Jak duże powinny być okna?

Wnętrza naszych domów są przestrzeniami, które kształtują nasz nastrój, wpływają na nasze samopoczucie i wygodę. Jednym z kluczowych elementów w projektowaniu są okna. Wybór odpowiednich rozmiarów okien w stosunku do pomieszczenia może mieć istotny wpływ na ostateczny wygląd i funkcjonalność danego miejsca. Poniżej omówimy, jak dobrać właściwą proporcję okien do różnych pomieszczeń.

Spis treści:

Pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi

To takie, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny. Zaliczają się do nich:

  • Salon – jest często sercem domu, miejscem, gdzie spędzamy czas w towarzystwie rodziny i przyjaciół. W przypadku tego pomieszczenia zaleca się stosowanie większych okien. Będą one przepuszczać dużo naturalnego światła i jednocześnie umożliwiały podziwianie przydomowego otoczenia. Duże okna sprawiają, że salon jest bardziej przestronny i jasny. Dobrym wyborem mogą być panoramiczne okna, które tworzą wrażenie łączenia wnętrza z ogrodem lub tarasem.
  • Sypialnia – to miejsce, w którym odpoczywamy i regenerujemy się. Ważne jest, aby w tym pomieszczeniu zachować odpowiednią równowagę między światłem dziennym a prywatnością. W sypialni zaleca się umieszczanie okien o średnich rozmiarach. Zapewnią one dostateczną ilość światła słonecznego, ale jednocześnie prywatność w godzinach wieczornych. Okna z zasłonami lub roletami mogą być dobrym rozwiązaniem, pozwalającym kontrolować natężenie światła.
  • Pokój dziecka – okna mają duże znaczenie dla komfortu i rozwoju malucha. Małe dzieci potrzebują dużo naturalnego światła, więc zaleca się umieszczenie w ich pokoju większych okien. Dodatkowo, można rozważyć zastosowanie okien o niższych parapetach, które umożliwią dziecku podziwianie otoczenia przy jednoczesnej zabawie właśnie przy oknie. W tym pomieszczeniu sprawdzą się okna z funkcjonalnymi parapetami – np. jako blat stolika do zabawy lub miejsce do czytania książek.

Pomieszczenia nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi

To wnętrza, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie. Należą do nich kuchnia, łazienka, garderoba, kotłownia, garaż itp. To pomieszczenia nazywane również „pomocniczymi”, takie jak:

  • Kuchnia – często spędzamy w niej dużo czasu przygotowując posiłki, dlatego ważne jest odpowiednie jej doświetlenie. W przypadku kuchni zaleca się stosowanie okien o średnich rozmiarach, które zapewnią dostateczną ilość światła słonecznego, ale jednocześnie nie będą ograniczały miejsca na umieszczenie mebli i szafek. Dodatkowo światło słoneczne nie będzie przeszkadzać w przygotowywaniu posiłku. W tym pomieszczeniu okna nie są niezbędne, ale warto mieć na uwadze to, że znacznie pomagają w jego wentylacji, a to bardzo przydatne podczas przygotowywania potraw o intensywnym zapachu.
  • Łazienka – to pomieszczenie bardzo istotne w każdym domu. Obecnie jest niezbędna do wygodnego funkcjonowania. Jednak nie jest to pomieszczenie zakwalifikowane do tych o charakterze przeznaczonym do stałego pobytu ludzi, a jedynie jako pomieszczenie pomocnicze. Dlatego nie ma obowiązku planowania w niej okna, chyba, że tak jak w przypadku kuchni, chcemy ułatwić sobie jej wentylację.
  • Kotłownia – jest pomieszczeniem technicznym, w którym znajdują się instalacje grzewcze i inne urządzenia. W przypadku kotłowni nie jest istotne dostarczanie naturalnego światła, ponieważ jest to przestrzeń głównie funkcjonalna. Zwykle zaleca się stosowanie mniejszych okien, które będą zapewniały minimalne oświetlenie po to, by nie trzeba było zapalać światła za każdym razem, gdy wchodzimy do niej za dnia.

Idealna wielkość okna

Wybór odpowiednich rozmiarów okien jest istotny dla każdego pomieszczenia w domu.

Traktuje o tym Dz.U.2022.0.1225 t.j. – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

I tak: w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.

Przykład: do pokoju o wielkości 10m2 idealne będzie okno o wymiarach 1,5 x 0,85 m

Wybór właściwej proporcji okien zależy od indywidualnych preferencji, stylu pomieszczenia oraz funkcji, jaką ma pełnić. Warto również skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać najlepsze rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla Twojego domu. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi partnerami handlowymi i do salonów sprzedaży MS więcej niż OKNA.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS