Co zrobić, gdy w oknie pęknie szyba zespolona?

Pęknięcie szyby w oknie może wynikać z wielu powodów. Najczęściej są to przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, czasami jednak zdarza się, że dojdzie do tego w sposób samoistny. Czemu tak się dzieje? Co zrobić, gdy w swoim oknie zauważymy takie pęknięcie? Jak ewentualnie im zapobiec? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Spis treści:

Czym jest szyba zespolona?

Zanim omówimy kwestię radzenia sobie z pęknięciem szyby, kilka zdań należy poświecić temu, jak są one zbudowane.

W nowoczesnych oknach montuje się tak zwane szyby zespolone, które pozwalają uzyskać bardzo dobre parametry użytkowe i termoizolacyjne. Zbudowane są one z co najmniej dwóch tafli szkła oddzielonych od siebie ramką dystansową. Przestrzeń między poszczególnymi taflami wypełnia się gazem szlachetnym. Najczęściej jest to argon, rzadziej krypton.

Głównym rodzajem szkła stosowanym w szybach zespolonych jest szkło typu float. By zapewnić przeszkleniu jak najlepsze parametry termiczne, stosuje się dodatkowo powłoki niskoemisyjne. Dzięki nim szyby mogą uzyskać status szyb termoizolacyjnych.

Jak widać, konstrukcja szyby zespolonej jest dosyć skomplikowana. Dlatego jej pęknięcie może wymagać dużo bardziej skomplikowanych i kosztownych działań, niż zwykła interwencja szklarza, jak w przypadku klasycznych szyb.

Przeczytaj więcej na temat budowy szyb zespolonych

Pęknięcie szyby w oknie

Dlaczego szyby pękają?

Mimo, że nowoczesne pakiety szybowe są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, to nie są na nie całkowicie niewrażliwe. Jakie są najbardziej powszechne przyczyny pęknięć?

Najczęstszym powodem pęknięcia szyby są uszkodzenia mechaniczne. Może się zdarzyć tak na przykład przy niezamierzonym mocnym uderzeniu, próbie włamania czy w trakcie remontu.

Czasami do uszkodzenia szyby nie dochodzi z winy użytkownika. Może tak się stać w przypadku błędów popełnionych przy montażu, nieodpowiedniego zabezpieczenia przy transporcie okna na budowę bądź pierwotnych wad produkcyjnych. Tego typu uszkodzenia przeważnie podlegają naprawie gwarancyjnej.

Samoistne pęknięcie szyby

Zdarzają się również samoistne pęknięcia. Mają miejsce wtedy, gdy szyba nie wytrzyma naprężenia wewnętrznego. Dochodzi do tego najczęściej w wyniku nierównomiernego nagrzania. Jeśli w niehartowanej szybie zespolonej jedna z krawędzi będzie znacznie chłodniejsza od pozostałych, wtedy dojdzie do wartości krytycznej, w wyniku której powstaną pęknięcia.

Uszkodzenie szkła typu float ze względu na nadmierne nagrzanie może powstać z kilku powodów, nie tylko działania promieni słonecznych. Przyczynić się do tego może także na przykład bliskość grzejnika, palnika kuchenki lub ciągłego naświetlenia przez lampę, a także niezapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, chociażby przez dostawienie mebli lub zawieszenie grubych zasłon zbyt blisko szyby.

Pęknięcie termiczne można poznać „na oko”, gdyż są dosyć charakterystyczne. Przede wszystkim zaczynają się pod kątem prostym od brzegu szyby i prowadzą w głąb jej tafli. Pęknięcia takie mogą wielokrotnie zmieniać kierunek i tworzyć w ten sposób charakterystyczny szlaczek. Zdarza się też, że mają kilka „końców”, każdy biegnący w innym kierunku.

Wymiana pękniętej szyby

Pęknięcie szyby w oknie – co robić?

Niestety, naprawa pękniętej szyby zespolonej jest bardziej skomplikowana niż dawniej miało to miejsce w przypadku standardowych szyb. Nie wystarczy wizyta szklarza, który wymieni uszkodzoną taflę szkła. Po pierwsze, wszystkie tafle są ze sobą połączone. Po drugie, gaz szlachetny, którym wypełnione są komory, w momencie uszkodzenia ulatnia się. Z tego powodu zmienić należy cały pakiet, a podjąć się tego musi specjalista.

Naprawa pękniętej szyby

Gdy więc zauważymy pęknięcie szyby w naszym oknie (bądź sami je spowodujemy…) należy zwrócić się z prośbą o pomoc do firmy, w której dokonaliśmy zakupu okien. Oględzin na miejscu powinien dokonać wskazany przez firmę ekspert, który będzie potrafił ustalić przyczyny pęknięcia i zaproponować ewentualne rozwiązanie problemu. Najczęściej jest to po prostu wymiana kompletnego pakietu szybowego. Wymiana całego okna raczej nie będzie potrzebna, chyba że ekspert stwierdzi na tyle poważne błędy montażu bądź wady produkcyjne, które jednak będą wymagały tak poważnego zabiegu.

W firmie, w której zakupiono okna, można się również dowiedzieć, czy ich uszkodzenie podlega w dalszym ciągu gwarancji, czy też naprawa musi być dokonana na koszt użytkownika. Gwarancji podlegają przede wszystkim te pęknięcia, które nie powstały w wyniku uszkodzenia mechanicznego.

Wymiana szyb zespolonych w oknie

Podejmując się naprawy okna należy zaufać profesjonalnym i doświadczonym montażystom. Nowy pakiet musi być idealnie dopasowany do ramy. Pozwoli to uniknąć problemów z termoizolacją. Błędy montażowe mogą zresztą prowadzić do… kolejnego pęknięcia, a tego raczej wolelibyśmy uniknąć. Najlepszym rozwiązaniem, dającym gwarancję pewności i jakości, jest zamówienie nowego pakietu szybowego u producenta zamontowanej stolarki okiennej wraz z usługą jego wymiany w oknie.

Pęknięcie szyby jest uszkodzeniem, którego nie można zignorować. Przede wszystkim taka wada obniża w znaczny sposób parametry termoizolacyjne całego okna, a co za tym idzie – powoduje znaczny odpływ ciepła z pomieszczenia. Ponadto takie uszkodzenia mogą z czasem się pogłębić. Także nawet, jeśli taka naprawa może być kosztowna, warto przeprowadzić ją jak najszybciej.

Okazja do zmiany

Ostatecznie wymiana szyby w oknie może wyjść na dobre. Jeśli dysponowaliśmy standardowym pakietem, wtedy jego uszkodzenie posłuży jako pretekst do wymiany na taki o znacznie lepszych parametrach. Warto zainteresować się wtedy chociażby pakietami energooszczędnymi. Alternatywną opcją są również bezpieczne szyby ze szkła hartowanego, odpornego na uszkodzenia termiczne.

Przeczytaj więcej o naszej szybie zespolonej SUPERtermo 0,5

Zobacz też: Czemu warto zakupić okno z montażem?

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS