Parowanie szyb – przyczyny

Parowanie szyb zazwyczaj pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Wbrew pozorom wcale nie musi ono oznaczać, że stolarka funkcjonuje w sposób nieprawidłowy. Wyjaśniamy, z czego może wynikać to zjawisko i jak zredukować częstotliwość jego występowania.

Parowanie szyb od wewnątrz

Parowanie szyb od wewnętrznej strony przeważnie wiąże się ze zbyt wysokim poziomem wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Zjawisko to pojawia się wtedy, kiedy na zewnątrz jest wyraźnie chłodniej niż we wnętrzu. Zetknięcie się pary wodnej z powierzchnią szkła o niskiej temperaturze skutkuje jej skropleniem. Duża wilgotność występuje przede wszystkim w kuchni i w łazience. Po kąpieli czy gotowaniu można zauważyć, że na dolnej części szyby pojawiły się krople. Zaparowane okna w mieszaniu zazwyczaj obserwujemy w chłodnych miesiącach.

Szyba zaparowana od wewnątrz.

Sposoby na parowanie szyb w domu

Wśród najczęstszych przyczyn nadmiernego parowania okien znajduje się nieprawidłowa wentylacja. Dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia pozytywnie wpływa nie tylko na komfort przebywania we wnętrzu, ale również na zdrowie. Nadmierna wilgoć może bowiem skutkować pojawieniem się grzybów na ścianach, których obecność przyczynia się do wielu schorzeń. Prawidłowo funkcjonujące kratki wentylacyjne to elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Oprócz tego warto zdecydować się na montaż nawiewników okiennych. Aby uniknąć parowania szyb w mieszkaniu, trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenia, także w sezonie jesienno-zimowym. Najlepszym sposobem na dostarczenie do mieszkania świeżego powietrza w chłodnych miesiącach jest otwarcie okien na oścież na 5-10 minut (po uprzednim wyłączeniu kaloryferów). Należy pamiętać o tym, że okazjonalne pojawienie się wilgoci na szybie od wewnątrz – podczas gotowania czy po kąpieli – jest naturalnym zjawiskiem.

Parowanie szyb od zewnątrz

Skraplanie się pary wodnej na zewnętrznej stronie wkładu szybowego pojawia się wtedy, gdy temperatura szkła jest znacząco niższa od temperatury wilgotnego powietrza znajdującego się poza budynkiem. Na takie zjawisko w największym stopniu narażone są wkłady o bardzo dobrej termoizolacyjności, czyli takie, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug. Parowanie od strony zewnętrznej zazwyczaj możemy zaobserwować w okresie wiosenno-letnim, kiedy mamy wyłączone ogrzewanie. Wtedy temperatura szyby zabezpieczającej wnętrze przed utratą ciepła jest wyraźnie niższa niż temperatura w otoczeniu budynku.

Zobacz także, jak zbudowane są szyby zespolone.

Zaparowane okna między szybami

Parowanie okien od strony wewnętrznej i zewnętrznej nie wynika z nieprawidłowego funkcjonowania stolarki. Niepokojącym sygnałem jest natomiast wystąpienie pary wodnej pomiędzy taflami szkła w pakiecie szybowym. Pojawienie się wilgoci w przestrzeniach międzyszybowych oznacza, że zastosowane uszczelnienie przestało pełnić swoją funkcję. Co za tym idzie – ulotnienie się gazu szlachetnego z komór spowodowało utratę właściwości termoizolacyjnych przez wkład. Oznacza to, że nie chroni on wnętrza przed utratą ciepła w taki sposób, jak miało to miejsce wcześniej. W takiej sytuacji konieczna będzie wymiana pakietu na nowy.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS