Jak wybrać klamki do okien?

Po dokonaniu wyboru stolarki okiennej pasującej do naszego domu lub mieszkania musimy jeszcze podjąć decyzję dotyczącą klamek. Pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną oraz wpływają na bezpieczeństwo okien. Stąd należy dokładnie przemyśleć, na jaki model postawić. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Spis treści:

Rodzaje klamek

Klamki można podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Takie trzy podstawowe kategorie to:

  1. Klamki plastikowe – wykonane z pasującego do ram najpopularniejszych okien tworzywa sztucznego.
  2. Klamki metalowe – najczęściej wykorzystuje się aluminium, ale mogą być również stalowe bądź mosiężne.
  3. Klamki metalowo-plastikowe.

Standardowo w oknach montowane są klamki plastikowe. Są tańsze od metalowych alternatyw, a do tego dobrze pasują do okien PVC. Dzięki dostępnym opcjom kolorystycznym również łatwo dopasować je do wybranej okleiny okien. W przypadku normalnych zastosowań domowych taki rodzaj klamek jest jak najbardziej wystarczający.

Klamki metalowe bądź metalowo-plastikowe montuje się tam, gdzie będą często i intensywnie eksploatowane. A to dzięki ich większej wytrzymałości. Dostępne są zarówno w wykończeniu satynowym, jak i matowym. Stąd dobrze pasują do konstrukcji aluminiowych za sprawą swojej estetyki, którą podkreślają surowy, industrialny, ale i nowoczesny charakter skrzydła.

Jednym z argumentów za wyborem klamek z niestandardowego materiału, na przykład mosiądzu, może być ich unikatowy wygląd. Klamki mosiężne i stalowe idealnie będą pasować do drewnianych okien zabytkowych, rustykalnych bądź w stylu retro. Nowoczesny design klamek plastikowych bądź metalowych będzie kolidował z tradycyjnym i klasycznym charakterem tego typu stolarki.

Klamki można podzielić również ze względu na ich kształt. Mogą być to rozwiązania:

  1. Jednoramienne – standardowy, powszechny i najbardziej znany typ uchwytów klamkowych.
  2. Dwuramienne – przypominające swoim kształtem kotwicę.

Klamki jednoramienne pasują do każdego rodzaju okien. Jest to najbardziej znany i klasyczny styl. Rozwiązania dwuramienne natomiast sprawdzą się w specyficznych okolicznościach, na przykład w oknach zabytkowych lub we wnętrzach zbudowanych z blichtrem i przepychem. A to dzięki ich unikalnemu i bardzo eleganckiemu wyglądowi.

Okno rozwierno-uchylne w kuchni.

Dobór klamki do okna

Przede wszystkim zamontowana klamka musi dobrze działać i być kompatybilna z funkcjonalnością skrzydła. Źle dopasowana klamka może utrudniać obsługę okna, a także stanowić zachętę dla włamywaczy.

Dobierając odpowiednią klamkę do okna należy uwzględnić materiał, z jakiego zostało wykonane, a także barwę zastosowanej okleiny. Powinna dobrze dopasować się do kolorystyki skrzydła.

W przypadku okien PVC klienci zazwyczaj wybierają pasujące klamki plastikowe, natomiast do konstrukcji aluminiowych częściej wybiera się rozwiązania metalowe. Można zdecydować się na klamkę w jednorodnej barwie z oknem, co też wizualnie ją „ukryje”, bądź podkreślić jej obecność stawiając na kontrastujący kolor – ciemny w przypadku jasnego skrzydła bądź jasny, gdy skrzydło jest w ciemniejszym odcieniu.

Gdy mamy okna PVC w białej barwie wtedy najlepiej będzie pasowała również biała klamka, ale ważne, by był to dokładnie ten sam odcień bieli! Jeśli natomiast nasze białe okno wykonane jest z drewna bardziej estetycznym rozwiązaniem będzie klamka z metalu. Do okien z okleinami drewnopodobnymi można zastosować na przykład klamki w odcieniach mosiądzu bądź stali, co podkreśli ich klasyczny charakter.

Po podjęciu decyzji odnośnie materiału i koloru klamki, dobranie odpowiedniego modelu nie powinno stanowić problemu. Poszczególne elementy są znormalizowane i różnią się, oprócz wyglądu, jedynie długością trzpienia. Producenci stolarki okiennej oferują do swoich produktów wiele wzorów klamek, począwszy od minimalistycznych form, po najbardziej zmyślne i fantazyjne kształty, które można dopasować zarówno do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, jak i klasycznych, rustykalnych czy bogato zdobionych.

Czarna klamka Toulon.

Funkcje dodatkowe

Klamki mogą być uzupełnione także o kilka opcjonalnych rozwiązań. Mogą być na przykład ważnym elementem systemu zabezpieczenia domu.

W klamce mogą być zainstalowane specjalne systemy zabezpieczające, takie jak na przykład Secustik niemieckiej firmy Hoppe. Rozwiązanie to chroni okno przed otwarciem przez przesunięcie ruchomych elementów okuć w skrzydle.

Kolejną opcją jest klamka z kluczykiem pozwalająca po jego przekręceniu na zablokowanie możliwości otwierania skrzydła okiennego. Niektóre modele pozwalają na zablokowanie klamki w pozycji okna lekko uchylonego. Rozwiązanie to w drzwiach tarasowych może być szczególnie przydatne dla osób z niepełnosprawnościami.

Zob. też: Dostosowanie okien do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Alternatywą są również klamki z przyciskiem. W tym przypadku w celu otworzenia okna należy jednocześnie nacisnąć przycisk i przekręcić klamkę. Rozwiązanie to docenią przede wszystkim rodzice małych dzieci, którym w ten sposób uniemożliwi się otwarcie okna bez nadzoru.

Klamki w ofercie MS więcej niż OKNA

W ofercie MS więcej niż OKNA znajdują się dwie linie klamek dostępnych do wyboru:

  1. Klamki Dublin – można je zastosować zarówno w oknach jak i drzwiach podnoszono-przesuwnych, dopasowując tym samym te dwa rodzaje konstrukcji.
  2. Klamki Hoppe Secustik – zapewniające nie tylko elegancki wygląd, ale i dodatkowe funkcje zabezpieczające.

Zapraszamy do naszych salonów firmowych w całej Polsce!

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS