Do jakich okien pasują szprosy?

Szprosy, czyli listwy dzielące na części duże powierzchnie szklane, są tradycyjnym i często spotykanym dodatkiem do szyb okiennych. Nie pasują jednak do każdego rodzaju budynków i okien. Kiedy zatem najlepiej rozważyć montaż tego ozdobnego elementu?

Spis treści:

Powrót szprosów

Tradycyjnie szprosy, inaczej nazywane szczeblinami, występowały w drewnianej stolarce okiennej. Łączyły w niej mniejsze szybki w jedną, większą całość. Spełniały zatem funkcję konstrukcyjną okna. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tańszymi oknami PVC ich popularność jednak stopniowo malała, a zamiast szyb dzielonych na mniejsze części preferowane zaczęły być duże przeszklenia bez szprosów. Przez pewien czas więc inwestorzy rezygnowali z ich stosowania.

Moda jednak się zmienia i to, co kiedyś przestało być popularne, po jakimś czasie często zaczyna wracać do łask. Tak też stało się ze szprosami, które ponownie zaczęły być powszechnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym, zdecydowanie częściej pełniąc jednak tylko funkcję ozdobną. W niektórych stylach stały się wręcz nieuniknionym dodatkiem dekoracyjnym.

Szprosy dostępne są w różnych szerokościach. Można je montować prosto, pod ukosem, a nawet po łuku. Wszystko uzależnione jest od wizualnego zgrania ich z pozostałymi elementami budynku.

Budynek z czerwonej cegły w stylu industrialnym z dużymi szklanymi witrynami.

Do jakich okien pasują szprosy?

Szprosy stanowią obecnie głównie dodatek designerski, a coraz rzadziej konstrukcyjny, zatem przy decyzji o ich zastosowaniu koniecznie należy uwzględnić estetykę całego budynku oraz jego wnętrza.

Szprosy nie pasują do każdego stylu architektonicznego. Są jednak takie, w których architekci sięgają po nie często i chętnie. Przede wszystkim świetnie sprawdza się w budynkach zabytkowych bądź stylizowanych na takie, np. w śródmiejskich kamienicach. W takich budynkach idealnie będą pasowały do okien drewnianych bądź PVC imitujących stolarkę drewnianą, takich jak Wood Look.

Zastosowanie dla szprosów znajdzie się nie tylko w zabytkowych kamienicach. Również budynki typowo wiejskie bądź nawiązujące do stylu wiejskiego skorzystają estetycznie na ich montażu. To samo dotyczy willi stylizowanych na szlacheckie dworki.

Nie tylko w starym budownictwie bądź inwestycjach na takie stylizowanych znajduje się miejsce dla szprosów. Także nowe domy w stylu klasycznym mogą bez problemu skorzystać wizualnie z takiego dodatku pod warunkiem, że okna takie będą pasowały do całej bryły i generalnego stylu budynku.

Nie tylko styl architektoniczny całego budynku ma znaczenie. Szprosy w oknach mogą w znacznym stopniu wpłynąć na wizualny odbiór pomieszczenia, ważne jest więc, aby design wnętrza dobrze z nimi współgrał. Dlatego też domy i mieszkania urządzone w stylu rustykalnym czy industrialnym mogą tylko skorzystać na takim ozdobnym dodatku do okien. Szprosy świetnie będą pasować również na przykład do mieszkań loftowych.

Zobacz: Szprosy do okien PVC

Okno łukowe ze szprosami w pomieszczeniu urządzonym w klasycznym stylu.

Kiedy nie wstawiać szprosów?

Szprosy nie sprawdzają się najlepiej w modernistycznych i minimalistycznych budynkach. Tym samym wszelkiego rodzaju biurowce, hale produkcyjne, nowoczesne muzea czy inne obiekty użyteczności publicznej raczej obędą się bez tego dodatku.

Podobnie ich użyteczność prezentuje się w budownictwie jednorodzinnym. Tam, gdzie architekci postanowili na minimalistyczną formę i duże przeszklenia należy raczej unikać dzielenia szyb za pomocą szprosów.

Jeśli zależy nam na dużej przepuszczalności światła i nasłonecznieniu pomieszczenia, również należy zrezygnować z montażu szprosów. W niewielkim stopniu, ale jednak zauważalnym, ograniczają dostęp promieni słonecznych i wpływają na oświetlenie wnętrza. Zatem w takiej sytuacji preferowane będą okna z dużymi szybami i bez żadnych wizualnych przeszkód.

Kolorystyka okien ze szprosami

Na koniec warto rozważyć kwestię kolorystyki okien ze szprosami. Biorąc pod uwagę fakt, że dodatek ten pasuje do okien nawiązujących raczej do stylu klasycznego czy wiejskiego, bardzo dobrze szprosy wyglądać będą w oknach drewnianych bądź PVC o drewnianych okleinach. Wybór drewnopodobnych kolorów jest bardzo bogaty, więc z całą pewnością uda się go dobrać tak, by pasował do reszty budynku.

Również tradycyjne okna białe mogą skorzystać wizualnie z dodania do nich szprosów. Szczególnie dobrze wyglądają wtedy, gdy skontrastowane są z ciemniejszą elewacją budynku.

W stylach minimalistycznych i modernistycznych popularne są okleiny, których zadaniem jest imitowanie estetyki konstrukcji metalowych. Dopasowanie szprosów do takich okien może być zadaniem niezwykle trudnym. Prawdopodobnie więc lepiej wtedy z nich zrezygnować.

Zobacz: Pełna paleta kolorystyczna produktów MS więcej niż OKNA

Decydując się na okna ze szprosami warto więc przede wszystkim uwzględnić ogólną stylistykę budynku i estetykę jego architektury. Jeśli okaże się, że szprosy będą pasować, wtedy z całą pewnością wzbogacą efekt wizualny i sprawią, że ich montaż będzie w pełni uzasadniony.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS