Wnętrze w stylu retro

Coraz częściej sięgamy po nietuzinkowe rozwiązania architektoniczne. Pomysłowe antresole, otwarte przestrzenie i odważne instalacje cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie boimy się eksperymentować również z wystrojem pomieszczeń, dlatego chętnie wracamy do mody z lat 50., 60. i 70., stylizując wnętrza na tzw. retro. Podpowiadamy, jak okiełznać ten trend, by było gustownie, a nie kiczowato.

Spis treści:

Jaki właściwie jest styl retro?

Zacznijmy od tego, jaki w ogóle styl retro jest i jak on się przejawia, ponieważ to wcale nie jest takie oczywiste. Wielu amatorów wnętrzarstwa często myli go ze stylem francuskim i prowansalskim. Zdarzają się i tacy, którzy określają w ten sposób loftowe pomieszczenia, a jest to błąd. Czym zatem charakteryzuje się styl retro i jak go rozpoznać?

Jeszcze nie tak dawno nie było łatwego dostępu do mebli, kreatywnego designu, stylowych sprzętów AGD i dodatków. Brakowało tkanin, egzotycznych roślin, sztuki. Jednak ma to swoje plusy. To, co trafiało na rynek, a następnie do naszych domów/mieszkań, musiało się wyróżniać jakością. Meble były przemyślane, wygodne i solidne. Sprzęty AGD nie psuły się tuż po upływie gwarancji. Elementy wystroju wnętrza wychodziły spod ręki prawdziwych fachmistrzów i charakteryzowały się niezwykłym kunsztem wykonania. Były proste w formie, minimalistyczne. Jednak często zaskakiwały np. kolorem lub fakturą. Dlatego wnętrza retro charakteryzują się prostotą, wygodą, użytecznością i funkcjonalnością. Są radosne i komfortowe w użytkowaniu. Styl retro lubi uzupełniać się nowoczesnością – nic dziwnego. Aktualne trendy pokazują, że lubimy mieszać różne rozwiązania i robimy to coraz odważniej.

Dom w stylu retro.

Nie bój się kolorów

Styl retro z pewnością nie jest pstrokaty. Wnętrza są raczej utrzymane w jednym tonie, ale… Akcenty kolorystyczne są bardzo pożądane. Ciekawa osłonka na doniczkę, rzucający się w oczy wazon o nietypowym kształcie, poduszki z wzorem graficznym – to wszystko stanowi dopełnienie stylu i sprawia, że wnętrze nie jest monotonne i nudne.

Jedyne, czego należy unikać, to powielania kolorystycznych dodatków. Nie idźmy w kierunku kobaltowych zasłon, poduszek, doniczek i dywanu w jednym pomieszczeniu. Postawmy na różnorodność. Jeśli decydujemy się na kobaltowy wazon, dodajmy do niego pasiaste poduszki w kolorze czerni i bieli. Starą lampę stołową pomalujmy zieloną emalią i postawmy przy niej ciekawą roślinę. Na ścianę powieśmy duży plakat rodem z amerykańskiego sitcomu z odważną grafiką i gotowe. Takie dodatki tworzą właśnie styl retro.

Okno wspomnień

Styl retro jest swojego rodzaju nawiązaniem do dawnych trendów. Często w tego typu wnętrzach można zaobserwować powrót do meblościanek – zaadaptowanych i nieco zmodernizowanych. To „come back” mebli ze sklejki. Pożądane we wnętrzu są kredensy, komody, sekretarzyki oraz krzesła i fotele z „czasów Gierka”. Z takim stylem dobrze komponują się odsłonięte okna – jakie? Nie ma to większego znaczenia. Mogą być białe, drewniane, jasne lub ciemne. Każde z oferty MS więcej niż OKNA wpiszą się w ten styl. Ważne jest tylko to, aby okno nie było zbyt „pstrokato” ozdobione. Na parapecie wystarczy kwiat i wazon. Warto postawić na kamienne parapety np. z lastryko. Takiego okna nie trzeba wtedy niczym stylizować. Minimalizm obroni się sam.

Wnętrze w stylu retro.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS