Wybieramy – rolety zewnętrze i żaluzje fasadowe

W budownictwie energooszczędnym ważne są nie tylko dobre okna i ocieplenie budynku. Aby skutecznie dbać o bilans energetyczny swojego domu należy zastanowić się nad rozwiązaniem problemu przegrzewania pomieszczeń podczas upałów i zastosowaniem odpowiednio dobranej osłony przeciwsłonecznej.

WAŻNE: Wszelkiego rodzaju osłony stosowane wewnątrz chronią nas jedynie przed olśnieniem. Tylko w minimalnym stopniu spowalniają wymianę ciepła między szybą a pomieszczeniem. Okno w czasie upału potrafi rozgrzać się do temp +70 st. C.

Osłony przeciwsłoneczne

Żeby osłona przeciwsłoneczna spełniała swoje zadanie w sposób prawidłowy, powinna być zainstalowana na zewnątrz okna. Tu z pomocą przychodzą nam rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. Wybór odpowiedniego rodzaju osłony w dużej mierze determinują stylistyka, funkcjonalność oraz warunki montażowe stworzone podczas projektowania i budowy budynku.

Czym szybciej podejmiemy decyzję o zastosowaniu osłon na etapie budowy domu, tym lepiej możemy się do ich montażu przygotować. Mowa tu przede wszystkim o zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji nadproża wymagającego docieplenia. Coraz większa ilość świadomych inwestorów stosuje nadproża cofnięte względem lica muru. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie dobrej izolacji pomiędzy skrzynką żaluzji lub rolety a nadprożem, które jest zazwyczaj najsłabiej docieplonym elementem ściany (jeśli nie zadbamy o jego właściwe zabezpieczenie w odpowiednim momencie).

Sposobem na poradzenie sobie z problemem nieocieplonego nadproża, które nie zostało cofnięte jest wystawienie okna poza lico muru podczas jego montażu. Pozwoli to na uzupełnienie odpowiednim izolatorem przestrzeni powstałej pomiędzy skrzynką, a nadprożem.

Oczywiście zdarza się, że decyzja o zastosowaniu osłon zewnętrznych zapada na późniejszym etapie np. po wstawieniu okien lub nawet po ociepleniu i otynkowaniu domu. W ofercie MS więcej niż OKNA znajduje się wiele rozwiązań umożliwiających adaptację osłon do różnych warunków, które spotykamy na budowach. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z przedstawicielem firmy w celu doradztwa i optymalnego doboru systemu.

Rolety zewnętrzne

Roleta zewnętrzna pod względem popularności jest niewątpliwie liderem. Ma jednak pewne ograniczenia ze względu np na powierzchnię okien, które we współczesnym budownictwie są coraz większe. W przypadku rolet produkowanych przez MS Więcej niż OKNA maksymalna powierzchnia rolety wynosi 8,5 m. kw. Przy bardzo wysokich oknach trzeba wziąć pod uwagę fakt, że skrzynka do której roleta będzie się miała schować może być większa niż grubość zastosowanej elewacji. To może niekorzystnie wpłynąć na wygląd budynku.

Wtedy przychodzi nam z pomocą rozwiązanie w postaci żaluzji fasadowych. Skrzynki są wąskie (nawet od 135 mm) dzięki czemu możliwe jest ukrycie ich w warstwie ocieplenia. Maksymalna szerokość okna, które mogą zasłonić jedną płaszczyzną to nawet 4,5 m.

Żaluzje fasadowe

Żaluzje mają niewątpliwą zaletę – lamele z których się składają, umożliwiają zmianę ich kąta nachylenia od 0 do nawet 180 stopni. Pozwala to manipulować dostępem do światła dziennego. Lamele mogą odbijać światło i rozpraszać je na suficie rozświetlając w ten sposób pomieszczenie. Jednocześnie stanowią skuteczną barierę przed promieniowaniem UV, które jest odbijane przed szybą.

Przy zastosowaniu obu typów osłon jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu aż o 10 st.C przy temperaturze na zewnątrz sięgającej 35 st. C.

Co ważne, w budynkach można stosować miks produktowy. Część okien może być wyposażona w rolety zewnętrzne, a część w żaluzje fasadowe. Bogata kolorystyka zarówno rolet jak i żaluzji, oraz nowoczesne systemy sterowania umożliwiają zarządzanie osłonami z jednego źródła (pilota, aplikacji na tablecie lub smartfonie).

Podsumowując, roleta jest doskonałym wyborem do pomieszczeń typu sypialnia czy pokoje gdzie spędzamy niewiele czasu. Zapewni nam pełne zaciemnienie pomieszczenia i prywatność, obniży temperaturę oraz zadba o izolację akustyczną pomieszczenia.

Z kolei żaluzje będą doskonałym wyborem do stref dziennych z dużymi przeszkleniami. Zadbają o odpowiedni mikroklimat w tych pomieszczeniach i komfortową temperaturę. Zabezpieczą także przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, dając jednocześnie dostęp do widoku i naturalnego światła.

Oba rozwiązania zadbają również o nasz portfel zmniejszając zapotrzebowanie na energię w przypadku stosowania klimatyzacji i sztucznego oświetlenia.

Paweł Lange, product manager MS więcej niż OKNA

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS