Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?

Regularne wietrzenie zmniejsza ryzyko powstawania nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach i pozwala pozbyć się szkodliwych bakterii oraz wirusów. O prawidłową cyrkulację powietrza należy dbać zarówno latem, jak i w okresie zimowym. Jak zapewnić sobie komfortowe warunki przebywania w domu lub mieszkaniu?

Spis treści:

Wietrzenie pomieszczeń – jakie ma zalety?

Wietrzenie mieszkania pozwala uniknąć konsekwencji wynikających ze zbyt dużego poziomu wilgotności we wnętrzach. Należy do nich rozwój pleśni i grzybów, pojawienie się problemów z układem oddechowym wśród lokatorów czy uciążliwych alergii. Dzięki wentylacji pozbywamy się nagromadzonych mikroogranizmów przedostających się do domu m.in. na naszej odzieży. Niewystarczająca ilość świeżego powietrza może przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia. Ile wietrzyć mieszkanie i w jaki sposób, by było najefektywniejsze? Zależy to głównie od pory roku i panującej temperatury.

Zobacz także, jak usunąć pleśń z okna.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Chociaż w sezonie jesienno-zimowym podwyższamy temperaturę w domu poprzez korzystanie z kaloryferów, nie możemy zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Przed wykonaniem tej czynności należy zakręcić ogrzewanie i odczekać kilka minut. Po tym czasie możemy otworzyć okna we wnętrzu – w trakcie chłodnych miesięcy powinniśmy zamknąć je po upływie około 5 minut. W zimie najlepiej sprawdza się zasada: krótko i intensywnie. Świeże powietrze warto wpuszczać do mieszkania dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem. Ponadto poszczególne pokoje lepiej wietrzyć osobno, by uniknąć przeciągów.

Jak wietrzyć mieszkanie latem?

W lecie sytuacja wygląda nieco inaczej – wietrzenie w nieodpowiednich porach może przyczynić się do nadmiernego nagrzania wnętrza zamiast jego schłodzenia. Ze względu na to warto otwierać okna wcześnie rano lub późnym wieczorem. W takim okresie dobrze sprawdzi się stworzenie przeciągu, który przyśpieszy wymianę powietrza i zwiększy komfort przebywania w pomieszczeniach.

Akcesoria wspomagające dopływ świeżego powietrza

Systematyczne wietrzenie mieszkania lub domu to niejedyna czynność, o jakiej powinniśmy pamiętać. Warto także wyposażyć swoje okna w akcesoria, które pomagają w dostarczeniu świeżego powietrza do wnętrz. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowoczesnej stolarki, która – dzięki stale rozwijającym się technologiom – cechuje się wyjątkowo dobrą szczelnością. Przykładem urządzeń zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza są nawiewniki okienne. Występują one w wersji sterowanej na podstawie poziomu wilgotności we wnętrzu lub w wariancie sterowanym na podstawie różnicy pomiędzy ciśnieniem w pomieszczeniu a ciśnieniem na zewnątrz. Wśród godnych uwagi rozwiązań znajduje się również rozwórka ZIMA/LATO, czyli element pozwalający na dostosowanie wentylacji do warunków atmosferycznych. Oprócz tego w ofercie MS więcej niż OKNA występuje mikrowentylacja (standardowe rozszczelnienie w narożniku), uchył wielostopniowy, a także TITAN vent secure – opcja umożliwiająca uzyskanie niewielkiego uchyłu przy zachowaniu klasy odporności na włamanie (RC1 lub RC2).

Wentylacja w mieszkaniu
Okno z zamontowanym nawiewnikiem.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS