Szlifowanie szyb

Szlifowana szyba.

Jednym z etapów przygotowywania tafli szkła do okien jest ich cięcie. Podczas tego procesu dochodzi do powstawania ostrych krawędzi, które mają niekorzystny wpływ m.in. na bezpieczeństwo osób zajmujących się montażem. W celu poprawy wytrzymałości tafli, jak również zmniejszenia ryzyka skaleczenia się, wykorzystuje się specjalne urządzenie, które umożliwia szlifowanie szyb – zatępiarkę.

W jaki sposób produkuje się wkłady szybowe?

Wkłady szybowe, nazywane również szybami zespolonymi, produkowane są zazwyczaj ze szkła litego (typu float). Sposób wytwarzania tego rodzaju szkła polega na wylewaniu rozgrzanej masy szklanej na płaską powierzchnię. Masa powoli płynie i zastyga, tworząc taflę o gładkiej powierzchni. Proces produkcji jest ciągły – z jednej strony stale wylewa się stopione szkło, natomiast z drugiej odcina się zastygniętą „wstęgę” szkła.

Sposób cięcia tafli szkła

Uzyskana tafla szkła (format JUMBO o wymiarach 6 x 3,2 m) trafia do firmy zajmującej się produkcją szyb. Następnie tnie się ją na formatki – w ten sposób dopasowuje się szkło do określonych rozmiarów okien. Cięcie litego szkła za pomocą maszyn odbywa się na tej samej zasadzie, jak w rzemieślniczym zakładzie szklarskim. Najpierw tafla szkła zarysowywana jest diamentem. Następnie się ją łamie – pęknięcie tworzy się w miejscu wyznaczonym przez diament.

Magazyn szkła w MS więcej niż OKNA.
Szkło JUMBO w magazynie MS więcej niż OKNA.

Jak likwiduje się ostre krawędzie tafli?

Przedstawiony sposób cięcia szkła wiąże się z powstawaniem ostrych krawędzi. Ze względu na to, że można się o nie skaleczyć, konieczne jest ich usunięcie. W celu zadbania o bezpieczeństwo na dalszych etapach produkcji, krawędzie są zatępiane poprzez szlifowanie. Wykorzystuje się do tego zatępiarkę – specjalne urządzenie, które umieszczane jest na początku linii zespalania.

Maszyna FOREL przeznaczona do zatępiania krawędzi szyb zespolonych.
Zatępiarka pozwala na szlifowanie szkła i jednoczesne zatępianie formatek szklanych przed zespoleniem ich we wkład termoizolacyjny. Dwie niezależne głowice szlifierskie wykorzystują diamentowe tarcze, aby zagwarantować równomierne usuwanie ostrych krawędzi.

Szlifowanie szyb –  jakie ma zalety?

Usuwanie ostrych krawędzi niewątpliwie korzystnie wpływa na bezpieczeństwo w trakcie produkcji oraz montażu okien. Oprócz tego, ułatwia ono dystansowanie wkładów szybowych. Warto podkreślić, że usunięcie karbu na ostrej krawędzi szyby przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości szyb. Wzrasta bowiem ich odporność na pękanie pod wpływem różnego rodzaju obciążeń – mechanicznych, termicznych oraz klimatycznych. Choć zatępianie krawędzi nie zastępuje hartowania szyb, to w znaczącym stopniu ogranicza ryzyko ich uszkodzenia. Dzięki szlifowaniu wkłady szybowe są mniej narażone na zniszczenie w trakcie produkcji, transportu, montażu, jak również podczas użytkowania.

Szlifowane szyby w MS więcej niż OKNA

Likwidowanie ostrych krawędzi szyb znajduje się w ofercie firm zajmujących się produkcją szyb zespolonych. Wymaga ono jednak dodatkowej zapłaty. W fabryce MS więcej niż OKNA szlifowanie szyb wykonywane jest jako standardowy etap produkcji. Bez wątpienia stanowi to ewenement na polskim rynku stolarki okiennej.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS