Dom w stylu kolonialnym – klasyka w egzotycznym wydaniu

Styl miłośników podróży, pełen klasy i elegancji. Nieoczywisty i wyjątkowy, z etnicznym pazurem. Połączenie jasnych kolorów ścian i dodatków z solidnością i surowością mebli tworzy styl jedyny w swoim rodzaju, który jest nie do pomylenia. Jak urządzić dom w kolonialnym klimacie? Podpowiadamy.

Spis treści:

Geneza

Geneza stylu kolonialnego jest bardzo ciekawa. Podczas eskapad na różne części świata (głównie Afryka i Azja), trzeba było umeblować domy kolonizatorów. Początkowo część z nich przywoziła ze sobą swoje meble, które z czasem, po ekspozycji na tropikalne temperatury i wilgotność, zaczynały się rozwarstwiać i puchnąć. Zaczęto wymieniać je na lokalne wyroby stolarskie, wykonane z drewna tropikalnego. Stosowano do tego drewno takie jak mahoń, palisander czy nieco delikatniejsze w kolorze – tekowe. Takie meble okazały się solidniejsze, a przede wszystkim ciekawsze. Tak powstał styl, który do dziś ma wierne grono wyznawców. Dom urządzony według tego trendu odbierany jest jako elegancki, etniczny i niezwykle szlachetny.

Charakterystyka stylu kolonialnego

Charakterystyczne dla stylu kolonialnego jest połączenie bieli, kolorów kości słoniowej i ciemnoczekoladowych drewnianych mebli. Uwidocznione są także elementy konstrukcji budynku. Obecność jasnych ścian, zwiewnych zasłon, pięknych drewnianych zdobień, pieczołowicie żłobionych przez lokalsów z najbardziej egzotycznych kierunków świata, sprawia, że w kolonialnym wnętrzu można odpocząć. Dodatkowo, w takim miejscu można nacieszyć oko meblami naznaczonymi kulturą i sztuką odległych krajów. Solidne meble charakteryzują się wygodą i nietuzinkowym designem nie do powtórzenia w innych zakątkach świata. Piękne zagłówki, rzeźbione blaty to nieodłączny element tego stylu. Naturalne, etniczne dodatki, takie jak plemienne maski, pledy czy inne plecionki, świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie wnętrza.

Dodatki w stylu kolonialnym

Kolonialne dodatki wcale nie są subtelne. To w dużej mierze pamiątki z podróży, które, poza walorami dekoracyjnymi, są miłym wspomnieniem z wojaży. Dlatego, chcąc urządzić dom w takim stylu, nie możemy bać się pamiątek. Im bardziej tradycyjne i charakterystyczne dla danego regionu, tym lepiej. W kolonialnym wnętrzu sprawdzą się doskonale rożnego rodzaju misy, drewniane wazony czy inne elementy wyposażenia domu, takie jak naczynia czy dywany. Oryginalny żyrandol może zmienić całe wnętrze, nadając mu etno sznytu. Ponadto takie pomieszczenie nie może istnieć bez bujnej zieleni okazałych roślin. Najlepiej takich, które kojarzą nam się z egzotycznymi kierunkami świata.

Stolarka okienna

Domy kolonizatorów były budowane często w skrajnych, tropikalnych warunkach, które u nas nie występują. Ale, chcąc mieć podobne wnętrze, warto rozważyć montaż dużych okien w kolorze ciemnego drewna, które będą imitować otwory okienne rodem z kolonizowanej Afryki.

Mogą pojawić się w nich szprosy, choć lepiej będą prezentować się okna o jak największej tafli szkła. Duże, nisko osadzone konstrukcje, wpuszczą do pomieszczenia dużo światła.

Przeszklenia, zarówno ze szprosami, jak i bez, o niestandardowych wymiarach oraz bogata oferta oklein są dostępne w MS więcej niż OKNA.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS