„Ciężkie” zawiasy

Okucia okienne o podwyższonej nośności.

Zawias okienny.

W oknach PVC zawiasy zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo. Oprócz tego, wpływają one na walory estetyczne konstrukcji i aspekt użytkowy. Produkty MS więcej niż OKNA wyposażane są w zawiasy do okien o większej nośności w porównaniu z typowymi okuciami.

Zawiasy do okien – budowa i miejsce montażu

Zawiasy w oknach PVC, drewnianych oraz aluminiowych składają się z dwóch części. Jedną z nich przykręca się do skrzydła, natomiast drugą przymocowuje się do ramy. Zawiasy można podzielić na cztery grupy:

  • dolne – montuje się je do dolnego narożnika ramy i skrzydła,
  • górne – montuje się je do górnego narożnika ramy i skrzydła,
  • pośrednie – zapewniają one odpowiedni docisk w drzwiach uchylnych,
  • uchylne – montuje się je w oknach uchylnych.

W oknach PVC zawiasy dolne i górne umożliwiają otwieranie oraz uchylanie skrzydeł. Mają również wpływ na bezpieczeństwo użytkowania okna.

"Ciężkie" zawiasy do okien.
Zamontowany „ciężki” zawias.

Okucia okienne a bezpieczeństwo konstrukcji

Nowoczesna architektura charakteryzuje się dążeniem do stosowania przeszkleń o coraz większych powierzchniach. Bardzo istotną kwestię stanowi również termika okien. Z tego względu wyposażane są one w termoizolacyjne pakiety szybowe, składające się z trzech szyb. W przypadku okien o dużych powierzchniach konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo użytkowania produktu. W związku z tym należy dobierać elementy okuciowe o odpowiedniej nośności.

Przykładowo:

Masa 1 m2 tafli szkła, mającej grubość 4 mm, wynosi 10 kg. W przypadku wkładu trzyszybowego, wykorzystanego w oknie balkonowym o wymiarach 2,5 x 1 m, masa samego pakietu jest w przybliżeniu równa 75 kg. Po dodaniu do niej masy okutego skrzydła osiąga się wartość zbliżoną do granicy wytrzymałości standardowych zawiasów, których nośność wynosi 100 kg. Z kolei przy zastosowaniu klejonych szyb laminowanych czy antywłamaniowych, masa 100 kg zostanie przekroczona przy oknach o mniejszych wymiarach.

Zawiasy w oknach z oferty w MS więcej niż OKNA

Ze względu na konieczność zapewnienia konstrukcji odpowiedniego bezpieczeństwa produkty MS więcej niż OKNA standardowo wyposażane są w zawiasy okienne, których nośność wynosi 130 kg. W porównaniu z typowymi zawiasami mają one inną konstrukcję. Czopy  ustalające „ciężkich” zawiasów mają większą średnicę. Co więcej, cechują się również większą długością. Dzięki temu przechodzą one przez wszystkie ścianki profili skrzydła oraz ramy. Powoduje to, że zawiasy okienne są mocniej osadzone w profilach PVC. W związku z tym mogą one zostać bardziej obciążone, w porównaniu ze standardowymi okuciami, z zachowaniem właściwego bezpieczeństwa. W oknach PVC dostępnych w MS więcej niż OKNA produkty standardowo okuwa się jako rozwierno-uchylne. Oznacza to, że wszystkie okna jednoskrzydłowe, jak również wieloskrzydłowe ze słupkami stałymi, zawsze posiadają funkcję rozwierania oraz uchylania.

Zawiasy do okien marki Siegenia

W konstrukcjach PVC z oferty MS więcej niż OKNA stosowane zawiasy okienne marki Siegenia. W porównaniu z przeciętnymi rozwiązaniami rynku mają one większą nośność – aż 130 kg. Dzięki temu umożliwiają bezpieczną eksploatację okien o dużej masie.

Okno FORMA z zawiasami o podwyższonej nośności.
Okno FORMA z zawiasami Siegenia.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS