Jak usunąć naklejkę z szyby?

Naklejki na szybach stosowane są głównie w celach dekoracyjnych. Królują przede wszystkim w dziecięcych pokojach, a ich szczególna popularność przypada na okres świąteczny. Próba usunięcia tego typu ozdób nie zawsze okazuje się jednak bezproblemowa. Jak odkleić naklejkę z szyby za pomocą powszechnie dostępnych środków?

Spis treści:

Czym zmyć naklejkę z szyby?

Istnieje kilka sposobów na usunięcie naklejki z szyby okiennej. Ich powodzenie zależy m.in. od rodzaju zastosowanej ozdoby. Skuteczne mogą okazać się przedstawione poniżej metody.

Zwilżona gąbka lub ściereczka

Podstawowym sposobem na pozbycie się niechcianej ozdoby z szyby okiennej jest użycie mokrej gąbki albo ściereczki. Takie rozwiązanie ma szansę powodzenia jedynie w przypadku naklejek papierowych. Polega ono na namoczeniu naklejki przy użyciu szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem płynu do naczyń i powtarzaniu czynności co jakiś czas do momentu aż element zmięknie, a jego zdrapanie stanie się możliwe. Warto przy tym pamiętać o niekorzystaniu z ostrych akcesoriów, których użycie mogłoby przyczynić się do przypadkowego uszkodzenia powierzchni szyby.

usuwanie naklejki z szyby

Zmywacz do paznokci

Zmycie naklejki z szyby może również ułatwić wykorzystanie zmywacza do paznokci. Wystarczy nasączyć nim wacik kosmetyczny i zwilżyć powierzchnię naklejki. Przed wykonaniem czynności warto zabezpieczyć dłonie za pomocą gumowych rękawiczek. Kosmetyk, ze względu na zawartość acetonu, ma działanie wysuszające, co może podrażnić wrażliwą skórę. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej metody, warto kilkukrotnie zwilżyć naklejkę.

Parownica do ubrań

W celu zmycia trudnej do usunięcia naklejki z szyby okiennej warto zastosować parownicę do ubrań. Podgrzanie kleju z jednoczesnym działaniem pary wodnej sprawi, że procedura pozbycia się niechcianej ozdoby przebiegnie szybko i sprawnie. Należy przy tym pamiętać, że zbyt wysoka temperatura i długie nagrzewanie szyby w jednym miejscu nie jest wskazane. Jeśli po usunięciu naklejki na szkle pozostanie klej, można wykorzystać zmywacz do paznokci, a następnie środek do mycia szyb.

Ocet lub sok z cytryny

Odklejenie naklejki z szyby mogą również ułatwić produkty dostępne w każdej kuchni. Tak, jak w przypadku wielu prac porządkowych, i tym razem świetnie sprawdzi się sok z cytryny lub ocet. Płyn należy podgrzać, pamiętając przy tym, że powinien stać się on co najwyżej letni, a nie gorący. Tak przygotowana substancja nadaje się do zwilżenia naklejki. Po upływie dziecięciu minut usunięcie przyklejonego elementu nie powinno już stanowić problemu.

Sprawdź porady dotyczące mycia okien.

Soda oczyszczona

Wszechstronne zastosowanie w kwestii domowych prac porządkowych mają nie tylko ocet oraz sok z cytryny, ale i soda oczyszczona. Warto sięgnąć po nią również w przypadku uporczywej naklejki na szybie okiennej. W tym celu należy wymieszać sodę oczyszczoną z dowolnym olejem znajdującym się w kuchni, np. rzepakowym albo słonecznikowym. Mieszanka powinna być łatwa do nałożenia, a przy tym na tyle gęsta, by nie spływała z miejsca, w którym zostanie zaaplikowana. Po wtarciu w naklejkę należy odczekać kilka minut, a następnie spróbować usunąć niepożądaną ozdobę. Jeśli nie uda się tego zrobić od razu, najlepiej zaaplikować kolejną warstwę domowej mikstury i podjąć drugą próbę po upływie kilku godzin, a nawet całej nocy. W późniejszym odtłuszczeniu szkła pomocny będzie np. zmywacz do paznokci.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS