Historia okien – część III

Trzecia odsłona naszego cyklu artykułów na temat historii okien. Wcześniej zdążyliśmy przedstawić i omówić trendy w architekturze oraz stolarce otworowej aż po drugą połowę XIX wieku. Dzisiaj natomiast skupimy się na czasach od początku XX wieku do czasów obecnych. Zapraszamy do podróży przez kolejne okresy okiennej historii!

Spis treści:

Secesja

Był to kierunek w architekturze przypadający na lata 1890–1925, którego zasadniczy rozkwit trwał od około 1905 roku. Secesja była rezultatem chęci wyzwolenia formy budynku z czystego naśladownictwa dawnych epok (jak w przypadku historyzmu) i w zamian wytworzenia nowego stylu.

Architekci tworzący w tym okresie chętnie zwracali się przeciwko standaryzacji i upraszczaniu budynków oraz materiałów budowlanych, czerpiąc za to inspirację z miękkich, organicznych form natury oraz tradycyjnych technik budowlanych.

W efekcie tych trendów okna secesyjne często mają organiczne kształty i wypełnione są witrażami z motywami dekoracyjnymi inspirowanymi naturą.

Okna secesyjne

Neobarok

Neobarok, rozpowszechniony w końcu XIX wieku, wyrósł z zainteresowania autentycznymi, regionalnymi materiałami w połączeniu z cechami stylistycznymi zaczerpniętymi ze stylu barokowego.

Architektura neobaroku odbiega od stylu barokowego mniejszą koncentracją na symetrii i podkreśleniem muru w elewacjach budynków. Budynki z tamtych czasów są często projektowane z elementami barokowymi, takimi jak mansardowe dachy, zakrzywione lukarny i pompatyczne wejścia.

Okna neobarokowe nawiązują do stylu barokowego symetrycznymi oknami z centralnie umieszczonymi naświetlami i słupkami.

Okna neobarokowe

Neoklasyczne odrodzenie

‎Styl neoklasycznego odrodzenia, stanowiący kontynuację klasycyzmu, charakteryzuje się prostotą, harmonią i ‎‎wyrafinowanymi proporcjami. Architekci neoklasycystyczni starali się zdystansować od wcześniejszych okresów stylistycznych i ówczesnych tendencji do nadmiernego zdobienia fasad elementami dekoracyjnymi. Zamiast tego ustanowili zestaw zasad proporcjonalności budynków.‎

‎Zasady te dokładnie określały między innymi „prawidłowe” proporcje między szerokością a wysokością elewacji, rozmiarami i rozmieszczeniem okien, a także stosunkiem między otworami okiennymi a filarami.

‎Neoklasyczne okno jest zaprojektowane z podniesionym naświetlem, dzięki czemu proporcje górnego i dolnego skrzydła są zgodne z zasadami złotego podziału. Szyby są tej samej wielkości i są podzielone szprosami, które pomagają rozprowadzać światło z promieni słonecznych.‎

Modernizm

Styl modernizmu charakteryzuje się prostymi kształtami i prostymi liniami. Odzwierciedla charakterystyczną dla tamtego okresu atmosferę uprzemysłowienia. Wszelkie niepotrzebne i nadmierne ozdoby czy ornamenty znikły z projektów. Modernistyczni architekci trzymali się zasad, by: „forma podążała za funkcją” oraz „mniej znaczyło więcej”. Modernizm jest również znany w niektórych krajach jako funkcjonalizm.

Beton i stal pozwoliły na duże przeszklenia i długie, poziome okna. Funkcjonalność oraz elastyczność stały się cennymi parametrami przy tworzeniu przestrzeni domów i miast.

W okresie boomu budowlanego doby modernizmu opracowano kilka nowych typów okien, takich jak okno narożne i zastosowanie ścian osłonowych. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu żelbetu.

Postmodernizm

W architekturze postmodernizm kojarzy się głównie z ponownym wykorzystaniem stylów z poprzednich okresów, a także z użyciem licznych kolorów, form i materiałów. Postmodernizm jest swego rodzaju spadkobiercą historyzmu i reakcją na minimalistyczną, monochromatyczną i modułową architekturę modernizmu.

Chociaż w tym okresie opracowano wystające okna uchylne górne i boczne, nie było specyficznego typu okna charakterystycznego dla postmodernizmu. Znaczący wpływ na projektowanie okien miał jednak kryzys energetyczny. Z jego powodu okna stały się mniejsze i skupiono się przede wszystkim na optymalizacji właściwości termoizolacyjnych oraz parametrów energooszczędności.

Okna w postmodernizmie

Minimalizm

W ostatnich dziesięcioleciach architektura nie trzymała się określonego, charakterystycznego stylu. Zamiast tego poszła w wielu kierunkach. Stylowi temu nadano szereg pseudonimów, w tym neomodernizm, minimalizm i pragmatyzm. Kluczowymi punktami są tutaj minimalizm formy, płynna definicja przestrzeni, duże przeszklone fasady oraz ograniczone posługiwanie się kolorem.

Okna z tego okresu doświadczyły szybkiego rozwoju technologicznego. W tym okresie rozwinięto między innymi okna z elektrochromowym inteligentnym szkłem i szybą samoczyszczącą.

Współczesność

Współczesna architektura nie charakteryzuje się określonym stylem. Projektanci eksperymentują z dekonstrukcją przestrzeni i formy, dbają o prostotę i funkcjonalność realizacji, nawiązując poniekąd do stylu modernizmu.

Obecnie wysiłki skoncentrowane są na energii, klimacie i środowisku. Są to najważniejsze parametry, a zrównoważony rozwój jest głównym wyznacznikiem doboru materiałów. Ważną rolę w projektowaniu okien odgrywają również nowe technologie wykorzystujące ogniwa słoneczne i przeszklenia, które pozytywnie wpływają na równowagę zużywanej i pochłanianej energii, a także wymagania dotyczące dobrej termoizolacji i dostępu do światła słonecznego.

Historia okien – cykl tekstów

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS