Okno w łazience – zalety i wady

Duża ilość światła we wnętrzach to domena nowoczesnego budownictwa, nawet jeśli chodzi o pomieszczenia tak intymne jak łazienka. Projekty budowlane, w których nie było miejsca na okno w łazience minęły bezpowrotnie. Przedstawiamy zalety i wady posiadania okna w łazience. Chociaż tych drugich jest zdecydowanie mniej.

Spis treści

Okno w łazience źródłem naturalnego światła

Myśląc i mówiąc o łazience, mamy w wyobraźni idealnie doświetlone pomieszczenie. Takie warunki we wnętrzu może zapewnić nam okno. Promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia, sprawiają, że łazienka wydaje się być większa i przytulniejsza. Dostęp do naturalnego światła docenią zwłaszcza kobiety, które rano poświęcają dużo czasu na dopracowanie perfekcyjnego makijażu przy dziennym świetle. W zimowym okresie przez okno łazienki dociera więcej słońca, które ogrzewa pomieszczenie. Dzięki temu koszty ogrzewania mogą być znacznie niższe. Jeśli w naszej łazience nie ma dostępu do okien, to musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia. To generuje większe zużycie energii, a my płacimy wyższe rachunki za prąd. Oszczędności w domowym budżecie i dostęp do naturalnego światła mogą być mocnymi argumentami przemawiającymi za montażem okna łazienkowego.

Łazienka z dużym oknem.
Dobrze doświetlona łazienka wydaje się być większa.

Okno łazienkowe dla dobrej cyrkulacji powietrza

Wydawać by się mogło, że obowiązkowo montowany w łazience wentylator załatwi sprawę odpowiedniej wentylacji. Nic bardziej mylnego. Sam wywietrznik nie jest na tyle skuteczny, żeby zapewnić odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Najlepszym sposobem wywietrzenia łazienki po kąpieli jest po prostu otwarte albo uchylone okno. Kolejna sprawa to wilgoć, pleśń i grzyb, które są niebezpieczne dla zdrowia, a także trudne do usunięcia ze ścian. Dlatego w pomieszczeniach takich jak łazienka odpowiedni przepływ powietrza jest istotny. W przypadku, kiedy obawiamy się przeciągów albo ucieczki ciepła z pomieszczenia, a chcemy, żeby w naszej łazience ciągle było świeże powietrze, warto pomyśleć o oknach z rozwórką ZIMA/LATO. Ustawienie rozwórki w odpowiedniej pozycji dostosuje ilość przedostającego się do wnętrza powietrza. To opcjonalne rozwiązanie dostępne jest w naszej ofercie, jako element okuć Siegenia TITAN AF.

Łazienka z wąskim oknem.
Najskuteczniejszym sposobem wywietrzenia łazienki jest otwarte albo uchylone okno.

Czy łazienka z oknem to brak prywatności?

Łazienka w naszym domu skierowana jest w stronę ulicy, a my nie chcemy być narażeni na natarczywe spojrzenia przechodniów albo sąsiadów. Mamy poczucie braku intymności. Takie argumenty dość często podnoszą przeciwnicy stolarki okiennej w łazience, którzy w zastosowaniu okien w tym pomieszczeniu widzą wyłącznie same wady. Jednak każdą wadę można przekuć w zaletę. Jeśli chcemy uniknąć nachalnych, sąsiedzkich spojrzeń, wystarczy, że w oknach w łazience zastosujemy np. szyby ornamentowe. Zyskamy wówczas intymność, ale również osiągniemy oryginalny i ciekawy efekt wizualny we wnętrzu. Jeśli to nam nie wystarczy, kolejnym sposobem na zachowanie prywatności są osłony przeciwsłoneczne, np. rolety zewnętrzne more Solutions albo nowoczesne żaluzje fasadowe mSun. To rozwiązanie nie tylko skutecznie ochroni nas przed upałem, ale również podniesie odczucie komfortu w domu.

Okno w łazience na całą ścianę.
Łazienka z oknem to również możliwość obserwowania pięknych widoków, np. podczas kąpieli.

Jak dobrać okna do łazienki?

Aby wybrać odpowiednie okno do łazienki, warto wziąć pod uwagę styl, w jakim planujemy urządzić pomieszczenie. Dzięki bogatej ofercie kolorystycznej oklein stolarka może stać się bowiem istotnym elementem dekoracyjnym wnętrza. W łazience nowoczesnej doskonale sprawdzą się czarne okna. Z kolei w pomieszczeniu urządzonym w klasycznym stylu warto rozważyć okna drewnopodobne, które doskonale imitują tradycyjną stolarkę. Dzięki systemowi Wood Look, w którym profile połączone są pod kątem prostym, uzyskamy efekt do złudzenia przypominający konstrukcje drewniane. Nie sposób nie wspomnieć także o oknach antracytowych, które od pewnego czasu cieszą się ogromną popularnością. Sprawdzą się one m.in. we wnętrzu industrialnym. Warto podkreślić, że okna do łazienki wcale nie muszą mieć standardowych kształtów. W pomieszczeniu tym z powodzeniem możemy zamontować np. konstrukcje trapezowe.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS