Wystrój i dekoracja okien w salonie

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu, w którym domownicy spędzają przeważnie najwięcej czasu. Służy do wypoczynku, rozrywki oraz przyjmowania gości. O ile często zwraca się uwagę na aranżację mebli czy wystrój samego pokoju, to już oknom tyle czasu się nie poświęca. A warto, gdyż odpowiednio udekorowane mogą wpłynąć na nastrój, estetykę i odbiór salonu.

Spis treści:

Funkcja dekoracji

Na początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję powinny pełnić dekoracje okienne. Może to być wyłącznie rola ozdobna, której głównym celem jest upiększenie pomieszczenia i poprawa jego estetyki. Najczęściej dotyczy to okien, których zasłanianie nie jest konieczne, na przykład dużych przeszkleń wychodzących na prywatny ogród czy okien w biurach lub innych punktach publicznych.

Wystrój okien może również pełnić bardziej praktyczną funkcję, na przykład służyć zaciemnieniu pomieszczenia. Szczególnie przydatne jest to w przypadku braku zewnętrznych rolet bądź żaluzji nasadowych. Jeśli zbytnie nasłonecznienie przeszkadza na przykład w oglądaniu telewizji, wtedy można wykorzystać ozdobne zasłony bądź inne przesłony i zaciemnić odpowiednio salon.

Jeszcze inaczej sytuacja przedstawia się, gdy okna wychodzą na ulicę bądź inny dom lub blok i nie zapewniają odpowiedniej prywatności mieszkańcom. Wtedy wystrój i dekoracja okien mogą uchronić domowników przed niepożądanymi spojrzeniami osób z zewnątrz i zagwarantować odpowiedni poziom intymności.

Najczęściej jednak dekoracje okienne mają za zadanie łączyć wszystkie powyższe funkcje i nie tylko wpływać na estetykę pomieszczenia, ale i zapewniać domownikom zaciemnienie oraz odpowiednią dozę prywatności.

Gdy zatem ustalimy, czego oczekujemy od naszych dekoracji okiennych, można przejść do ich planowania.

Wystrój okien w salonie

Tradycyjna aranżacja okien w salonie – firanki i zasłony

Na początku warto rozważyć tradycyjne rozwiązanie znane od pokoleń w polskich domach – połączenie firanek i zasłon. Firanki zapewniają w dzień prywatność przesłaniając okno i ukrywając przed niepożądanym wzrokiem ciekawskich z zewnątrz, nie ograniczając przy tym zbytnio dopływu światła. Odpowiednie zaciemnienie oraz osłonę w nocy gwarantują natomiast dobrze dobrane zasłony.

Umiejętnie dopasowane zasłony i firany pełnią również funkcję dekoracyjną. Okalając okno mogą podkreślić jego urodę i wzbogacić estetykę całego pomieszczenia. Pamiętajmy, że zasłony i firany należy dobrać tak, aby pasowały do kolorystyki ścian, mebli, dywanu i generalnego designu salonu. Gdy powtarzają ich barwę i wzorzystość, wnętrze staje się bardziej spójne i jednolite estetycznie.

Firanki mogą być rozpięte na całą wielkość okna, przesłaniając je i chroniąc prywatność domowników, albo pełnić jedynie funkcję dekoracyjną i ozdobną. Firany mogą być proste bądź wzbogacone na przykład o falbany, podpinane czy też zwieńczone lambrekinem.

Jeśli salon urządzony jest w stylu klasycznym, lepiej pasować będą zasłony w delikatne wzory, na przykład kwiatowe. Może być to nawet materiał w jednolitym, stonowanym kolorze. W nowoczesnym salonie natomiast sprawdzą się także bardziej odważne wzory, na przykład geometryczne motywy czy wyraziste barwy. Połyskujące, ciężkie materiały będą nadawać się do wnętrz w stylu glamour.

Znaczenie ma również poziom nasłonecznienia salonu. Jeśli jest usytuowany od strony południowej lub zachodniej bardziej funkcjonalne będą zasłony grubsze i gęsto tkane, od wschodu i północy lepiej sprawdzą się natomiast zasłony przejrzyste i lżejsze.

Wysokość zawieszenia zasłon ma znaczenie dla ogólnego wrażenia, jakie robi pomieszczenie. Podwieszone pod samym sufitem sprawią, że wizualnie będzie wydawało się zdecydowanie wyższe, a co za tym idzie – większe i bardziej reprezentacyjne.

Dekoracja okien w pokoju dziennym

Nowoczesne wnętrza – rolety i plisy

Obecnie w nowoczesnych wnętrzach coraz rzadziej spotyka się jednak firany i zasłony. Częściej stosuje się rolety wewnętrzne bądź plisy.

Popularnym rozwiązaniem są na przykład rolety rzymskie. Jest to najbardziej dekoracyjny rodzaj rolet. Podczas unoszenia układają się pasami materiału i w dzień stanowią efektowną ozdobę nad wnęką okienną. Wykonywane są z tego samego materiału, co zasłony.

Alternatywą dla zasłon mogą być również rolety dzień/noc. Składają się na nie naprzemienne pasy – zaciemniające i transparentne. Dzięki temu ułatwiają kontrolowanie dopływu światła do wnętrza pomieszczenia. Rolety tego typu są bardzo stylowe i świetnie pasują do nowoczesnych, minimalistycznych salonów.

Jeszcze innym rozwiązaniem, które w ostatnich latach zdobyło spora popularność, są plisy. Stanowią one świetną alternatywę dla firanek, gdyż chronią udanie pomieszczenie przed widokiem z zewnątrz.

Do wnętrz loftowych, kolonialnych czy rustykalnych idealnie pasować będą na przykład drewniane żaluzje. Ich kolorystykę można dobrać tak, aby odpowiadała meblom w salonie, dzięki czemu wizualnie mogą stworzyć bardzo udane połączenie i designerski wygląd.

Rolety i plisy można stosować także w towarzystwie zasłon. W takim rozwiązaniu najczęściej zasłony pełnią już tylko funkcję ozdobną, rolę zaciemniacza pokoju przejmują wtedy rolety.

Wystrój okien w nowoczesnym wnętrzu

Okna bez zasłaniania

A co, jeśli nie chcemy, aby nasze okna były czymkolwiek przesłonięte? Nowoczesne technologie wprowadziły możliwość montowania w domach naprawdę dużych przeszkleń, które niemal zastępują ścianę domu. Gdy więc postawiło się na takie rozwiązanie to po co je zasłaniać?

W takiej sytuacji warto rozważyć zamontowanie delikatnych zasłon, które pełnić będą wyłącznie rolę dekoracyjną. Natomiast w celu ewentualnego zaciemnienia pomieszczenia lepszym rozwiązaniem mogą okazać się rolety zewnętrzne bądź żaluzje fasadowe.

Zobacz też: Jakie okna wybrać do salonu?

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS