Szyby przeciwsłoneczne

Szyby przeciwsłoneczne mają za zadanie zabezpieczyć wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się. Tego typu wkłady cieszą się szczególną popularnością w pomieszczeniach biurowych oraz budynkach użyteczności publicznej. W zależności od zastosowanego szkła przeciwsłonecznego pakiety zapewniają różne parametry użytkowe.

Szyby przeciwsłoneczne w oknach – rodzaje

Duże przeszklone powierzchnie to jeden z największych trendów nowoczesnego budownictwa. Potrzeba zapewnienia optymalnych warunków we wnętrzach, w połączeniu z wymaganiami dotyczącymi estetyki elewacji, spowodowała wzrost zainteresowania szkłem o specjalnych właściwościach. Przykładem takich produktów są szyby przeciwsłoneczne. Dostępne rozwiązania dzielą się na trzy grupy.

Szyby absorpcyjne

Obecnie mało popularne rozwiązanie, jeśli zachodzi potrzeba uzyskania jedynie własności przeciwsłonecznych wkładu. Tego typu szkło jest barwione w masie, np. na niebiesko lub zielono. Wykorzystuje się je w celu zredukowania ilości energii słonecznej przedostającej się do pomieszczenia przez okno. Chroni ono wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się. Często występuje pod nazwą: szkło Antisol.

Szyby refleksyjne

Opcja ta może występować w wersji bezbarwnej lub barwionej w masie, np. na zielono czy brązowo. Powłoka z tlenków metali gwarantuje uzyskanie pożądanego efektu odbicia. Umożliwia to redukcję energii słonecznej przedostającej się do wnętrza oraz zmniejszenie stopnia nasłonecznienia pomieszczeń. Tego rodzaju produkt określany jest często w ofertach handlowych jako szkło Stopsol. Podobnie, jak w przypadku Antisoli, wykorzystywany jest sporadycznie.

Szyby selektywne

Tego rodzaju szkło powleka się kilkukrotnie tlenkami metali. Pozwala to uzyskać powłokę gwarantującą pożądany efekt odbicia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nie tylko ograniczyć ilość energii słonecznej przenikającej do wnętrza przez szybę, ale także zapewnić skuteczną ochronę przed utratą ciepła z domu czy mieszkania. Cechuje się ono zatem bardzo dobrą termoizolacyjnością – niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Obecnie cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na neutralność kolorystyczną oraz możliwość połączenia wysokiej przepuszczalności światła z ochroną pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem.

Szyby przeciwsłoneczne

Przykłady szyb przeciwsłonecznych do okien MS

W konstrukcjach z oferty MS więcej niż OKNA można zastosować różnego rodzaju szkła przeciwsłoneczne. Oto przykładowe rozwiązania:

Szyby barwione w masie, absorpcyjne:

  • Antisol brąz
  • Antisol zielony
  • Antisol szary (grafit)
  • Antisol niebieski

Szyby refleksyjne:

  • Stopsol Clear (bezbarwny)
  • Stopsol zielony
  • Stopsol szary
  • Stopsol brąz

Szyby selektywne:

  • Combi Neutral – szkło typu Combi zapewnia nie tylko optymalny stosunek współczynnika przepuszczalności światła Lt do współczynnika przepuszczalności energii słonecznej g, ale również gwarantuje bardzo dobrą termoizolacyjność pakietu szybowego. Dzięki temu rozwiązaniu wnętrze chronione jest przed nadmiernym nagrzewaniem się (niski współczynnik g) i przedostaje się do niego duża ilość naturalnego światła (wysoki współczynnik Lt). Dodatkowo na zewnątrz wydostaje się mała ilość ciepła (niski współczynnik przenikania ciepła Ug). Występuje m.in. w wariantach 70/40, 70/35 oraz 61/32.
  • COOL-LITE SKN – takie rozwiązanie zapewnia dużą przepuszczalność światła oraz niską przepuszczalność energii słonecznej. Zastosowana powłoka gwarantuje również wysoką termoizolacyjność, czyli cechuje się właściwościami niskoemisyjnymi. Dostępne m.in. w wariancie 176 i 165.
  • SunGuard SuperNeutral – podobnie, jak pozostałe typy szkieł selektywnych, szyba ta zapewnia korzystny stosunek przepuszczalności światła do przepuszczalności energii słonecznej. Występuje m.in. w opcji 70S, 70/37, 63, oraz 51.
Szkło przeciwsłoneczne

Szyby przeciwsłoneczne barwione – dopuszczalna budowa

Sporadycznie w obiektach pojawiają się szkła przeciwsłoneczne typu Stopsol i Antisol. Ze względu na potrzebę zapewnienia wkładom odpowiedniej wytrzymałości określono następujące warunki stosowania szyb absorpcyjnych i refleksyjnych w konstrukcjach z oferty MS więcej niż OKNA:

  • Szyby absorpcyjne muszą występować w wersji hartowanej. W wersji jednokomorowej druga (wewnętrzna) szyba w pakiecie także musi być w wariancie ESG. Jeśli wewnętrzne szkło jest laminatem, jego krawędzie powinny zostać zatępione. W przypadku wersji trzyszybowych z szybą absorpcyjną od strony zewnętrznej konieczne jest zastosowanie powłoki niskoemisyjnej na tafli środkowej, co jednocześnie wiąże się z koniecznością jej zahartowania. Dopuszczalne jest użycie szkła absorpcyjnego w środku pakietu, jednak w takim zespoleniu wszystkie trzy szyby muszą być hartowane.
  • Szyby refleksyjne barwione w masie muszą być hartowane (wymóg ten nie dotyczy wersji bezbarwnej). W przypadku opcji kolorowych w zespoleniu dwuszybowym zachodzi również konieczność stosowania wewnętrznej szyby w wariancie ESG. W pakiecie trzyszybowym Stopsol można stosować jedynie od strony zewnętrznej. Środkowa szyba musi być hartowana – także w przypadku zastosowania wariantu bezbarwnego, ze względu na obecność powłoki niskoemisyjnej.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS