„Ciężkie” zawiasy

Okucia okienne o podwyższonej nośności.

W oknach PVC zawiasy zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo. Oprócz tego, wpływają one na walory estetyczne konstrukcji i aspekt użytkowy. Produkty MS więcej niż OKNA wyposażane są w zawiasy do okien o większej nośności w porównaniu z typowymi okuciami.

Zawiasy do okien – budowa i miejsce montażu

Zawiasy w oknach PVC, drewnianych oraz aluminiowych składają się z dwóch części. Jedną z nich przykręca się do skrzydła, natomiast drugą przymocowuje się do ramy. Zawiasy można podzielić na cztery grupy:

  • dolne – montuje się je do dolnego narożnika ramy i skrzydła,
  • górne – montuje się je do górnego narożnika ramy i skrzydła,
  • pośrednie – zapewniają one odpowiedni docisk w drzwiach uchylnych,
  • uchylne – montuje się je w oknach uchylnych.

W oknach PVC zawiasy dolne i górne umożliwiają otwieranie oraz uchylanie skrzydeł. Mają również wpływ na bezpieczeństwo użytkowania okna.

"Ciężkie" zawiasy do okien.
Zamontowany „ciężki” zawias.

Okucia okienne a bezpieczeństwo konstrukcji

Nowoczesna architektura charakteryzuje się dążeniem do stosowania przeszkleń o coraz większych powierzchniach. Bardzo istotną kwestię stanowi również termika okien. Z tego względu wyposażane są one w termoizolacyjne pakiety szybowe, składające się z trzech szyb. W przypadku okien o dużych powierzchniach konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo użytkowania produktu. W związku z tym należy dobierać elementy okuciowe o odpowiedniej nośności.

Przykładowo:

Masa 1 m2 tafli szkła, mającej grubość 4 mm, wynosi 10 kg. W przypadku wkładu trzyszybowego, wykorzystanego w oknie balkonowym o wymiarach 2,5 x 1 m, masa samego pakietu jest w przybliżeniu równa 75 kg. Po dodaniu do niej masy okutego skrzydła osiąga się wartość zbliżoną do granicy wytrzymałości standardowych zawiasów, których nośność wynosi 100 kg. Z kolei przy zastosowaniu klejonych szyb laminowanych czy antywłamaniowych, masa 100 kg zostanie przekroczona przy oknach o mniejszych wymiarach.

Zawiasy w oknach z oferty w MS więcej niż OKNA

Ze względu na konieczność zapewnienia konstrukcji odpowiedniego bezpieczeństwa produkty MS więcej niż OKNA standardowo wyposażane są w zawiasy, których nośność wynosi 120 kg. W porównaniu z typowymi zawiasami mają one inną konstrukcję. Czopy  ustalające „ciężkich” zawiasów mają średnicę 7 mm (zamiast 3 mm). Co więcej, ich długość wynosi 23 mm (zamiast 3 mm). Dzięki temu, przechodzą one przez wszystkie ścianki profili skrzydła oraz ramy. Powoduje to, że zawiasy są mocniej osadzone w profilach PVC. W związku z tym mogą one zostać bardziej obciążone, w porównaniu ze standardowymi okuciami, z zachowaniem właściwego bezpieczeństwa. W oknach PVC dostępnych w MS więcej niż OKNA produkty standardowo okuwa się jako rozwierno-uchylne. Oznacza to, że wszystkie okna jednoskrzydłowe, jak również wieloskrzydłowe ze słupkami stałymi, zawsze posiadają funkcję rozwierania oraz uchylania.

Zawiasy do okien marki Siegenia

Przedstawione wyżej elementy okuć występują w oknach MSline. W produktach konstruowanych z profili 76 lub 82 mm stosowane są z kolei zawiasy marki Siegenia. W porównaniu z komponentami Maco mają one jeszcze większą nośność – aż 130 kg. Dzięki temu umożliwiają bezpieczną eksploatację okien o dużej masie.

Konstrukcja FORMA wyposażona w zawiasy do okien o nośności 130 kg.
Okno FORMA z zawiasami Siegenia.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS