Okna sash – angielski standard

Mieszkańcy kontynentalnej Europy najczęściej przyzwyczajeni są do otwierania okien poprzez uchylenie skrzydła do wnętrza pomieszczenia. W krajach anglosaskich jest jednak inaczej. Tam dominują okna otwierane bądź na zewnątrz, bądź też systemem przesuwnym góra-dół. Ten drugi rodzaj nazywamy oknami typu sash. W niniejszym artykule przybliżymy ten typ okien i omówimy jego cechy charakterystyczne.

Spis treści:

Nie tylko Anglia

Chociaż okna typu sash są często nazywane oknami angielskimi i stanowią standard w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy choćby w Stanach Zjednoczonych, to nie występują wyłącznie tam. W Europie kontynentalnej okna tego typu często można zobaczyć również w Niderlandach. Spotykane są także w Portugalii.

Okna sash były sporadycznie stosowane w domach mieszczańskich w Belgii i w północnej Francji. Pojawiały się tam zwłaszcza w dużych wykuszach. Francuzi zresztą mają dla nich własną nazwę – okna gilotynowe (fr. fenêtre à guillotine).

Okna wykuszowe – sprawdź szczegóły.

Okna sash
Horn w oknie typu sash

Okna sash – cechy charakterystyczne

Czym się więc charakteryzują okna sash? Produkuje się je tradycyjnie z drewna, ale na rynku pojawiają się również okna tego typu zbudowane z profili PVC. Od standardów kontynentalnych odróżniają się przede wszystkim systemem otwierania – tutaj jest to ruch przesuwny góra-dół, umożliwiający otwarcie okna w jednej płaszczyźnie.

Podział skrzydeł w oknie sash może być symetryczny bądź niesymetryczny, a przesuwać może się jedno z nich lub oba. Mechanizm unoszenia tradycyjnie opiera się na rozwiązaniu znanym jako cord & weight, czyli balaście ciężarkowym. Wykonane najczęściej z ołowiu, stali bądź żeliwa ciężarki poruszają się pionowo w górę i dół w pudełku ukrytym w ramie okiennej. W celu uniknięcia kolizji ciężarów w pudełku montowana jest dodatkowo listwa dystansowa.

Innym, nowocześniejszym rozwiązaniem stosowanym w oknach sash jest mechanizm sprężynowy. W tym przypadku ciężarki zostały zastąpione sprężynami dobieranymi i dostosowywanymi indywidualnie do ciężaru okna.

Odmienny system otwierania pozwala na stosowanie w oknach sash bardzo delikatnych, wąskich ramiaków skrzydeł. Spowodowane jest to przeniesieniem ciężaru skrzydła wzdłuż pionowych ramiaków i brakiem zawiasów.

W oknach sash można zastosować wiele dodatkowych elementów pełniących funkcje dekoracyjne. Górne skrzydła bardzo często zdobione są tzw. hornami. Równie popularne są szprosy, których gęsta siatka nadaje oknom charakteru kolonialnego. Szyby natomiast mogą być wykonane ze szkła hartowanego, laminowanego, matowego lub ornamentowego.

Okna angielskie
Okna sash w kamienicy

Okna sash w praktyce

Odmienny sposób otwierania sprawia, że okna sash mają kilka zalet względem swoich standardowych odpowiedników. Przede wszystkim świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. W ich przypadku nie ma problemu skrzydła, które potrzebuje przestrzeni, by zostać w pełni rozwarte. Docenią to szczególnie lokatorzy ciasnych pokojów, w których otwarcie okna jest utrudnione przez meble bądź zastawiony parapet.

Okna angielskie z całą pewnością prezentują się bardzo efektownie i elegancko. Dzięki możliwości zastosowania bogatej palety zdobień, okna tego typu świetnie nadają się do budownictwa tradycyjnego lub zabytkowego, gdzie mogą być stosowane jako okna renowacyjne. Docenią je również pasjonaci wnętrz urządzonych w rustykalnym bądź klasycznym stylu.

Drewniane okna i drzwi balkonowe w ofercie MS więcej niż OKNA

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS