Jak udekorować parapet?

Kwiaty, świece, wazony, pamiątki rodzinne, a może… nic? Zaaranżować parapet wcale nie jest tak łatwo. W końcu musi on współgrać z całością wystroju. Jedni robią to intuicyjnie traktując go jak dodatkowy mebel, inni zamykają tę przestrzeń zasłonami, robiąc tym samym składzik na niechciane bibeloty. Jak udekorować parapet, aby był ciekawy i spójny z wnętrzem naszego domu? Oto kilka pomysłów.

Spis treści:

Parapet w domu vs. parapet w mieszkaniu

W zależności od tego, gdzie mieszkamy, możemy inaczej zaaranżować dodatkową przestrzeń. W domu mamy więcej dowolności, ponieważ nie walczymy o każdą przestrzeń, by zagospodarować ją jak najefektywniej. Z kolei w małym mieszkaniu taki parapet może pełnić różne funkcje. Począwszy od dodatkowego blatu kuchennego (o ile mamy okno w kuchni), po dodatkowe miejsce siedzące (przy parapetach obniżonych) czy stolik.

Kwietnik

To chyba najpopularniejszy pomysł na zaaranżowanie parapetu. Ze względu na dużą ilość naturalnego światła taka przestrzeń jest wręcz idealna do hodowania roślin doniczkowych. W zależności od strony świata i nasłonecznienia, można dobrać ciekawe i modne okazy, które uatrakcyjnią pomieszczenie. Roślinami, które lubią mocne słońce, są m.in. rozchodniki, żywe kamienie i inne rośliny, które potrafią w swoim ulistnieniu i łodygach magazynować duże ilości wody. Z kolei w zacienieniu doskonale będą czuły się rośliny bluszczowate i paprocie. Mieszane stanowisko będzie odpowiednie dla modnego starca i innych roślin gruboszowatych, jak np. hobbit (nazywany także uszami Shreka).

Miejsce wspomnień

Parapet to doskonałe miejsce do dekoracji, zwłaszcza jeśli za oknem rozciąga się piękny widok. Wtedy odsłonięte okno staje się doskonałym obszarem do ulokowania dzieł sztuki takich jak rzeźby lub wspomnień zamkniętych na fotografiach w ozdobnych ramach. Na takich parapetach pięknie komponują się różnego rodzaju świece lub lampy, które po zapaleniu sprawiają, że wnętrze staje się przytulne. Jako ozdoba sprawdzą się także osobliwe świeczniki np. z butelek po ulubionym winie lub inne rzeczy w stylu DIY (do it yourself).

Dodatkowa przestrzeń

Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, parapet jest na wagę złota. Jeśli mamy to szczęście, że w kuchni znajduje się okno, parapet może być zastąpiony blatem. Takie rozwiązanie generuje dodatkową powierzchnię użytkową i znacznie może ułatwić funkcjonowanie. Z kolei jeśli mamy mało przestrzeni wypoczynkowej, możemy zrezygnować z klasycznego parapetu, obniżając go, poszerzając i tworząc tym samym miejsce do siedzenia lub zabudowę np. na książki, która dodatkowo będzie stolikiem lub biurkiem.

Często zdarza się tak, że nie wiemy jak wykorzystać i zaaranżować parapet. Najwygodniej jest wtedy zasłonić go firanami, robiąc sobie „składzik” na różnego rodzaju rzeczy, których oglądać już nie chcemy, a nie mamy serca się ich trwale pozbywać. Niestety tym samym ograniczamy sobie przestrzeń i ilość światła, która wpada do wnętrza. Nie dość, że to tak naprawdę niepraktyczne, to dodatkowo jest to już niemodne. Obecne trendy idą w kierunku otwarcia się na to, co znajduje się za oknem. Widać tendencję do rezygnowania z zasłon wewnętrznych. Jeśli jednak zależy nam na intymności, warto rozeznać się w temacie rolet i żaluzji zewnętrznych. Uchronią nas one nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale latem zapewnią przyjemny cień. Takie rozwiązania znajdują się w ofercie firmy MS więcej niż OKNA.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS