Okna w stylu glamour

Barokowe wnętrza, pełne przepychu, ekstrawaganckich dodatków, drogich materiałów i mebli oraz wszechobecnego złota, kojarzą się głównie z domami bogaczy bądź celebrytów. Nie brakuje jednak fanów takiej estetyki także poza tymi środowiskami. Podpowiadamy, jak dobrać okna do wnętrz zaaranżowanych w stylu glamour.

Spis treści:

Charakterystyka stylu glamour

Glamour to jeden ze stylów klasycznych, czerpiący z tradycji barokowej. Od pozostałych stylów tej kategorii odróżnia go przede wszystkim zamiłowanie do bogactwa dodatków i imponujących zdobień.

Swoje początki styl glamour datuje na pierwszą połowę XX wieku i czasy Złotej Ery Hollywood. Wtedy to gwiazdy kina zaczęły w swoich rezydencjach naśladować estetykę znaną z filmów o monarchach i arystokratach. Ten przepych miał za zadanie podkreślić bajeczne bogactwo ówczesnych celebrytów.

Dobierając dodatki do stylu glamour bardzo łatwo przesadzić i popaść w kicz, dlatego dzisiaj jest on odrobinę bardziej stonowany. Nie epatuje tak przesytem i przepychem, wykorzystuje natomiast chętnie nowoczesne formy, które łączy z dawną, barokową estetyką. Zatem minimalistyczne, proste meble mogą być na przykład zestawione z bogato zdobionymi lampami czy dziełami sztuki.

Wystrój w stylu glamour powinien mieć charakter klasyczny, należy więc unikać na przykład obrazów ze sztuką współczesną, nowoczesnych rozwiązań technologicznych czy industrialnych kolorów. W stylu glamour dominują „szlachetne” barwy: złoto, srebro, platyna – to w tych odcieniach najczęściej występują elementy dekoracyjne. By je podkreślić, kolor ścian i sufitów może być jaśniejszy, kremowy bądź wpadający w delikatny róż czy fiolet.

Styl glamour

Okna pasujące do stylu glamour

Styl glamour jest bardzo wyrazisty, dlatego należy z rozmysłem dobrać pasującą go niego stolarkę okienną.

Ponieważ w stylu glamour dominuje przepych i bogate zdobienia, takie też powinny być okna. Rozważyć więc warto montaż stolarki drewnianej. Drewno jest materiałem bardzo plastycznym, który umożliwia realizację nawet najbardziej ekstrawaganckich projektów – okien o nietypowych kształtach i rozmiarach, a także wykończonych z dbałością o najdrobniejsze szczegóły dekoracyjne.

„Standardowe” prostokątne okna mogą być zbyt powszechne do wystroju w stylu glamour. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie montaż designerskich okien łukowych bądź okrągłych. Popularnym i ciekawym kształtem jest też tak zwane „bawole oko”. Ciekawym dodatkiem, który wygląda elegancko i klasyczne, mogą być również naświetla nad oknami.

Z wnętrzem w stylu glamour idealnie komponować będą się szprosy – zarówno w wersji naklejanej, jak i konstrukcyjnej. Ponadto mile widziane są wszelkie ozdoby – dekoracyjne ślemiona, głowiczki czy stopki.

Kolor okien powinien korespondować z barwą ścian i sufitów. Elegancko i uniwersalnie będą prezentować się klasyczne, białe odcienie. Raczej należy unikać współczesnych, industrialnych i metalizujących barw, na przykład popularnego antracytu.

Wnętrze w stylu glamour

Jak ozdobić okna w stylu glamour?

Same okna to nie wszystko – równie istotne są otaczające je dodatki.

Do stylu glamour perfekcyjnie pasować będą klamki o klasycznej linii wykonane z metalu – mosiądzu bądź stali. Nowoczesny design klamek plastikowych będzie raczej kolidował z tradycyjnym charakterem stolarki. Dla odważniejszych realizacji można dobrać klamki dwuramienne, przypominające swoim kształtem kotwicę.

Kolor klamek powinien nawiązywać ubarwieniem do reszty dodatków. A zatem pasować będzie barwa złota bądź srebrna.

Nowoczesne osłony zewnętrzne w postaci rolet czy żaluzji fasadowych będą raczej mocno się gryzły z tradycyjnym designem stolarki. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dużych zasłon wykonanych z grubego, ciężkiego materiału.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS