Nowoczesne okucia okienne Multimatic

Okucia obwiedniowe, które zwiększają funkcjonalność okna.

Okucia należą do grupy najważniejszych elementów tworzących okno. Dzięki nim możliwe jest m.in. otwieranie, uchylanie, jak również zamykanie skrzydeł. W systemie MSline znajdują się okucia okienne Multimatic, które wyróżniają się wieloletnią trwałością.

Nowoczesne okucia okienne – budowa

Okucia okienne Multimatic wyposażone są w następujące elementy:

  • mechanizm automatycznego domykania skrzydła,
  • blokadę, która uniemożliwia zatrzaśnięcie uchylonego skrzydła przez przeciąg,
  • mikrowentylację sterowaną za pomocą klamki,
  • podnośnik skrzydła,
  • blokadę nieprawidłowej obsługi klamki,
  • dolny zaczep antywłamaniowy, który współpracuje z ruchomymi ryglami grzybkowymi.
Okucia okienne Multimatic wyposażone są m.in. w podnośnik skrzydła.
Podnośnik skrzydła.

Wieloletnia współpraca z producentem okuć

Okno PVC składa się z trzech podstawowych części – profili PVC, wkładu szybowego oraz okuć. Ostatnie z wymienionych elementów umożliwiają otwieranie, zamykanie, uchylanie, podnoszenie, jak również przesuwanie skrzydeł. Podstawowym rodzajem konstrukcji są okna rozwierno-uchylne. W ich przypadku okucia służą do otwarcia, a także uchylenia skrzydła. W oknach rozwiernych, uchylnych oraz rozwierno-uchylnych, z systemu MSline, stosuje się okucia Multimatic produkowane przez austriacką firmę Maco z siedzibą w Salzburgu. Współpraca z Maco trwa nieprzerwanie od niemal 20 lat. Od tego czasu w MS więcej niż OKNA wyprodukowano ponad 2 miliony okien wyposażonych w okucia Maco.

Zabezpieczenie przed niekontrolowanym zamknięciem

Najnowsze okucia obwiedniowe Multimatic wyróżniają się unikalnymi, bardzo praktycznymi rozwiązaniami. Jedną z opcji jest mechanizm automatycznego domykania przy zamykaniu uchylonego skrzydła. Powoduje on automatyczne domknięcie górnej części skrzydła na skutek ruchu klamki. Taka funkcja przydaje się zarówno w dużych balkonach, jak również w standardowych oknach. Dodatkowo, uchylone skrzydło zabezpieczone jest przed niekontrolowanym zamknięciem, wywołanym np. przeciągiem. Zapobiega temu specjalny zatrzask, który znajduje się w mechanizmie uchylania.

Praktyczny mechanizm mikrowentylacji

Okucia okienne Multimatic wyposażone są także w bardzo praktyczny mechanizm mikrowentylacji. Steruje się nim za pomocą klamki – obrócenie jej o 45° powoduje delikatne rozszczelnienie okna. Jednocześnie skrzydło pozostaje zamknięte oraz w pełni zabezpieczone, jeśli posiada klamkę Hoppe z zabezpieczeniem Secustic.

Okucia okienne Multimatic zabezpieczają delikatnie rozszczelnione okno, jeśli posiada ono klamkę Hoppe.
Zabezpieczenie Secustic.

Zintegrowany podnośnik – jaką pełni funkcję?

Obecność zintegrowanego podnośnika w okuciach Multimatic umożliwia łatwe i delikatne domykanie skrzydeł – nawet jeśli charakteryzują się one dużą masą. Element ten dodatkowo wyposażony jest w blokadę, która nie pozwala na przekręcenie klamki do pozycji uchyłu przy otwartym skrzydle. W przypadku braku zabezpieczenia możliwe byłoby wypięcie mechanizmu nożycowego umożliwiającego uchylenie okna. Taką funkcję posiadają wszystkie okna rozwierno-uchylne, których wysokość przekracza 920 mm.

Zabezpieczenie uchylonego skrzydła

Skrzydła z okuciami Multimatic posiadają dolny zaczep antywłamaniowy, który realizuje funkcję uchyłu. Element ten współpracuje z ryglami grzybkowymi, znajdującymi się w okuciu obwiedniowym. Dzięki niemu uchylone skrzydło pozostaje zabezpieczone, nawet jeśli okno nie jest wyposażone w opcjonalny pakiet bezpieczeństwa RC0.

Niezawodne funkcjonowanie przez wiele lat

Dbanie o czystość, jak również smarowanie zgodne z instrukcją, zapewnia niezawodne funkcjonowanie okuć Multimatic przez długi czas. Ich stalowe elementy zabezpiecza trwała, ocynkowana powłoka. W przypadku prawidłowo zamontowanego oraz odpowiednio konserwowanego okna warstwa ochronna spełnia swoje zadanie przez kilkadziesiąt lat.

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS