5 ciekawostek o oknach

Kto pierwszy zaczął wykorzystywać szkło w oknach? Jakie jest największe szklane okno na świecie? Ile czasu zabiera umycie okien w najwyższym wieżowcu świata? Dzisiaj poznacie odpowiedzi na powyższe pytania! Tym razem, zamiast zwyczajowych porad i inspiracji, zebraliśmy dla Was kilka ciekawostek o oknach. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Pierwsze szklane okna

Po zmianie przez ludzi trybu życia z koczowniczego na osiadły i powstaniu pierwszych osad pojawiły się również pierwsze okna. Pierwotnie były to tylko zwykłe dziury w ścianach. Na początku przesłaniano je jedynie za pomocą papieru, skór zwierzęcych, drewna czy tkanin. Jako pierwsi szklane okna zaczęli stosować dopiero starożytni Rzymianie. Czerpali oni przy tym z egipskiej techniki wytwarzania szkła. Nie były to oczywiście jeszcze okna takie, jakie znamy obecnie. Były one nieprzejrzyste, nierówne, nieszczelne i pozwalały jedynie na częściowe przedostanie się światła do wnętrza pomieszczenia. Udoskonalenie techniki produkcji szklanych okien zajęło wiele dziesięcioleci nim w końcu pojawiły się i upowszechniły przejrzyste szyby, które dzisiaj kojarzą się nam z typowymi oknami. 

Obecnie powszechne stały się okna zbudowane nawet z kilku tafli szkła, które mają nie tylko za zadanie przepuszczać do środka naturalne światło dnia, ale i dbać o termoizolację pomieszczenia oraz jego bezpieczeństwo. Przykładem takiego nowoczesnego produktu może być opracowana przez naszych technologów dwukomorowa szyba SUPERtermo 0,5

Najstarsze szklane okna

Najstarsze szklane okna będące wciąż w użyciu mają już niemal 1000 lat! Zamontowane zostały w 1065 roku i znajdują się w Katedrze Najświętszej Marii Panny w Augsburgu. Jest to pięć witraży przedstawiających proroków Jonasza, Daniela i Ozeasza oraz Mojżesza i króla Dawida. Podczas II wojny światowej katedra uległa częściowemu zniszczeniu, witraże proroków jednak przetrwały i do dzisiaj mogą cieszyć nas swoim wielowiecznym pięknem. Co za szczęście!

Obecnie witraże dalej najczęściej spotykamy w budynkach o charakterze sakralnym – bazylikach, katedrach czy kościołach. Także tych budowanych współcześnie. Umiejętnie wkomponowane w architekturę budynku potrafią urozmaicić jego wygląd zewnętrzny oraz wzbogacić wizualnie wnętrza pomieszczeń.

Nowoczesne witraże kościelne

Największe szklane okno na świecie

Niedawno, bo 6. sierpnia 2021 roku, ustanowiono nowy rekord wymiarów największego szklanego okna na świecie. Wpisane do Księgi rekordów Guinnessa okno znajduje się w wieżowcu Taikang Tower w stolicy Chin, Pekinie. Jego powierzchnia to niemal 51 metrów kwadratowych! Jest wysokie na ponad 16,5 metra oraz szerokie na ponad 3 metry. Rekordowe okno składa się z czterech warstw szkła, a jego łączna grubość wynosi 67 mm. Całość waży niebagatelne 7 ton. Zaiste, imponujące rozmiary! 

Dla porównania w naszym nowym biurowcu zamontowaliśmy dużą aluminiową witrynę o powierzchni około 18 metrów kwadratowych. Ma ona 6 metrów szerokości i 3 wysokości. Jej waga natomiast wyniosła ponad 750 kilogramów. Taki rozmiar może budzić podziw, jednak w porównaniu do rekordzisty wydaje się naprawdę niewielka! 

Okna w najwyższym wieżowcu świata

Najwyższym wieżowcem świata jest Burdż Chalifa w Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Budynek ten mierzy 828 metrów wysokości i ma 163 piętra użytkowe. Na jego powierzchni znajduje się aż 24 000 okien, czyli ok 120 000 metrów kwadratowych szkła!

Zespół złożony z 36 osób potrzebuje aż trzech miesięcy na umycie tych wszystkich okien. Czyszczenie każdego z nich odbywa się cztery razy do roku, ekipa myjąca pracuje więc przy tym jednym wieżowców cały rok bez przerwy!

Czyszczenie okien w Burdż Chalifa

Najszybszy czyściciel okien na świecie 

Pozostajemy w temacie mycia okien. Najszybszym na świecie czyścicielem został Terry Burrows z Wielkiej Brytanii. W 2009 roku umył w ekspresowym czasie 9,14 sekundy trzy standardowe okna biurowe o rozmiarze 114,3 na 114,3 centymetrów wykorzystując w tym celu zwykłą wycieraczkę o szerokości 30 centymetrów oraz zuzywając 9 litrów wody.

Ciekawe, ile czasu Terry’emu zajęłoby umycie okien w Burdż Chalifie?

1. Znajdź najbliższy salon

Sieć Autoryzowanych Salonów Handlowych MS jest gotowa do obsługi Klientów.

2. Skontaktuj się z Fabryką MS (telefon/e-mail)

Nasi fachowcy odpowiedzą na pytania, przygotują ofertę i umożliwią rezerwację okien na konkretny termin.

3. Wyceń on-line okna MS

Prosta aplikacja, która pozwoli samodzielnie zorientować się w cenach okien MS