Okna w pokoju dziecka. 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Przy projektowaniu pokoju dla dziecka musimy pamiętać, żeby zapewnić maluchowi komfort i bezpieczeństwo. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia pokoju malucha są bezpieczne w użytkowaniu okna. Zwróćmy uwagę na parametry (współczynnik przenikania ciepła czy tłumienia hałasu), na zastosowany pakiet szybowy oraz klamki. Podpowiadamy, co jest istotne przy wyborze okien do pokoju dziecka.

Okna w pokoju dziecka – sprawdź parametry

Dziecięcy pokój kojarzy się z ciepłem, przytulnością i bezpieczeństwem. Będąc rodzicem chcemy zatroszczyć się o te kluczowe aspekty, dlatego unikamy rozpraszających kolorów ścian, starannie dobieramy meble czy dodatki. Nie zapominajmy o oknach, ponieważ są one ważnym elementem wyposażenia pokoju naszego malucha. Stolarka o dobrych właściwościach termoizolacyjnych ochroni przed utratą ciepła. Najprościej mówiąc, nasze dziecko nie zmarznie podczas chłodniejszych dni, dlatego wybierajmy okna, w których współczynnik przenikania ciepła Uw jest jak najniższy. W praktyce oznacza to, że użytkowanie danego okna wiąże się z niskimi stratami ciepła i zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Dla przykładu okna MSline+ z ramką Thermobar osiągają współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,71 W/m²K.

Okno w pokoju dziecka.
Stolarka okienna o dobrych właściwościach termoizolacyjnych chroni wnętrze przed utratą ciepła.

Zadbajmy o ciszę w pokoju dziecka

Spokojny sen oznacza prawidłowy rozwój naszej pociechy, aby to zapewnić zadbajmy o odpowiednią izolację akustyczną pokoju. Zwłaszcza, jeśli okna w pokoju dziecka znajdują się od strony ruchliwej i hałaśliwej ulicy. Zwróćmy uwagę na współczynnik tłumienia hałasu, który służy do określenia, w jakim stopniu dany wkład szybowy tłumi dźwięk. Współczynnik tłumienia hałasu Rw, to parametr informujący o różnicy pomiędzy hałasem zewnętrznym a wewnętrznym. Zdolność tłumienia hałasu przez okno uzależniona jest od kilku czynników m.in. rodzaju zastosowanej szyby, powierzchni szyby czy chociażby rodzaju gazu wypełniającego przestrzenie międzyszybowe.

Okno ze szprosami w pokoju dziecka.
Będąc na etapie projektowania pokoju dla malucha warto sprawdzić, jaki współczynnik tłumienia hałasu Rw ma stolarka okienna.

Okna w pokoju dziecka muszą być bezpieczne

Małym dzieciom do głowy przychodzą najróżniejsze pomysły, a pokój zamienia się w prawdziwe pole bitwy. Dookoła fruwają zabawki, maluchy wchodzą na meble, biegają i skaczą – tak właśnie wygląda szczęśliwe dzieciństwo. A co, jeśli przypadkowo zabawka trafi w szybę i ją stłucze? Ryzyko zrobienia sobie krzywdy jest wówczas ogromne. Lepiej dmuchać na zimne, a okna wyposażyć w bezpieczny pakiet szybowy. Jedną z opcji jest wybranie wkładu zbudowanego m.in. z szyby laminowanej, która składa się z dwóch tafli szkła, a pomiędzy nimi znajduje się warstwa folii PVB. Jest to o tyle bezpieczne, że w momencie stłuczenia szyby, folia przytrzymuje odłamki rozbitego szkła i zapobiega jego rozsypaniu. Kolejną opcją jest szyba hartowana, która po uszkodzeniu rozbija się na masę nieostrych kawałków. Nawet podczas sprzątania takich odłamków jest się trudno skaleczyć. Decydując się na zastosowanie odpowiedniego pakietu szybowego nie musimy się obawiać, że naszemu dziecku stanie się krzywda.

Sprawdź, jak zbudowane są szyby okienne.

Drzwi podnoszono-przesuwne w kolorze Sheffield Oak light.
Wybierając szybę hartowaną do okien w pokoju dziecka unikniemy niechcianego zranienia.

Klamka z przyciskiem albo kluczykiem

Maluchy są ciekawe świata. Chcą go poznawać i obserwować – najlepiej przez okna. W związku z tym, otwarte okno może zagrażać bezpieczeństwu dzieci. Wystarczy chwila naszej nieuwagi, by mały odkrywca wdrapał się na parapet. Wybierając stolarkę do pokoju dziecka, warto pamiętać o zastosowaniu klamki Hoppe z kluczykiem lub przyciskiem, którego wciśnięcie zwalnia mechanizm blokady i umożliwia otwarcie skrzydła okna. W naszej ofercie dostępna jest na przykład klamka METZ z kluczykiem albo TOKYO z przyciskiem. Niektóre dzieci bardzo szybko się uczą i całkiem sprytnie są w stanie poradzić sobie z klamką, dlatego warto przemyśleć zastosowanie tzw. zamka woźnego. Jest to prosty mechanizm, w którym możemy tylko uchylić skrzydło. Dopiero użycie kluczyka umożliwia nam szerokie otwarcie okna.

Klamka Metz srebrna z kluczykiem.
Klamka METZ z kluczykiem
Klamka biała Tokyo z przyciskiem.
Klamka TOKYO z przyciskiem

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS