Nowe przepisy. Co się zmieni?

Nowoczesny dom z oknami PVC.

Od stycznia 2021 roku w życie wchodzą nowe zasady dotyczące stolarki budowlanej. Najistotniejsze zmiany dotyczą efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy dotyczą również stolarki okiennej. Kogo będą obowiązywały i co się zmieni?

Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów jest położenie nacisku na energooszczędność domów.

Kogo obowiązują nowe przepisy budowlane?

Ustawa, która weszła w życie z początkiem nowego roku, określa wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła, który dla okien pionowych zostanie obniżony z 1,1 W/m²K do 0,9 W/m²K.

Przez okna, z naszych domów ucieka dużo ciepła, dlatego zaostrzeniu ulegają m. in. przepisy dotyczące ich izolacyjności. Jednak, co mają zrobić właściciele domów, których okna nie spełniają takich wymogów? Spokojnie, nie oznacza to, że od razu muszą wymieniać całą stolarkę okienną. Przepisy będą obowiązywały tylko inwestorów, którzy uzyskają pozwolenie na budowę w 2021 roku.

O czym mówi współczynniki Uw?

Współczynnik Uw mówi o tym, jaka ilość ciepła ucieka z naszych domów przez okna. Im wartość współczynnika jest niższa, tym lepiej, bo ponosimy mniejsze straty ciepła. Stolarka, którą proponujemy gwarantuje Uw na poziomie znacznie mniejszym, niż dyktują przepisy. W zależności od linii i rozwiązań, jakie zastosujemy w naszych, współczynnik może wynosić nawet 0,71 W/m2K.

Podsumowując, inwestorzy, którzy uzyskali pozwolenie na budowę w nadchodzącym roku i zdecydowali się na wybór naszych okien mogą spać spokojnie i nie muszą martwić się nowelizacją przepisów budowlanych. Warto jednak przemyśleć wymianę okien, jeśli zależy nam na obniżeniu wysokości rachunków za ogrzewanie pomieszczeń.

Zobacz także, jak uzyskać dofinansowanie do wymiany okien.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS