Jak usunąć pleśń z okna?

Nawet najładniejsze okna i dekoracje okienne mogą być nieestetyczne, gdy pojawia się na nich pleśń. Szara, zielona lub czarna naleciałość powoduje, że najpiękniejsze zasłony nie uratują przykrego widoku, jaki się za nimi chowa. Jak usunąć pleśń z okna? Podpowiadamy.

Spis treści:

Pleśń na oknach – dlaczego się pojawia?

Za zagrzybienie stolarki okiennej (wykluczając to, że została ona nieprawidłowo zamontowana) odpowiada zazwyczaj nieprawidłowa wentylacja pomieszczenia. Duża wilgotność w pomieszczeniu i duże różnice temperatur przy oknie powodują skraplanie się pary wodnej. Ta z kolei osadza się np. na ramach, uszczelkach lub w warstwie źle wykonanej izolacji, powodując idealne warunki dla pleśni.

Sposoby na pozbycie się pleśni

Czasami domowe sposoby, stosowane od lat przez nasze ciocie i babcie, okazują się najskuteczniejsze, a przy tym najmniej inwazyjne i najbezpieczniejsze nie tylko dla stolarki, ale i domowników. Preparaty i chemikalia potrafią być mocno żrące i negatywnie wpływać np. na właściwości izolacyjne uszczelek, nie mówiąc o niekorzystnym oddziaływaniu na układ oddechowy mieszkańców. W związku z tym, niektóre detergenty, nieprawidłowo użyte potrafią nawet zmatowić ramę okna. Dlatego najrozsądniej jest najpierw sięgnąć po domowe sposoby.

Pierwszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem na pozbycie się pleśni jest roztwór wody z octem w proporcjach 2:1. Takim specyfikiem należy spryskać powierzchnię, którą chcemy wyczyścić, odczekać ok. 2 godziny, a następnie zmyć dokładnie ciepłą wodą. Po pleśni nie powinno zostać śladu.

Dobrym środkiem grzybobójczym jest również olejek z drzewa herbacianego lub kuchenna sól. Roztwór wody z tymi substancjami również może być bardzo pomocny w walce z nieestetycznym porostem. Warto przemywać nimi stolarkę co jakiś czas – profilaktycznie.

Prawidłowy montaż

Staranny, prawidłowo wykonany montaż okna zapewnia optymalną izolację i wentylację. Niestety często bywa tak, że okna montowane są przez osoby niekompetentne, co powoduje powstanie różnych usterek podczas późniejszego użytkowania. Napięcia i naprężenia mogą być wynikiem złego montażu, co prowadzi do wypaczania stolarki lub powstawania mostków termicznych, co skutkuje tym, że na oknie lub w jego bliskiej okolicy może pojawić skraplająca się para. Jak już wiemy stwarza to idealne warunki dla grzybów i wspomnianej pleśni.

Ważne jest nie tylko usunięcie samego grzyba ale także powodu jego powstawania. Tu dobrym nawykiem okazuje się często najprostsza a jednak wcale nieoczywista profilaktyka – wietrzenie pomieszczeń. Przewiew w pomieszczeniu, może zmniejszyć wilgotność powietrza co blokuje rozrost pleśni.

Podczas montażu okien zalecamy korzystanie z usług firm, które się w tym specjalizują. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszych partnerów handlowych, którzy kompleksowo świadczą swoje usługi. Ich listę można znaleźć tutaj.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS