Okna wykuszowe w domu jednorodzinnym

Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego warto rozważyć urozmaicenie jego bryły klasycznym, ale bardzo szykownym dodatkiem – wykuszem. Przy okazji powiększy on pomieszczenie oraz pozwoli na ciekawe aranżacje wnętrza. Podpowiadamy, jakie okna wykuszowe wybrać.

Spis treści:

Czym jest wykusz?

Na początek spróbujmy wyjaśnić, co to jest wykusz. Jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN, wykusz to część budynku kryta osobnym daszkiem, występująca z lica ściany na zewnątrz na pewnej wysokości nad ziemią. Innymi słowy, jest to nieznacznie odstający od bryły budynku element konstrukcyjny, który może przypominać zabudowany balkon.

Wykusz mylony jest często z ryzalitem, który jest wysuniętą częścią fasady budynku na wysokości wszystkich kondygnacji, usytuowaną pośrodku lub w narożach elewacji.

Okna wykuszowe

Jakie okno do wykuszu?

Decydując się na wykusz należy jeszcze podjąć decyzję dotyczącą jego przeszklenia. Świetnie sprawdzają się duże okna, które wyglądają stylowo i wzbogacają wizualnie bryłę budynku.

Najważniejsze przy wyborze okien do wykuszu jest dopasowanie ich do całej estetyki budynku. W domach zrealizowanych w klasycznym stylu, z drewnianymi elementami i zdobieniami elewacji, bardzo dobrze mogą sprawdzić się tradycyjne okna drewniane ze szprosami.

Dla okien drewnianych dobrą alternatywą mogą być także do złudzenia przypominające stolarkę drewnianą okna PVC Wood Look, w których także można wstawić szprosy z PVC. Takie rozwiązanie warto wybrać np. wtedy, gdy zdecydujemy się na salon z wykuszem i zaplanujemy urządzenie pomieszczenia w klasycznym stylu.

Nie ma jednak ogólnej zasady co do estetyki okien wykuszowych. W domach o bardziej nowoczesnej bryle mogą być pozbawione szprosów, a także występować w bogatej kolorystyce. Najważniejsze, by nie zaburzały ogólnej estetyki budynku. Okna wykuszowe powinny współgrać z resztą zastosowanych elementów.

Oprócz wyglądu warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Ważnym aspektem jest oczywiście termoizolacyjność, a także dźwiękoszczelność. Dlatego warto rozważyć produkty o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw oraz o wysokim współczynniku tłumienia hałasu Rw, np. nowoczesne okna PVC MSline+.

Wykuszowe okno

Dodatki do okien wykuszowych

Do okien wykuszowych warto rozważyć zakup dodatków, np. rolet zewnętrznych bądź żaluzji fasadowych. Biorąc pod uwagę duże przeszklenie wykuszu, problemem może być zbyt intensywne nasłonecznienie pomieszczenia, szczególnie w okresie letnim bądź w pomieszczeniach, które skierowane są w stronę południową. Dlatego też instalacja dodatkowych zasłon może okazać się nie tyle opcją, co koniecznością.

Wybór rolet czy żaluzji jest również bardzo bogaty. Można dobrać różne opcje kolorystyczne oraz rozwiązania montażowe, które nie wpłyną negatywnie na ogólną estetykę budynku, a wręcz ją urozmaicą. Podobnie jak okna wykuszowe, do budynków w bardziej tradycyjnym stylu można dobrać rolety czy żaluzje drewnopodobne. Natomiast w bardziej modernistycznych realizacjach sprawdzą się nowocześniejsze kolory, np. metaliczne czy odcienie szarości.

Sprawdźcie pełną ofertę kolorystyczną produktów MS więcej niż OKNA

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS