Jak stworzyć jasne wnętrze w ciemnym i małym pomieszczeniu?

Mając do dyspozycji sporych rozmiarów pomieszczenia, możemy dowolnie bawić się kolorami. Jednak jak sprawić, aby pomieszczenia o małych powierzchniach wydawały się większe, były praktyczne i wygodne w użytkowaniu? Podpowiadamy, jak stworzyć jasne wnętrze.

Spis treści:

Światło

Za poczucie przestrzeni w każdym wnętrzu w głównej mierze odpowiada światło. Zarówno to naturalne, jak i sztuczne. To ono potrafi sprawić, że pomieszczenia wydają się przestronne albo ciasne niezależnie od ich metrażu. Jeśli pomieszczenie nie ma zbyt dużego dostępu do naturalnego światła (np. poprzez niekorzystne umiejscowienie okien względem stron świata lub po prostu małe otwory okienne), przemyślane rozmieszczenie punktów świetlnych może znacznie poprawić jego doświetlenie.

W takich sytuacjach warto rozważyć większą ilość źródeł światła, decydując się nie tylko na lampy sufitowe. W ciemnych pomieszczeniach, takich jak przedpokój, można zainstalować listwy świetlne przypodłogowe lub podświetlić element ściany. Ciekawie wyglądają konstrukcje z płyt KG z ukrytymi listwami ledowymi, które tworzą subtelną łunę imitującą naturalne światło. Taką zabudowę można uzupełnić wieszając na niej duże lustro, które dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń i odbije światło słoneczne.

Przemyślane umeblowanie

Bardzo ważne w małych lub słabo doświetlonych pomieszczeniach jest ich umeblowanie. W przypadku ciemnych pomieszczeń dobrze jest zrezygnować z obszernych kompletów wypoczynkowych na rzecz prostych, jasnych i kompaktowych sof. Warto także rozważyć zakup niskich mebli w jasnych kolorach, które nie będą rzucały się w oczy swoimi gabarytami.

Ciekawym i cieszącym się dużym zainteresowaniem są obecnie meble wielofunkcyjne, które są niezwykle użytkowe zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Jeśli jeden pokój musi pełnić wiele funkcji, np. salon jest nie tylko miejscem rodzinnych spotkań, ale także miejscem pracy, jak i sypialnią, można rozważyć zakup łóżka chowanego w szafie z sofą. Taki mebel po złożeniu zajmuje tyle miejsca, co szafa, a w zamian łóżka pojawia się praktyczna sofa.

Szyby

W małych, jak i ciemnych pomieszczeniach, ogromną rolę będą odgrywać okna, a szczególnie szyby. Jeśli chcemy doświetlić pomieszczenie, musimy zaprojektować je z możliwie największym otworem okiennym lub zainwestować w okna ze specjalnymi szybami, które mają wysoki współczynnik przenikalności światła. Takie rozwiązanie umożliwi wpuszczenie do wnętrza odpowiedniej ilości naturalnego światła, które z pewnością podniesie komfort domowników.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS