Jakie okno wybrać do kuchni? 5 pomysłów

Okno w kuchni ma za zadanie spełnić kilka istotnych funkcji. Duże znaczenie ma doświetlenie wnętrza oraz możliwość wywietrzenia pomieszczenia. Kuchnia jest jednym ze strategicznych miejsc w domu, dlatego planując budowę, warto dobrze przemyśleć kwestię wyboru stolarki.

1. Standardowe okno pionowe

Montujemy je nad blatem roboczym, co zapewnia idealne doświetlenie lub obok zlewozmywaka. Co prawda takie umiejscowienie okna wyklucza górną zabudowę kuchenną, jednak umożliwia obserwowanie otoczenia podczas przygotowywania posiłków i zmywania. Najczęściej w kuchni stosujemy okna rozwierno-uchylne, co związane jest z możliwością swobodnego wietrzenia. Jednak jeśli nasze kuchenne blaty są dość szerokie, to dostęp do klamki może być utrudniony. Jeżeli zależy nam na oknie nad zlewem, to musimy pamiętać o odpowiedniej wysokości pomiędzy blatem a oknem. Opcje mogą być dwie: okno ponad poziomem blatu albo dokładnie na jego wysokości. W drugim przypadku warto zamontować odpowiednie, chowane baterie, bo inaczej możemy mieć problem z otwarciem skrzydeł.

Okno rozwierno-uchylne w kuchni.
W kuchni najczęściej montujemy okno rozwierno-uchylne co związane jest z możliwością łatwego wywietrzenia pomieszczenia.

2. Okno poziome z zawiasami montowanymi na dole ramy

Alternatywą mogą być również okna poziome z zawiasami montowanymi nie z boku, ale na dole ramy. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli nam bez problemu zmieścić okno pod górnymi szafkami i swobodnie je uchylić. Warto przemyśleć opcję z ukrytymi zawiasami, które korzystanie wpływają na walory estetyczne stolarki i ułatwią czyszczenie, co w przypadku kuchni wydaje się być rozsądnym wyjściem.

Poziome okno w kuchni.
Okna w kuchni montowane pod górnymi szafkami pomogą świetnie doświetlić blat roboczy.

3. Okno w kuchni narożne

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu i powinniśmy z niej widzieć jak najwięcej. Najprościej spełnić te założenia, gdy kuchnia znajduje się w rogu budynku. Warto wtedy zaplanować montaż okna narożnego. Dzięki temu kuchnia stanie się naszym punktem widokowym, z którego z łatwością będziemy obserwować otoczenie domu. Obecne rozwiązania technologiczne i termiczne sprawiają, że nie musimy się obawiać o wytrzymałość, czy nadmierną ucieczkę ciepła przy tego typu konstrukcjach.

4. Okno w kuchni typu fix

Jeśli w naszej kuchni jest dużo miejsca, to warto zaplanować duże przeszklenia, np. typu fix (okna nieotwieralne). Zastosowanie większego pakietu szybowego to jeszcze lepsze doświetlenie blatu albo wnętrza. Należy słusznie zauważyć, że tego typu rozwiązania okienne lepiej stosować, o ile kuchnia umieszczona jest na stosunkowo niskim parterze. W innym przypadku, możemy mieć problem z umyciem okien.

5. Drzwi tarasowe

Z reguły drzwi prowadzące na taras umieszczamy w salonie, jednak nowoczesne budownictwo coraz częściej stawia na łączenie kuchni z tarasem. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się na zamontowanie drzwi tarasowych, warto sprawdzić, czy nie ograniczają dostępnej wewnątrz przestrzeni. Jeśli tak, to zamiast typowych drzwi tarasowych otwierających się do środka lub na zewnątrz, możemy wybrać, np. drzwi podnoszono-przesuwne Patio HST lub drzwi uchylno-przesuwne Patio PSK.

Drzwi tarasowe w salonie połączonym z kuchnią.
Nowoczesne budownictwo często zakłada połączenie kuchni z salonem, gdzie duże przeszklenia wyglądają bardzo imponująco.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS