Usuwanie pianki montażowej

W domu lub mieszkaniu właśnie zakończył się remont, podczas którego wymieniliśmy okna. Teraz czas przystąpić do sprzątania. Niestety, ale często zdarza się, że do wyczyszczenia z profili pozostały resztki piany poliuretanowej. Dzisiaj na naszym blogu podpowiadamy, czym zmyć piankę montażową i cieszyć się nieskazitelną czystością.

Spis treści:

Czego NIE można robić!

Zanim jednak przejdziemy do rad dotyczących właściwego usuwania resztek pianki montażowej, inaczej poliuretanowej, kilka słów musimy poświęcić temu, czego w żadnym wypadku NIE WOLNO robić.

Najważniejsze, aby nie próbować usuwać pianki mechanicznie, to jest za pomocą nożyka, szpachelki czy innego ostrego przyrządu. W ten sposób bardzo łatwo uszkodzić powierzchnię okna czy okleinę, a przecież dopiero co zrobiliśmy remont! Takich uszkodzeń nie można naprawić, a zamalowywane powierzchnie nie wyglądają już tak estetycznie, jak te nieuszkodzone. Ponadto mechaniczne usuwanie pianki nie pomoże na całkowite jej wyczyszczenie – i tak potrzebne do tego będą specjalistyczne środki.

Uważać należy również na silne, żrące preparaty chemiczne, których użycie może skutkować reakcją z powierzchnią i powodować jej uszkodzenie. A to pozostawi po sobie nieestetyczny wygląd.

Jak w takim razie poprawnie usunąć piankę montażową?

Czym usunąć piankę montażową?

Pianki poliuretanowe najlepiej usunąć za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego celu środków i preparatów. Można je dostać w każdym sklepie czy markecie budowlanym.

W zależności od poziomu zabrudzenia, ilości oraz stopnia twardości pianki, mogą być to specjalne ściereczki, czyściki w aerozolu bądź też mocniejsze rozpuszczalniki w formie pasty.

Piankę najlepiej usuwać jak najszybciej, tuż po stwierdzeniu zabrudzeń. Gdy pianka jeszcze nie zdążyła stwardnieć, wtedy sprawdzą się pierwsze dwa rozwiązania. Ściereczką wystarczy przetrzeć powierzchnię z pianką i zebrać jej nadmiar. W przypadku aerozolu należy spryskać powierzchnię pianki, chwilę odczekać i przetrzeć suchą i miękką ścierką bądź papierem. Oba sposoby nadadzą się także do usunięcia pozostałej pianki z narzędzi.

Czym zmyć piankę montażową, która się utwardziła?

Inaczej należy podejść do problemu w przypadku pianki, która już się utwardziła. W tym momencie jej usunięcie jest bardziej kłopotliwe, ale wciąż możliwe. W tym celu należy użyć trzeciego preparatu, mianowicie rozpuszczalnika w paście. Przed przystąpieniem do jego aplikacji konieczne może być oderwanie bądź wycięcie nożykiem nadmiaru pianki. Należy jednak przy tym zachować szczególną ostrożność, aby nie zahaczyć i nie uszkodzić powierzchni.

Gdy nadmiar pianki został usunięty, pozostałe zabrudzenie należy obficie pokryć rozpuszczalnikiem i poczekać, aż pianka zmięknie. Im pianka była twardsza, tym dłużej trzeba odczekać na efekt. Następnie usuwamy zabrudzenie za pomocą drewnianej bądź plastikowej szpatułki, wycieramy szmatką i przemywamy wyczyszczoną powierzchnię. Jeśli nie udało się usunąć całości pianki, proces należy powtórzyć aż do skutku.

Jak wyczyścić piankę z rąk i ubrań?

Gdy natomiast sami aplikowaliśmy piankę i się przy tym zabrudziliśmy, możemy mieć potrzebę usunięcia jej z rąk bądź ubrań. Nie jest to trudne. Należy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Sposób postępowania zależy od tego, czy zabrudzeniu uległy dłonie, czy materiał.

Czym zmyć piankę montażową z rąk?

Jeśli resztkami pianki mamy pokryte ręce, wystarczy rozpuścić mydło w ciepłej wodzie i następnie w takim roztworze przez dłuższą chwilę moczyć dłonie. Gdy zabrudzenia nie chcą zejść samoistnie, z pomocą przyjdzie gąbka lub myjka. Jeśli natomiast pianka zdążyła zaschnąć, można użyć niewielkiej ilości acetonu lub benzyny. Koniecznie następnie należy dokładnie umyć ręce!

Czym zmyć piankę montażową z ubrania?

Kwestia ubrań jest odrobinę bardziej problematyczna. Warto jednak spróbować postępować tak, jak w przypadku przyklejonej gumy do żucia. Zabrudzone ubranie można zamrozić, a piankę następnie po prostu zdrapać. Pozostałe ślady można usunąć za pomocą nasączonego benzyną wacika.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS