Jak umyć rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe?

Zazwyczaj na umycie rolet zewnętrznych albo żaluzji fasadowych nie poświęcamy tyle czasu, co na porządki w domu albo prace w ogrodzie. Jednak wiosna to dobry moment, by zadbać o nasze osłony zewnętrzne i cieszyć się nimi jak najdłużej. Jest to szczególnie ważne ze względu na oddziałujące na nie warunki atmosferyczne.

Spis treści

Jak umyć rolety zewnętrzne?

Z racji tego, że rolety okienne znajdują się na zewnątrz budynku narażone są one na różnego rodzaju zabrudzenia. Osiadający na lamelach kurz oraz gromadzące się ziarenka piasku mogą zarysować pancerz albo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie rolety. Lepiej nie doprowadzić do takiej sytuacji i co jakiś czas zadbać o czystość osłony. Tym bardziej, że umycie rolet zewnętrznych nie jest skomplikowaną czynnością i można ją przeprowadzić samemu. Podpowiadamy w prostych krokach jak prawidłowo umyć rolety.

Mycie rolet zewnętrznych krok po kroku

  1. W pierwszej kolejności należy opuścić pancerz rolety w dół i sprawdzić, czy na powierzchni nie znajdują się jakieś drobinki, które mogłyby go zarysować. W razie potrzeby pozbywamy się ich, używając do tego szczotki z miękkim włosiem.
  2. Później możemy użyć wilgotnej szmatki z odrobiną łagodnego środka czyszczącego (np. płynu do mycia naczyń) i przetrzeć roletę. Ważne, żeby nie stosować zbyt silnych detergentów i szorstkich czyścików, które mogłyby zniszczyć albo porysować lamele.
  3. Na sam koniec pozostaje tylko wytrzeć roletę na sucho równie delikatną ściereczką.
Rolety zewnętrzne na okna.
Rolety zewnętrzne narażone są na różne zabrudzenia. Utrzymanie rolety w czystości ma wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie.

Konserwacja rolet zewnętrznych

Osłony przeciwsłoneczne dostępne w asortymencie MS więcej niż OKNA powinny być regularnie myte, by nie doszło do nagromadzenia się zanieczyszczeń. Smarowanie rolet zewnętrznych nie jest potrzebne. W prowadnicach znajdują się bowiem uszczelki szczotkowe, dzięki którym nie występuje nadmierne tarcie. Wartym uwagi rozwiązaniem są natomiast oferowane silniki przeciążeniowe. W przypadku wystąpienia nadmiernego zanieczyszczenia prowadnic zabezpieczają one pancerz rolet czy żaluzji przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Jak wyczyścić żaluzje fasadowe?

Tak samo jak o rolety, należy dbać o żaluzje na okna. Jeśli chcemy, żeby nasze żaluzje działały prawidłowo, musimy co jakiś czas wyczyścić je z osiadającego na lamelach kurzu, drobinek piasku albo zalegających liści. Prace związane z czyszczeniem żaluzji można przeprowadzić we własnym zakresie, pamiętając o podstawowych zasadach.

Czyszczenie żaluzji zewnętrznych krok po kroku

  1. Zaczynamy od opuszczenia żaluzji w dół i ułożenia lameli w jedną stronę. Lepiej nie czyścić lameli na mokro, ponieważ może to powodować nieestetyczne smugi.
  2. Najlepiej do przecierania użyć suchej, miękkiej szmatki. Podobnie, jak w przypadku rolet, nie stosujmy agresywnych środków np. na bazie rozpuszczalnika.
  3. Dokładnie takie same czynności powtarzamy po obróceniu lameli żaluzji w drugą stronę.

Pamiętajmy, że jeśli nasze osłony przeciwsłoneczne wyposażone są w automatyczne sterowanie, lepiej powierzyć konserwację, przegląd oraz czyszczenie elementów profesjonalistom.

Sprawdź, co wybrać – rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe.

Żaluzje fasadowe na dużych przeszkleniach.
Żaluzji fasadowych nie należy czyścić drażniącymi detergentami. Do przecierania lepiej użyć suchej i miękkiej szmatki.

Myjka do rolet i żaluzji zewnętrznych – czy warto?

Do czyszczenia osłon przeciwsłonecznych najlepiej wykorzystywać miękką szmatkę. Wtedy mycie rolet zewnętrznych i żaluzji będzie bezpieczne dla lameli. Zastosowanie myjki ciśnieniowej nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia elementów. Można to zrobić jedynie pod warunkiem ustawienia jak najniższego ciśnienia wody. Wtedy zastosowana myjka do rolet zewnętrznych czy żaluzji nie zniszczy komponentów. Nie zapominajmy o tym, że czyszczenia osłon nie powinniśmy przeprowadzać wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt niska. Zamarzająca woda może uszkodzić lamele.

Mycie okien bez smug – sprawdź, jak prawidłowo czyścić stolarkę.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS