Spis treści
- Wymiana okien w kamienicy – pozwolenie
- Dlaczego warto wymienić okna w kamienicy?
- Okna do zabytkowego budynku – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Drewniane okna do kamienicy
Wymiana okien w kamienicy – pozwolenie
Przed wymianą okien w kamienicy należy obowiązkowo sprawdzić, czy znajduje się ona pod opieką konserwatora zabytków. Gdy upewnimy się, że tak jest, wtedy każdą zmianę należy z nim skonsultować i uzgodnić najdrobniejsze szczegóły remontu. Następnie powinniśmy uzyskać pozwolenie na przeprowadzenie potrzebnych prac. W sporządzonym na podstawie tych konsultacji i ustaleń dokumencie powinien znaleźć się szczegółowy opis tego, z jakich materiałów mają zostać wykonane nowe okna. Wytyczne powinny również dotyczyć prezencji stolarki, by nie zaburzyła ona stylu kamienicy i nawiązywała do jej klasycznego wyglądu. Nowe okna do kamienicy muszą przypominać te zamontowane oryginalnie w budynku. Oznacza to, że powinny powielać wcześniej istniejące kształty, wielkość otworów oraz podtrzymywać pierwotną kolorystykę. Nie bez znaczenia pozostają detale czy podziały tafli szyb. Wymianę najlepiej przeprowadzić we wszystkich lokalach w kamienicy, co może okazać się bardzo trudne w realizacji. Należy ponadto podkreślić, że podobne wymogi i ograniczenia dotyczą również budynków niebędących pod opieką konserwatora zabytków, ale znajdujących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
4 powody, dla których warto wymienić okna w kamienicy
Stare, nieszczelne i wysłużone okna sprawiają, że ciepło ucieka z mieszkania. W konsekwencji podnosi to koszty ogrzewania, które – ze względu na wysokie sufity – w kamienicach i tak nie należą do najniższych. Stąd ich wymiana na nowoczesne okna z odpowiednią termoizolacją powinna stanowić priorytet dla każdego właściciela takiej nieruchomości.
Kamienice przeważnie ulokowane są w centrach miast, gdzie zabudowa jest dosyć gęsta i dostęp do światła dziennego może tym samym być utrudniony. Z tego powodu kluczowy jest taki dobór okien, aby do mieszkania przedostawało się jak najwięcej promieni słonecznych. Zapewnią to okna o węższym profilu oraz większej powierzchni szyby.
Istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest również hałas ruchliwych ulic i gwar miasta dobiegający z zewnątrz. Uwzględniając warunki panujące w okolicy budynku, dźwiękoszczelność okien może być kolejnym z powodów, dla których warto rozważyć ich wymianę na nowoczesne alternatywy.
Zmiana okien może również podnieść bezpieczeństwo i tym samym pomóc lepiej chronić nasz dobytek. Szczególnie istotne jest to w sytuacji, gdy nasze mieszkanie mieści się na parterze bądź niższych piętrach kamienicy.
Okna do zabytkowego budynku – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając okna do mieszkania w kamienicy, należy zwrócić szczególną uwagę na ich właściwości termoizolacyjne i energooszczędność. Niezwykle istotne jest, aby konstrukcje dobrze zatrzymywały ciepło w pomieszczeniu, co pozwoli obniżyć koszty jego ogrzewania. Tym samym najważniejszym parametrem okien, który powinien być kluczowy dla nabywcy podczas ich wyboru, jest współczynnik przenikania ciepła. Im ma niższą wartość, tym mniejsze straty ciepła poniesiemy. Współczynnik ten oznaczany jest symbolem Uw i, zgodnie z normą obowiązującą od 2021 roku, może wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K. Na rynku dostępne są jednak produkty o niższych parametrach.
Przy wyborze okien do kamienicy ważne jest również, aby umożliwiały przedostanie się do mieszkania większej ilości naturalnego światła. W tym przypadku przydatnym okazuje się współczynnik przepuszczalności światła. Mówi on o tym, jaka część promieniowania słonecznego przedostaje się przez szybę do pomieszczenia. Oznacza się go symbolem Lt i wyraża w procentach – im wyższa wartość, tym lepiej, gdyż więcej światła dostanie się do pokoju. Wiąże się to z oszczędnością energii potrzebnej na doświetlenie wnętrz.
Aby móc cieszyć się ciszą i spokojem w mieszkaniu, szczególnie ulokowanym w ruchliwym centrum miasta, okna w kamienicy powinny charakteryzować się dźwiękoszczelnością chroniącą przed hałasem z ulicy. Parametrem, który wpływa na ciszę w pomieszczeniu, jest współczynnik tłumienia hałasu (Rw), nazywany również wskaźnikiem izolacyjności akustycznej. Mówi nam on o różnicy między hałasem zewnętrznym a wewnętrznym. Wyraża się go w decybelach (dB), a im wyższa wartość, tym lepsze tłumienie.
Drewniane okna do kamienicy
W większości przypadków okna w kamienicy powinny być wykonane z drewna. Niezwykle istotne jest także dostosowanie ich do stylu i kolorystyki całego budynku. Należy wykonać to zgodnie z wymogami stawianymi przez konserwatora zabytków. Ponadto najczęściej obowiązkowe jest również odwzorowywanie różnego rodzaju elementów ozdobnych. Należą do nich głowiczki, stopki, ślemiona, listwy przymykowe oraz ozdobnie frezowane rygle, które to stanowią częsty dodatek do okien zabytkowych.
Takimi produktami, spełniającymi powyższe kryteria oraz dedykowanymi do montażu w zabytkowych budynkach, są między innymi drewniane okna z serii Slim – Denkmalschutz. Dzięki czterem liniom produktowym, które różnią się między sobą profilowaniem zewnętrznym ościeżnicy oraz skrzydła, felcem skrzydła, jak również listwą przyszybową, a także szerokiemu wachlarzowi dostępnej kolorystyki, możliwe jest ich łatwe dopasowanie do estetyki całego budynku.
Wymiana okien w kamienicy nie jest zadaniem łatwym i może okazać się kosztowna. Uzyskane efekty oraz zyski związane ze zmianą starych, wysłużonych okien na nowe, spełniające najwyższe standardy, mogą jednak okazać się bardzo atrakcyjne. A także wizualnie oraz estetycznie zachwycające.