego zaczepu współpracującego z odpowiednim górnym narożnikiem.

Uchył wielostopniowy.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS