Szyby zespolone – budowa

Szyba to jeden z najważniejszych elementów okna. Dzięki niej do pomieszczenia może przedostawać się naturalne światło. Ze względu na możliwość uzyskania bardzo dobrych parametrów użytkowych współcześnie w stolarce stosuje się szyby zespolone. Wyjaśniamy, czym się one charakteryzują.

Jak zbudowana jest szyba zespolona?

Szyby zespolone składają się z co najmniej dwóch tafli szkła oddzielonych od siebie ramką dystansową. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi szybami wypełnione są zazwyczaj argonem lub kryptonem. W ramce dystansowej znajduje się sito molekularne, czyli materiał pochłaniający wilgoć. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej suchości gazu wypełniającego komory znajdujące się między szybami. Cały pakiet szybowy uszczelnia się podwójnie. Pierwszy stopień uszczelnienia polega na zastosowaniu butylu, który umożliwia połączenie szkła z ramką. Zapobiega on przedostawaniu się pary wodnej do przestrzeni pomiędzy taflami szkła. Drugi stopień uszczelnienia może zapewnić np. poliuretan. W ten sposób uzyskuje się trwałe uszczelnienie całego wkładu.

Szyba zespolona.

Szyba termoizolacyjna – co to takiego?

Podstawowym typem szkła stosowanym w szybach zespolonych jest szkło typu float. W celu zapewnienia pakietowi odpowiednich parametrów termicznych, czyli jak najniższego współczynnika przenikania ciepła, stosuje się powłoki niskoemisyjne. W przypadku szyby jednokomorowej, czyli składającej się z dwóch tafli szkła, powłoka znajduje się na tafli umiejscowionej bliżej wnętrza (na pozycji trzeciej). Szyby zespolone dwukomorowe wymagają zastosowania dwóch powłok niskoemisyjnych (na pozycji drugiej i piątej). Szyby z powłokami niskoemisyjnymi (nazywanymi również powłokami termo) określane są mianem termoizolacyjnych.

Zobacz, jakie parametry ma nasza szyba dwukomorowa SUPERtermo 0,5.

Wkład okienny trzyszybowy.

Jakie parametry charakteryzują szyby zespolone?

Własności poszczególnych szyb zespolonych porównuje się za pomocą różnych parametrów, np.:

Parametry te umożliwiają wybranie wkładu, który będzie odpowiadał potrzebom jego przyszłego użytkownika. Przykładowo, mieszkańcy domostw położonych w hałaśliwej dzielnicy mogą zwrócić uwagę na wysoką wartość współczynnika tłumienia hałasu. Z kolei osoby, które chcą, by do ich mieszkania przedostawała się jak największa ilość naturalnego światła, powinny kierować się wysokim współczynnikiem przepuszczalności światła.

Dowiedz się więcej na temat mycia szyb.

Szyby zespolone – rodzaje

W zależności od budowy oraz parametrów szyby okienne mogą pełnić różne funkcje. Wkłady o niskim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej określa się jako przeciwsłoneczne. Te, które cechują się wysokim współczynnikiem tłumienia hałasu, należą do grupy szyb dźwiękochłonnych. W przypadku gdy standardową taflę szkła zastępują dwie tafle, pomiędzy którymi znajduje się folia PVB, mówimy o szkle laminowanym. Pakiety z tego typu szkłem mogą pełnić funkcję bezpiecznych albo antywłamaniowych. Warto także zwrócić uwagę na to, że jedną z tafli szkła może stanowić szkło ornamentowe, które nadaje całej konstrukcji wyjątkowego wyglądu.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS