Idylliczne wnętrze, czyli dom w toskańskim stylu

Toskania kojarzy nam się ze słońcem, ciepłem, naturą i winnicami. Każdy, słysząc o tej krainie, od razu myśli o wyjątkowym krajobrazie, poprzecinanym strzelistymi cyprysami i urozmaiconym przepięknymi plantacjami winogron, pośrodku których moszczą się okazałe kamienne hacjendy. Jak przenieść klimatyczny styl toskański do naszych wnętrz? Podpowiadamy.

Spis treści:

Domy w stylu toskańskim

Toskania słynie ze średniowiecznych miasteczek i wiosek, przepięknej architektury i bezstresowego życia w stylu slow-life. Uliczki przeciskają się wąsko pomiędzy kamienicami, które nieśmiało spoglądają na miasto spod pięknych, dających cień okiennic. Nie sposób nie zauważyć tu tendencji do łączenia kamienia i drewna. Podobnie wygląda wnętrze toskańskich domów. Kamienne posadzki (tzw. terra cotta), kute łóżka, mnogość drewnianych elementów – framugi, belki stropowe, imitacje okiennic – i przyjemny cień, podczas gdy za oknem skwar od niedającego wytchnienia słońca.

Kolory Toskanii

Co do toskańskiej palety barw większość z nas ma spójne odczucie – królują kolory ciepłe, słoneczne, naturalne i przywodzące na myśl to, z czego Toskania słynie – wino i ser. Doskonale na ścianach sprawdzą się zatem odcienie piasku, żółcieni, a nawet pomarańczu czy odważnego fioletu, przywodzącego na myśl soczyste, dojrzałe winogrona. Taka kolorystyka będzie współgrać z kamiennymi posadzkami, które od razu skojarzą się z wąskimi ulicami Florencji. Jako dodatki sprawdzą się obrazy pokazujące bajkowy krajobraz tej krainy. Dobrym pomysłem okażą się różnego rodzaju gadżety, które bez wątpienia wprowadzą toskański klimat. Beczka po winie może okazać się świetnym stolikiem, a korki po winie mogą stać się ciekawą ozdobą.

Blisko natury

Wszystko to, co od razu kojarzy nam się z tym regionem słonecznej Italii, powinno pojawić się również w toskańskim wnętrzu. Może nie dosłownie, ale warto ulokować te włoskie symbole choćby na obrazach czy zdjęciach. Winogrona i cyprysy to must have! W końcu to wizytówka Toskanii. Deska do serów to gadżet, który obowiązkowo musi znaleźć się w każdej kuchni, tak samo półka na wino w jadalni czy salonie.

Okno na Toskanię

Ważny jest widok, który za tym oknem będzie. Dlatego ogród i roślinność, która się w nim znajdzie, powinien być przemyślany i spójny ze stylem panującym we wnętrzu domu. Cisy, cyprysy, kolorowe kwiaty będą tworzyć piękną widokówkę, na której miło będzie zawiesić wzrok.

Okna też mają znaczenie. Najczęściej Włosi decydują się ich niczym nie zasłaniać, ale niektórzy pozwalają sobie czasami na zwiewne firany, które tańczą na lekkim wietrze. Jeśli jednak decydujemy się na odsłonięte, to najlepiej będą się prezentować okna z folią imitującą drewno. Drewnopodobne okleiny, nawet z wyczuwalną fakturą drewna, znajdują się w ofercie MS więcej niż OKNA. Można dobrać je pod kolor drewnianych elementów konstrukcyjnych domu (np. belek stropowych, jeśli są odsłonięte) lub po prostu wybrać te, które najbardziej przypadną nam do gustu i pod nie aranżować wystrój okien. Ważne, aby były w kolorach zbliżonych do tych naturalnych. Dzięki temu podbiją toskański styl wnętrza.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS