5 rzeczy, które mają wpływ na estetykę okien

Parametry okienne mają bardzo duże znaczenie przy wyborze stolarki. Drugą ważną kwestią jest wygląd okien. Podpowiadamy, na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę, aby okna w naszym domu prezentowały się estetycznie, współgrały ze stylem wnętrza oraz podnosiły walory bryły budynku.

Estetyczne okno z ukrytymi zawiasami

„Gdyby nie detale, nie byłoby wielkich efektów”, napisał William Peter Blatty, amerykański pisarz i filmowiec. Cytat ten idealnie podkreśla rolę detali okiennych jakimi są ukryte zawiasy, które można zastosować w oknach. Ukryte zawiasy – co to takiego? Jakie korzyści płyną z ich zastosowania? Jak sama nazwa wskazuje, to elementy okuć, których nie widać, ponieważ schowane są w wewnętrznej przestrzeni pomiędzy skrzydłem a ramą. Niewidoczne okucia sprawiają, że rama okienna wygląda bardzo estetycznie. Dodatkowo nie ma potrzeby dobierania osłon w kolorze pasującym do odcienia okleiny. Poza tym, w miejscu tradycyjnych zawiasów dość często gromadzi się brud, który trudno wyczyścić. Dlatego przy zastosowaniu niewidocznych okuć dbanie o czystość okien jest proste i przyjemne.

Okno z ukrytymi zawiasami zgrzewane w technologii HFL.
Okno Wood Look w okleinie Alpine z ukrytymi zawiasami.

Elegancki i precyzyjny zgrzew

Elementem decydującym o estetyce okien jest również sposób połączenia narożników. Tradycyjna metoda łączenia profili PVC związana jest z koniecznością usuwania nadmiaru materiału wypływającego podczas procesu zgrzewania. Powoduje to, że do miejsca łączenia mogą przedostawać się zanieczyszczenia. Z kolei najnowsza technologia V-perfect stosowana przy produkcji okien MS, umożliwia uzyskanie precyzyjnego zgrzewu. Połączenie narożników metodą V-perfect zapewnia gładko wykończone miejsce zgrzewania oraz nie pozostawia najmniejszych śladów obróbki mechanicznej powierzchni. Zatem, sposób w jaki połączone są narożniki okien, wpływa w znacznym stopniu na design i styl stolarki. Wobec tego, to kolejny z detali okiennych, któremu warto się przyjrzeć podejmując decyzję o zakupie stolarki. Tym bardziej, że przecież zależy nam na tym, żeby okna w naszym wymarzonym domu były funkcjonalne i ładne.

Narożnik okna zgrzanego w technologii V-Perfect.
Narożnik wykonany metodą V-perfect.

Stolarka kolorystycznie dobrana do stylu budynku

Od bogatej oferty kolorystycznej oklein czasami może nas rozboleć głowa. Zwłaszcza, że do wyboru jest cała paleta barw, odcieni, deseni i faktur. Najważniejsze, aby się w tym wszystkim nie pogubić i konsekwentnie trzymać się wyznaczonego stylu, w jakim chcemy urządzić dom. Na przykład, okleiny drewnopodobne będą pasowały wszędzie tam, gdzie właścicielom zależy na podkreśleniu elegancji albo uzyskaniu przytulności. Wszelkiego rodzaju szarości wybierane są do nowoczesnych budynków. Biel to bardzo neutralny kolor pasujący do każdego stylu. Z kolei okleiny metaliczne (np. Alux DB) czy w ciemnych odcieniach (np. czarny Jet Black matt) sprawdzą się w pomieszczeniach stylizowanych na lofty. Co warte uwagi, okna mogą być utrzymane jednocześnie w dwóch kolorach, innym ze strony zewnętrznej, a innym z wewnętrznej. Mało tego, rama i skrzydło wykonane mogą być w zupełnie różnych barwach (BiColor). Udane połączenie stanowi np. rama w ciemnym odcieniu Graphite black matt i skrzydło w kolorze Woodec turner oak matt.

Sprawdź kolory okien dostępnych w naszej ofercie.

Okno BiColor - rama w ciemnym odcieniu i skrzydło w okleinie drewnopodobnej.
Rama i skrzydło mogą być wykonane w dwóch różnych kolorach (rama to Graphite black matt, a skrzydło Woodec turner oak matt).

Kształt okna ma znaczenie

Wciąż największym zainteresowaniem cieszą się okna kwadratowe i prostokątne. Jednak coraz częściej wybór niestandardowych kształtów okien podyktowany jest chęcią stworzenia nowoczesnego i oryginalnego projektu domu. W przypadku, kiedy postawimy na klasykę, styl dworkowy albo rustykalny, równie często sięgamy po wybór okien w nietypowych kształtach, np. łukowym albo koła. Uwzględnienie w projekcie okien o niestandardowych kształtach może sprawić, że stolarka będzie przykuwała uwagę, a budynek zyska niepowtarzalny wygląd. W ofercie MS znajduje się stolarka w najróżniejszych kształtach pasująca do budynków utrzymanych w różnych stylach.

Ciemne okno trapezowe w salonie.
Okna o niestandardowych kształtach sprawią, że wnętrze stanie się oryginalne.

Duże przeszklenia imponują

Spory wpływ na to, jak prezentują się okna, ma ich rozmiar. Jeśli w planie budowy uwzględnimy stolarkę wielkogabarytową, możemy mieć pewność, że budynek zyska na nowoczesności. Duże okna prezentują się okazale i z całą pewnością przykują uwagę odwiedzających nas gości. Dzięki dużym gabarytom dom nabierze lekkości, a przestrzeń salonu otworzy się na horyzont. Kolejna sprawa, to idealnie doświetlone wnętrze. To za sprawą dużych przeszkleń będziemy cieszyć się możliwością przebywania w znakomicie doświetlonym pomieszczeniu. Dość istotne przy dużych przeszkleniach są osłony zewnętrzne. Dlatego, żeby komfort przebywania we wnętrzach, gdzie zamontowano duże przeszklenia, był jeszcze większy (a szczególnie jest to istotne latem) proponujemy pomyśleć o osłonach przeciwsłonecznych (np. roletach zewnętrznych more Solutions lub żaluzjach fasadowych mSun).

Duże okno ze szprosami wewnątrzszybowymi.
Pomieszczenie, w którym zamontowano duże przeszklenia prezentuje się imponująco.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS