Żaluzje fasadowe montuje się głównie po to, by móc regulować ilość światła przedostającego się do pomieszczenia. Aby osłony automatycznie zmieniały swoje położenie w zależności od natężenia światła, stosuje się czujniki słoneczne. Dzięki nim osłony zewnętrzne dopasowują się do warunków zewnętrznych i zapewniają odpowiedni komfort osobom przebywającym we wnętrzu.
W jaki sposób działają czujniki słoneczne?
Czujniki słoneczne to przyrządy, które powodują, że osłony zewnętrzne zapewniają mieszkańcom domu komfort cieplny. Urządzenia te mierzą natężenie światła. Na jego podstawie decydują o położeniu żaluzji fasadowych. Ich działanie zależy od ustawionej wartości progowej. Jeśli natężenie światła przekroczy zadany próg przez określony czas, żaluzja opuści się. Urządzenia te mogą występować w wersji ze zintegrowanym czujnikiem wiatrowym.
Czujniki pogodowe – elementy inteligentnego domu
Czujniki nasłonecznienia, wraz z silnikami radiowymi, dedykowanymi centralami oraz licznymi akcesoriami, pozwalają na stworzenie inteligentnego domu. Dzięki nim funkcjonowanie żaluzji fasadowych może być w pełni dopasowane do potrzeb domowników. Osłony zewnętrzne dostępne w MS więcej niż OKNA można także wyposażyć w czujniki wiatrowe, które zabezpieczają żaluzje w przypadku wiatru wiejącego z dużą prędkością.