Uszczelki do okien – kiedy należy je wymienić?

Uszczelki okienne mają wpływ na wiele parametrów stolarki otworowej – zależy od nich m.in. przepuszczalność powietrza oraz wodoszczelność. Po długim czasie eksploatacji konstrukcji ich kondycja może nieco się pogorszyć. Kiedy warto wymienić uszczelki do okien i jak zadbać o nie, by przedłużyć ich trwałość?

Uszczelki do okien– co wpływa na ich stan?

Uszczelki do okien mają za zadanie zapewnić wysoki komfort użytkowania konstrukcji. Dzięki nim stolarka zabezpiecza wnętrze przed utratą ciepła i charakteryzuje się właściwą szczelnością. Na pogorszenie stanu tych elementów wpływa m.in. częstotliwość użytkowania okna. Im częściej je otwieramy i zamykamy, tym mocniej eksploatujemy komponenty uszczelniające. Niezwykle istotnym aspektem jest również konserwacja. Brak prawidłowej pielęgnacji skutkuje pogorszeniem stanu uszczelek. Z tego powodu ich właściwości przestają być takie, jak na początku użytkowania i mogą pojawić się problemy ze szczelnością stolarki.

Uszczelki okienne – konserwacja

Aby mieć pewność, że uszczelki do okien plastikowych czy aluminiowych, będą przez długi czas pełnić swoją funkcję, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Konserwacja uszczelek okiennych powinna być wykonywana dwa razy w roku. Najlepszy czas na takie działanie to jesień oraz wiosna. Najpierw powinniśmy dokładnie wyczyścić elementy przy użyciu delikatnego środka. Następnie należy zastosować środek do uszczelek – warto dobrać go na podstawie wytycznych producenta konstrukcji. Przy okazji powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonowanie stolarki, która może wymagać regulacji okuć. Dzięki konserwacji uszczelki będą sprężyste przez wiele lat. Brak prawidłowej pielęgnacji uszczelek w połączeniu z częstym użytkowaniem stolarki prowadzi do pogorszenia stanu tych elementów. Stają się one twarde i zaczynają parcieć, co skutkuje ich rozpadaniem się. Konsekwencją tego jest m.in. brak odpowiedniej szczelności stolarki. Pielęgnacja uszczelek to obowiązkowy element przygotowania okien na zimę.

Wymiana uszczelek w oknach

Jeśli chodzi o to, kiedy wymienić uszczelki w oknach, naszą uwagę powinny zwrócić dwie sytuacje. W momencie gdy elementy parcieją, niszczą się na skutek dotyku, to znak, że nie są one w dobrej kondycji. Stanowi uszczelek należy przyjrzeć się również wtedy, gdy okna są nieszczelne. Może okazać się, że wymiana elementów umożliwi pozbycie się problemu.

Sprawdź, kiedy warto wymienić okna.

Wymiana uszczelek w oknach.

Jak wymienić uszczelki w oknie?

Wiedzę na temat tego, jak wymienić uszczelkę w oknie, posiadają specjaliści zajmujący się serwisowaniem stolarki, dlatego warto powierzyć im to zadanie. Należy pamiętać o tym, że uszczelki należy dopasowywać nie tylko na podstawie materiału, tj. nie wykorzystywać uszczelki do okien drewnianych w konstrukcjach plastikowych i aluminiowych. Duże znaczenie ma także system okienny. Uszczelki do okien PVC mają różną budowę w zależności od producenta profili. Oprócz tego w stolarce stosowane są uszczelki o różnych właściwościach. Przykładowo w oknach PVC z oferty MS więcej niż OKNA znajdują się uszczelki TPE, czyli z elastomeru plastycznego. Materiał ten można zgrzewać i pozostaje on elastyczny również w niskich temperaturach. Ze względu na różnorodność rozwiązań należy skontaktować się z dystrybutorem okien, by dowiedzieć się, jakie uszczelki znajdują się w posiadanych przez nas konstrukcjach.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS