„Ciężkie” zawiasy

Okucia okienne o podwyższonej nośności.

W oknach PVC zawiasy zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo. Oprócz tego, wpływają one na walory estetyczne konstrukcji i aspekt użytkowy. Produkty MS więcej niż OKNA wyposażane są w zawiasy do okien o większej nośności w porównaniu z typowymi okuciami.

Zawiasy do okien – budowa i miejsce montażu

Zawiasy w oknach PVC, drewnianych oraz aluminiowych składają się z dwóch części. Jedną z nich przykręca się do skrzydła, natomiast drugą przymocowuje się do ramy. Zawiasy można podzielić na cztery grupy:

  • dolne – montuje się je do dolnego narożnika ramy i skrzydła,
  • górne – montuje się je do górnego narożnika ramy i skrzydła,
  • pośrednie – zapewniają one odpowiedni docisk w drzwiach uchylnych,
  • uchylne – montuje się je w oknach uchylnych.

W oknach PVC zawiasy dolne i górne umożliwiają otwieranie oraz uchylanie skrzydeł. Mają również wpływ na bezpieczeństwo użytkowania okna.

"Ciężkie" zawiasy do okien.
Zamontowany „ciężki” zawias.

Okucia okienne a bezpieczeństwo konstrukcji

Nowoczesna architektura charakteryzuje się dążeniem do stosowania przeszkleń o coraz większych powierzchniach. Bardzo istotną kwestię stanowi również termika okien. Z tego względu wyposażane są one w termoizolacyjne pakiety szybowe, składające się z trzech szyb. W przypadku okien o dużych powierzchniach konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo użytkowania produktu. W związku z tym należy dobierać elementy okuciowe o odpowiedniej nośności.

Przykładowo:

Masa 1 m2 tafli szkła, mającej grubość 4 mm, wynosi 10 kg. W przypadku wkładu trzyszybowego, wykorzystanego w oknie balkonowym o wymiarach 2,5 x 1 m, masa samego pakietu jest w przybliżeniu równa 75 kg. Po dodaniu do niej masy okutego skrzydła osiąga się wartość zbliżoną do granicy wytrzymałości standardowych zawiasów, których nośność wynosi 100 kg. Z kolei przy zastosowaniu klejonych szyb laminowanych czy antywłamaniowych, masa 100 kg zostanie przekroczona przy oknach o mniejszych wymiarach.

Zawiasy w oknach dostępnych w MS więcej niż OKNA

Ze względu na konieczność zapewnienia konstrukcji odpowiedniego bezpieczeństwa produkty MS więcej niż OKNA standardowo wyposażane są w zawiasy, których nośność wynosi 120 kg. W porównaniu z typowymi zawiasami mają one inną konstrukcję. Czopy  ustalające „ciężkich” zawiasów mają średnicę 7 mm (zamiast 3 mm). Co więcej, ich długość wynosi 23 mm (zamiast 3 mm). Dzięki temu, przechodzą one przez wszystkie ścianki profili skrzydła oraz ramy. Powoduje to, że zawiasy są mocniej osadzone w profilach PVC. W związku z tym mogą one zostać bardziej obciążone, w porównaniu ze standardowymi okuciami, z zachowaniem właściwego bezpieczeństwa. W oknach PVC dostępnych w MS więcej niż OKNA produkty standardowo okuwa się jako rozwierno-uchylne. Oznacza to, że wszystkie okna jednoskrzydłowe, jak również wieloskrzydłowe ze słupkami stałymi, zawsze posiadają funkcję rozwierania oraz uchylania.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów. Skontaktuj się telefonicznie lub przez e-mail. Zwróć uwagę na Salony, w których możesz wirtualnie obejrzeć ekspozycję okien

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Wysoko wykwalifikowani fachowcy odpowiedzą na wszystkie pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin wykorzystując rabaty z Promocji Wiosennej

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja do wyceny okien, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS