Jakich błędów przy wyborze okien lepiej nie popełnić?

Lista pomyłek, które możemy popełnić przy wyborze okien jest długa. Wynika to m.in. z braku fachowej wiedzy, nieskorzystania z usług profesjonalnego salonu sprzedaży czy zlecenia montażu niewykwalifikowanej ekipie. Przedstawiamy najczęstsze błędy, które mogą się zdarzyć przy wyborze okien.

Pamiętaj o parametrach, żeby uniknąć błędów

Dobranie okien do stylu domu jest ważną kwestią, ale nie najważniejszą. Pierwsze skrzypce grają tutaj parametry okienne. Czasami za bardzo skupiamy się na kolorze stolarki pomijając istotne współczynniki. Warto poświęcić im więcej uwagi, jeśli zależy nam na komforcie domowników. Do najważniejszych parametrów należą: współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik izolacyjności akustycznej. O czym mówią? Współczynnik przenikania ciepła (Uw) informuje nas o tym, ile ciepła będzie uciekało z budynku przez okna. Dlatego, im współczynnik osiąga niższe wartości, tym lepiej. W praktyce oznacza to, że użytkowanie danego okna wiąże się z niskimi stratami ciepła i zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Drugi parametr, na który warto zwrócić uwagę to współczynnik tłumienia hałasu (Rw). Parametr Rw służy do określenia, w jakim stopniu dany wkład szybowy tłumi dźwięk. Współczynnik ten informuje o różnicy pomiędzy hałasem zewnętrznym a wewnętrznym.

Dom jednorodzinny z białymi oknami i roletami.
Pominięcie sprawdzenia ważnych dla stolarki parametrów może okazać się poważnym błędem przy wyborze okien.

Przeznaczenie pomieszczenia ważną kwestią

Czy wszystkie okna, które zamawiamy do naszego domu muszą być takie same? Oczywiście, że nie. Brak uwzględnienia przeznaczenia pomieszczeń w domu, może stać się kolejnym błędem przy wyborze stolarki. Na przykład w łazience albo kuchni, czyli w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność powietrza warto pomyśleć o oknach ze specjalną rozwórką ZIMA/LATO. Ustawienie rozwórki w odpowiedniej pozycji dostosuje ilość powietrza we wnętrzu. W dziecięcym pokoju można wziąć pod uwagę montaż stolarki z bezpiecznym pakietem szybowym albo klamką Hoppe z przyciskiem lub kluczykiem. Natomiast okna w sypialni wyposażyć w pakiet szybowy, który skutecznie chronił nas będzie przed hałasami dobiegającymi z zewnątrz.

Okna balkonowe w sypialni.
Wybierając okna do sypialni warto pomyśleć o zastosowaniu pakietu szybowego, który chroni przed hałasem. Zwłaszcza, jeśli okna sypialni skierowane są w stronę ruchliwej ulicy.

Brak znajomości nowych przepisów prawa budowlanego

Z początkiem stycznia 2021 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące stolarki budowlanej. Istotne zmiany dotyczą efektywności energetycznej budynków. Nowa ustawa określa wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła, który dla okien pionowych został obniżony z 1,1 W/m²K do 0,9 W/m²K. Przepisy obejmują inwestorów, którzy otrzymali pozwolenie na budowę w 2021 roku. Klienci, którzy zdecydowali się na budowę domu w tym roku i wybrali okna z oferty MS mogą spać spokojnie. Nasza stolarka spełnia wszystkie wymagania przewidziane w nowej ustawie.

Czarne okna.
Stolarka MS spełnia wszelkie normy przewidziane w prawie budowlanym, które weszło w życie z początkiem 2021 roku.

Zatrudnienie niewłaściwej ekipy budowlanej

Przy podjęciu decyzji o zakupie stolarki rekomendujemy skorzystanie z usługi profesjonalnego salonu sprzedaży, unikniemy wtedy błędów przy wyborze okien. Wyszkolony handlowiec podpowie, w jakie elementy wyposażyć okna, aby służyły nam przez lata. Pracownik salonu sprzedaży z pewnością dostosuje ofertę do naszych oczekiwań i uwzględni wszelkie potrzeby. Poza tym, nie będziemy musieli martwić się o zatrudnienie ekipy montażowej i na własną rękę sprawdzać, czy budowlańcy mają odpowiednie przeszkolenie w zakresie montażu.

Czy warto zdecydować się na zakup okien z montażem?

Montaż okien MS.
Skorzystanie z profesjonalnej ekipy budowlanej pozwoli uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym montażem okien.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS