Jakie okna wybrać do domu w stylu boho?

Wygląda na to, że styl boho zadomowił się w naszych wnętrzach na dobre. Aranżując swoją przestrzeń, coraz częściej rezygnujemy np. ze skandynawskiego minimalizmu na rzecz przytulnych, pełnych kolorów, wzorów oraz kontrastów pomieszczeń. Skąd czerpie i czym wyróżnia się boho? Poszukaj inspiracji oraz dowiedz się, jaką stolarkę wybrać do domu urządzonego w tym stylu.

Styl boho – czym się wyróżnia?

Styl boho swoją nazwę zaczerpnął od „bohemy”, czyli „cyganerii artystycznej”. Była to paryska grupa artystów, która demonstrowała swoją niezależność, odmienny sposób bycia i łamanie zasad. Niekonwencjonalne podejście do życia wyrażali w sposobie ubierania się czy stylu urządzania strefy mieszkalnej. Środowisko artystyczne związane z „bohemą” w swoich poglądach odrzucało materializm, a stąd wzięła się inspiracja naturalnością, rękodziełem czy kulturą ludów afrykańskich. Styl boho przez wiele lat przeobrażał się i tym samym powstało wiele jego odmian. Obecnie wnętrza stylizowane na boho urządzane są zgodnie z kolorystyką beżów, brązów, bieli czy zgaszonych zieleni. Panuje w nich przytulny klimat, jest jasno, pełno tam własnoręcznie wykonanych dodatków (np. łapacze snów, makramy, kosze wiklinowe itd.). Przestrzeń wypełniają również rośliny, które są ważnym elementem stylu. Aranżacje wnętrz czerpią pełnymi garściami z natury i etnicznych wzorów. W polskich domach, etniczne wzory często zastępujemy ludowymi, np. kaszubskimi.

Wnętrze w stylu boho.
Dom urządzony według stylu boho to jasne i przytulne pomieszczenia wyposażone w dodatki z wikliny czy bambusa. Styl ten czerpie również z kultury ludów afrykańskich, stąd obecność etnicznych wzorów i odniesień do Czarnego Lądu.

Okna do domu w stylu boho. Jakie wybrać?

Jeśli pragniemy stworzyć wnętrze w stylu boho, musimy tak dobierać elementy wystroju, żeby przywodziły na myśl naturalne piękno. Odpowiednio dopasowane okna pozytywnie wpłyną na całą stylistykę oraz podkreślą charakter pomieszczeń. Najbardziej w styl boho wpisuje się stolarka drewniana. Domy, w których zamontowano okna drewniane, stanowią przytulne i ciepłe miejsca. Wyraźnie widoczne usłojenia podkreślają szlachetność surowca, z jakiego została wykonana stolarka – są to elementy, które budują klimat boho. Do omawianego stylu pasują również okna PVC, szczególnie model Wood Look, w którym narożniki ram i skrzydeł połączone są pod kątem prostym, co do złudzenia przypomina drewniane okna. Poza tym, jeśli odpowiednio dobierzemy okleinę drewnopodobną, będziemy mogli cieszyć się siłą stylistyki. Zatem, jakie kolory powinny mieć okna do domu w stylu boho? Na to pytanie odpowiemy w kolejnym akapicie. Jeśli chcesz poznać popularne kolory drewnopodobne, przeczytaj tekst: 5 modnych oklein drewnopodobnych.

Kolorystyka stylu boho – okleiny drewnopodobne

Jak za pomocą kolorystyki okiennej wprowadzić boho do pomieszczeń? Przede wszystkim należy postawić na barwy inspirowane drewnem. W ofercie MS znajdziemy mnóstwo oklein o strukturze i kolorze naturalnego drewna. Zaczynając od ciemnoczekoladowego dębu bagiennego, a kończąc na jasnoszarym i subtelnym odcieniu koloru Alpine. Wnętrza boho pokochają np. okna w okleinie Ginger Oak. To bardzo realistyczny wzór inspirowany klasyczną dębiną. Delikatnie zaznaczone usłojenie współgra z ciepłymi odcieniami imbiru. Podkreśla je dodatkowo wyraźna trójwymiarowa struktura powierzchni. Inną propozycją może być inspirowany kosodrzewiną Bergkiefer. Słoje utrzymane są w dwóch odcieniach karmelowych – bardzo jasnym i ciemniejszym. Okna w tej foli będą znakomicie pasowały do domu urządzonego w klimacie boho. Nieco ciemniejszą, od dwóch pozostałych, jest okleina o nazwie Letnia daglezja. Łączy w sobie urok bardzo subtelnego usłojenia drzew z rodziny sosnowatych z ciepłym herbacianym wybarwieniem.

Kolor Ginger Oak.
Kolor Ginger Oak.
Kolor Bergkiefer.
Kolor Bergkiefer.
Kolor Letnia daglezja.
Kolor Letnia daglezja.

Boho i nieoczywiste połączenia

Okna w okleinach drewnopodobnych to propozycje, które odnoszą się do natury, jednak styl boho jest także pełen kontrastów i nieoczekiwanych połączeń. Odrzuca wszelkie normy, nie ma tu reguł, harmonijnego porządku i czasami brakuje konsekwencji. Stąd wziął się kolejny wariant, czyli okna w ciemnych kolorach. Wnętrza, w których zamontowano czarną stolarkę, warto wówczas udekorować wiklinowymi czy drewnianymi dodatkami. Do pomieszczeń wstawić zieloną roślinność w glinianych doniczkach, na stole wyeksponować dodatki wykonane z trawy morskiej, a na ścianie zawiesić własnoręcznie przygotowaną makramę. Przestrzeń wypełniona podobnymi elementami razem z czarnymi oknami będzie stanowiła udane połączenie, a zarazem stworzy miejsce, które w pełni odda klimat i stylistykę boho. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto mieć czarne okna w domu, koniecznie przeczytaj wpis: Stolarka w wersji total black. Dlaczego warto mieć czarne okna?

Łazienka w stylu boho.
Czarne okna w pomieszczeniu stylizowanym na boho.
Sypialnia w stylu boho.
Ciemna stolarka bardzo dobrze komponuje się z drewnianymi dodatkami.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS