Klamka czy pochwyt – na co się zdecydować?

Drzwi wejściowe do budynku stanowią regularnie przekraczaną granicę między zgiełkiem świata zewnętrznego, a ciepłem domowego zacisza. Stąd też ich odpowiedni wybór jest tak ważny. Po podjęciu decyzji, jakie drzwi zamontujemy w naszym domu, pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób chcemy je otwierać? Do wyboru mamy standardowe klamki, ale popularność zyskują również pochwyty.

Spis treści:

Do jakich drzwi pasują klamki?

Klamki są rozwiązaniem najbardziej standardowym i popularnym. Stosuje się je przede wszystkim w klasycznych budynkach. Pasują do domów w stylu wiejskim, śródziemnomorskim oraz angielskim. Ponadto klamki najlepiej sprawdzają się w drzwiach lżejszych, wykonanych z drewna lub włókna szklanego. Świetnie podkreślają charakter tradycyjnych drzwi o rustykalnym zacięciu. Odpowiednio dobrany styl klamki wzbogaca ponadto paletę zdobień drzwi. Klamki wykonane z mosiądzu i ze złoceniami nadają im klasy oraz tradycyjnej elegancji.

Do jakich drzwi pasują pochwyty?

Pochwyty, zwane również antabami, są rozwiązaniem zdecydowanie bardziej modernistycznym i dopiero zyskującym popularność w budownictwie mieszkaniowym. Wcześniej kojarzyły się przede wszystkim z budynkami użyteczności publicznej: urzędami, galeriami, muzeami czy biurowcami. Dzisiaj jednak coraz częściej można spotkać je w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Idealnie pasują do budynków o futurystycznym, minimalistycznym charakterze, zaaranżowanych w stylu skandynawskim lub industrialnym. Pochwyty wskazane są szczególnie w cięższych konstrukcjach, o większej powierzchni skrzydła. Idealnie sprawdzą się w drzwiach wykonanych z PVC, aluminium lub stalowych. Pochwyty przybierają wiele form. Dostępne są rozwiązania długie i krótkie, zaokrąglone i kanciaste, proste, falowane i zakrzywione. Pozwala to dopasować pochwyt do drzwi i generalnej estetyki budynku.

Poznaj drzwi aluminiowe Premium 86

Drzwi z krótkim pochwytem

Cechy klamek

Klamki są rozwiązaniem uniwersalnym, pasującym do zdecydowanej większości drzwi. W przeciwieństwie do pochwytów są powiązane z zamkiem. Oznacza to, że naciskając na klamkę zwalniamy rygiel i otwieramy drzwi. Jest to rozwiązanie przydatne w sytuacji, w której zatrzasną się za nami drzwi a akurat nie będziemy mieli przy sobie kluczy. Pozwoli to uniknąć kłopotów z dostaniem się do domu. Z drugiej strony takie rozwiązanie podnosi ryzyko, ponieważ w przypadku opuszczenia domu i niezamknięcia drzwi na klucz narażamy się na włamanie.

Cechy pochwytów

Pochwyty oferują zdecydowanie więcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych od klamek. Są od nich jednak mniej uniwersalne i nie pasują do wszystkich rodzajów drzwi oraz stylów architektonicznych. Pochwyty mają samoistne zamykanie, co oznacza, że wystarczy je pociągnąć przy wychodzeniu z domu, a drzwi zostaną zamknięte bez konieczności użycia klucza. Poprawia to bezpieczeństwo, ale i stanowi ryzyko, ponieważ w przypadku nieplanowanego zatrzaśnięcia może pojawić się problem z dostaniem do domu jeśli nie ma się przy sobie klucza. Dlatego w drzwiach coraz częściej montuje się elektrozaczepy, których zadaniem jest tylko częściowe ryglowanie drzwi i otwieranie ich przy pomocy pchnięcia. Popularność zyskują również czytniki linii papilarnych. Podnoszą one zdecydowanie wygodę, gdyż eliminują niemal całkowicie konieczność noszenia ze sobą kluczy do domu.

Klasyczne drzwi z klamką

Klamki czy pochwyty – co wybrać?

Wybierając między klamkami a pochwytami powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj drzwi i materiał, z jakiego zostały wykonane, a także generalny styl budynku. Są to dwa podstawowe kryteria, którymi powinien kierować się nabywca. W ten sposób łatwo dopasujemy odpowiedni mechanizm do naszych drzwi. Coraz częściej można również spotkać połączenie obu rozwiązań, gdy pochwyt znajduje się po zewnętrznej stronie drzwi, natomiast klamka od wewnątrz domu. Pod uwagę należy wziąć również rozwiązania technologiczne. Jeśli zależy nam na przykład na czytniku odcisków palców, wtedy naturalnym wyborem będzie pochwyt. W sytuacji, gdy preferowana jest jednak klasyczna elegancja, lepszym rozwiązaniem będzie klamka.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS