Do podstawowych zadań każdego okna należy wpuszczanie do pomieszczenia właściwej ilości światła naturalnego. Na oświetlenie wnętrza w dużej mierze wpływają parametry techniczne szyby. O tym, jaka część widzialnego promieniowania słonecznego się przez nią przedostaje, mówi współczynnik przepuszczalności światła.
Rola współczynnika przepuszczalności światła
Wśród najistotniejszych parametrów opisujących właściwości szyb znajduje się współczynnik przepuszczalności światła Lt. Wskaźnik ten informuje o tym, jaka część widzialnego promieniowania słonecznego, padającego na szybę pod kątem zbliżonym do 90°, przedostaje się do pomieszczenia. Obliczany jest on jako stosunek światła przechodzącego przez szybę do ilości padającego na nią widzialnego promieniowania słonecznego. W związku z tym współczynnik przepuszczalności światła wyraża się w procentach. Wysoka wartość parametru wskazuje na to, że korzystanie z danej szyby wiąże się z dobrze doświetlonym wnętrzem. Dzięki temu do oświetlenia pomieszczenia potrzebna jest mniejsza ilość energii elektrycznej. Zgodnie z normą PN-EN 410, współczynnik przepuszczalności światła oznacza się jako τV.
Od czego zależy przepuszczalność światła?
Jednym z czynników wpływających na ilość światła wpadającego do wnętrza jest liczba tafli szkła w pakiecie szybowym. Im więcej szyb występuje we wkładzie, tym trudniej osiągnąć wysoką wartość współczynnika Lt. Oprócz tego, stopień przepuszczalność światła zależy od składu surowców wykorzystywanych do produkcji szkła. Duże znaczenie ma również grubość poszczególnych tafli tworzących wkład szybowy. Co więcej, na wartość współczynnika Lt wpływa obecność powłok niskoemisyjnych, które stosowane są w celu ograniczenia wydostawania się ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. Powodują one zmniejszenie ilości światła widzialnego przedostającego się do wnętrza. Nie oznacza to jednak, że wykorzystanie szkła niskoemisyjnego wiąże się ze źle oświetlonym mieszkaniem. Nowoczesne powłoki niskoemisyjne, takie jak np. ClimaGuard® Premium 2, korzystnie wpływają na termoizolacyjność okna, a jednocześnie zapewniają odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Wartość współczynnika przepuszczalności światła może być zmieniana poprzez stosowanie odpowiednich szyb do kontroli nasłonecznienia.